Jeśli chcesz wziąć kredyt na mieszkanie, zarobki 5000 zł netto powinny umożliwić Ci zaciągnięcie dość wysokiej kwoty. To jednak zależy od kilku elementów, między innymi od źródła dochodu, liczby osób na utrzymaniu czy wysokości wydatków. Wszystkie te są brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej. Istotny jest też wkład własny, jaki wniesiesz. Im wyższy, tym lepiej możesz zostać oceniony przez bank. Niemniej takie dochody osiąga bardzo dużo Polaków, którym banki przyznają zobowiązania. Warto sprawdzić, ile kredytu hipotecznego przy zarobkach 5000 zł jest realne do uzyskania. Czy zarobki 5000 netto a kredyt hipoteczny są ze sobą powiązane?

PKO
RRSO9,48 %
Oprocentowanie 7,66 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
CityHandlowy
RRSO9,25 %
Oprocentowanie 8,88 %
Kwotado 3 000 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO9,61 %
Oprocentowanie 8,84 %
Kwotado 300 000 zł
Ocena8/10
Expander
RRSOod 9 %
Oprocentowanie od 7 %
Kwotado 1 000 000 zł
Ocena7/10

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 5000 netto?

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 5000 nettoWysokość kredytu hipotecznego przy zarobkach 5000 netto to kwestia, której nie da się określić jednoznacznie. To, jak wysoki kredyt dostaniesz (i czy w ogóle) jest uzależnione od weryfikacji Twojej zdolności przez bank. Kredytodawca szczegółowo sprawdza dochody gospodarstwa domowego i stałe wydatki. Analizowana jest też historia kredytowa w BIK czy stabilność zatrudnienia. 

Jednak przy zarobkach na takim poziomie nie powinno być problemu z uzyskaniem środków, niezależnie od stanu cywilnego.

Przykładowo: singiel zarabiający 5000 zł netto z powodzeniem dostanie kredyt hipoteczny na 10 lat, 15 lat, aż do 35-letniego okresu spłaty. Dodatkowo może być to nawet dość pokaźna kwota. Z kolei trzyosobowa rodzina nie otrzyma już wysokiego kredytu, jeśli dochód ma tylko jedna osoba w małżeństwie. Ma szansę na pozytywną decyzję, ale kredyt będzie opiewać maksymalnie na 100 000 zł. 

Co ważne, każdy przypadek jest inny. To, jaką kwotę zaproponuje Ci bank, zależy od szczegółów dotyczących sytuacji finansowej. 

Gdzie dostanę kredyt hipoteczny przy zarobkach 5000 netto?

Zarobki 5000 netto a kredyt hipoteczny to kwestia, co do której nie ma wątpliwości: wymaga ona indywidualnej weryfikacji. Każdy bank może mieć własne kryteria, które bierze pod uwagę wyliczając zdolność kredytową. W związku z tym dobrym pomysłem jest samodzielne sprawdzenie, gdzie potencjalnie można dostać kredyt przy takich zarobkach. 

Kredyt przy zarobkach 5000 netto można otrzymać w kilku bankach. Są to np.:

Jak samodzielnie obliczyć zdolność kredytową przy zarobkach 5000 netto?

Zdolność kredytowa przy zarobkach 5000 netto może być dość wysoka, zwłaszcza jeśli o kredyt stara się singiel. Jednak może być trudno obliczyć ją samodzielnie, dlatego rozsądnym pomysłem będzie skorzystanie z darmowych narzędzi. Kalkulator zdolności kredytowej pomoże we wstępnej weryfikacji, czy i jaki kredyt możesz dostać. 

Pamiętaj! Otrzymany w kalkulatorze wynik jest wyłącznie orientacyjny. Narzędzie korzysta z podstawowych, dość okrojonych informacji, które samodzielnie wpisujesz w poszczególne pola. W ten sposób można jednak dowiedzieć się, gdzie warto potencjalnie złożyć wniosek i czy istnieją jakiekolwiek szanse na wsparcie. 

Kredyt hipoteczny a wkład własny przy zarobkach 5000 netto

Kredyt hipoteczny a zarobki 5000 zł netto nieprzerwanie łączy się z koniecznością wniesienia minimalnego wkładu własnego. Obecnie wkład własny na kredyt hipoteczny wynosi co najmniej 20%. Banki jednak umożliwiają wzięcie kredytu z 10% wkładem, ale jednocześnie należy wykupić ubezpieczenie. Wyjątkiem jest skorzystanie z programu rządowego Mieszkanie bez wkładu własnego. 

Zwróć uwagę na to, że im więcej wkładu posiadasz, tym lepiej przedstawia się Twoja zdolność kredytowa. Zgromadzenie większej kwoty umożliwia więc jej poprawę, jeśli jest zbyt niska na zaciągnięcie zobowiązania w planowanej wysokości. 

Oprocentowanie kredytu hipotecznego przy zarobkach 5000 netto

Przy staraniu się o kredyt liczą się też oprocentowanie i rata kredytu a zarobki 5000 netto. To właśnie oprocentowanie wpływa bezpośrednio na wysokość rat do spłaty. 

Co ważne, niektóre banki oferują kredyt z oprocentowaniem stałym, które gwarantuje niezmienność raty. Są to np.: 

 • PKO BP: Własny Kąt Hipoteczny
 • ING: „Stawiam na swoje” Łatwy Start lub Lekka Rata
 • Santander Bank Polska: oferta Standard ze stałym oprocentowaniem
 • Alior Bank: Megahipoteka
 • VeloBank: oferta VeloDom.

Ile dostanę kredytu hipotecznego przy zarobkach 5000 netto?

Zastanawiasz się: ile dostanę kredytu hipotecznego przy zarobkach 5000? To zależy od sytuacji materialnej. Banki sprawdzają zwłaszcza to, czy dochód w gospodarstwie osiąga jedna osoba czy dwie (np. małżeństwo). Jeśli o kredyt wnioskuje singiel, może otrzymać nawet ok. 230 000 zł i więcej. 

Sprawdź, jak to wygląda w praktyce:

 • Wysokość kredytu hipotecznego dla singla przy zarobkach 5000 netto będzie inna niż dla rodziny. Może być wyższa, gdyż kredytobiorca utrzymuje tylko sam siebie. Ważne jest jednak to, jak wysokie wydatki na to utrzymanie ponosi. Przykładowo na 35 lat singiel może otrzymać ok. 230 000 zł kredytu, na 20 lat 220 000 zł, a na 10 lat już o wiele mniej: ok. 150 000 zł. 
 • Wysokość kredytu hipotecznego dla małżeństwa, w którym oboje małżonków zarabiają 5000 netto to jeszcze dogodniejszą sytuacja. Dwie osoby osiągają dochód, więc mają dobrą zdolność kredytową. Taka para może starać się nawet o 500 000 zł kredytu i więcej.
 • Wysokość kredytu hipotecznego dla małżeństwa, w którym tylko jedna osoba zarabia 5000 netto. W tym przypadku tylko jedna osoba ma zdolność kredytową, więc zaciąga kredyt samodzielnie. Mając na utrzymaniu np. żonę, w oczach banku jest to już mniejsza wiarygodność niż gdy o kredyt stara się singiel. Niemniej jednak można liczyć na około 150 000 zł, jeśli sytuacja finansowa będzie stabilna. Z kolei przy utrzymaniu dodatkowo dzieci kredyt będzie jeszcze niższy. W przypadku jednego dziecka bank może zaproponuje ok. 85 000 zł, a dwójka może już ograniczyć szansę na kredyt. Wówczas dobrze jest sprawdzić kredyt hipoteczny przy zarobkach 6000 netto i postarać się o podwyżkę. 

Jaki kredyt przy zarobkach 5000 netto w 2024? 

Wysokość kredytu hipotecznego a zarobki 5000 netto to zależność, na którą warto zwrócić uwagę jeszcze przed wnioskowaniem o wsparcie banku. To, ile kredytodawca będzie w stanie Ci zaproponować, okaże się po weryfikacji zdolności kredytowej. Warto orientacyjnie sprawdzić, jakie kwoty są realne. 

Kredyt hipoteczny – lista najlepszych banków i ofert 2024 – tabela poglądowa:

Okres spłaty Wysokość kredytu (singiel) Wysokość kredytu (małżeństwo pracujące) Wysokość kredytu (małżeństwo pracujące z dzieckiem)
35 lat 230-240 tys. zł 580 tys. zł 400 tys. zł
20 lat 220 tys. zł 535 tys. zł 365 tys. zł.
15 lat 195 tys. zł 470 tys. zł 320 tys. zł
10 lat 155 tys. zł 375 tys. zł 255 tys. zł

Jak starać się o kredyt hipoteczny przy zarobkach 5000 netto?

Niezbędny będzie wniosek o kredyt przy zarobkach 5000 netto, który wstępnie możesz złożyć online. Na późniejszym etapie,  jeśli bank wyda pierwszą decyzję pozytywną, konieczne będzie dostarczenie kluczowej dokumentacji. Jest to istotne zwłaszcza gdy starasz się o pokaźną kwotę kredytu. Wówczas musisz uzupełnić wniosek o dokumenty dotyczące sytuacji finansowej, czyli dochodów, wydatków, zatrudnienia. W zależności od wymagań banku, mogą to być np. zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy, PIT-y, wyciągi księgowe, czy inna dokumentacja księgowa związana z prowadzoną firmą. 

Niezbędne będzie też dopełnienie formalności związanych z nabyciem nieruchomości z kredytu. W tym celu banki proszą o umowy przedwstępne, umowy rezerwacyjne (deweloperskie) czy inne dokumenty związane z transakcją. 

Wniosek o kredyt przy zarobkach 5000 netto trzeba więc uzupełniać systematycznie na różnych etapach. Z początku jednak bank rozpoczyna podstawową procedurę, podczas której sprawdza zdolność kredytową i po której wydaje wstępną decyzję kredytową. Następnie konieczne będzie odwiedzanie oddziału banku w celu dalszych formalności. Takiego kredytu nie można więc wziąć w 100% przez internet. 

Jak zwiększyć zdolność kredytową przy zarobkach 5000 netto?

Okazało się, że jednak nie zadowala Cię Twoja zdolność kredytowa, a zarobki 5000 netto nie są wystarczające, aby zaciągnąć odpowiedni kredyt? W takim przypadku można spróbować ją poprawić. Istnieje kilka skutecznych metod, m.in.:

 • Zwiększenie dochodów: możesz postarać się nieco zwiększyć zarobki, szukając dodatkowego dochodu poprzez pracę dorywczą, awans czy zmianę stanowiska luc pracodawcy.. Dobrym posłem jest też podjęcie zatrudnienia przez drugiego członka rodziny. 
 • Zmniejszenie wydatków: Ograniczenie wydatków stałych na utrzymanie.
 • Spłacenie aktywnych zobowiązań: Zmniejszenie lub pozbycie się kredytów, pożyczek i limitów na karcie lub rachunku. Te bardzo wpływają na zdolność kredytową.
 • Poprawa historii kredytowej w BIK: Regularna i terminowa spłata rat skutkuje lepszą oceną w BIK.

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)