Jeśli chcesz starać się o kredyt na mieszkanie, zarobki 3500 zł powinny być wystarczające, aby bank pozytywnie ocenił Twoją prośbę. Jednak zależy to od kilku elementów, które zawsze są brane pod uwagę podczas weryfikacji. W Polsce wiele osób ma dochód na takim poziomie, a banki coraz chętniej przyznają im finansowania. Dlatego też sporo zainteresowanych zastanawia się, ile kredytu hipotecznego przy zarobkach 3500 zł jest realne do otrzymania. Sprawdź wszystkie istotne informacje na ten temat i wyliczenia, kto może ubiegać się o taki kredyt. 

PKO
RRSO9,48 %
Oprocentowanie 7,66 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
CityHandlowy
RRSO9,25 %
Oprocentowanie 8,88 %
Kwotado 3 000 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO9,61 %
Oprocentowanie 8,84 %
Kwotado 300 000 zł
Ocena8/10
Expander
RRSOod 9 %
Oprocentowanie od 7 %
Kwotado 1 000 000 zł
Ocena7/10

Najważniejsze informacje:

 • Kredyt hipoteczny wiąże się z wkładem własnym, który obecnie wynosi 20% lub 10% w zależności od banku.
 • Przy zarobkach 5000 złotych netto można liczyć na elastyczne warunki finansowania.
 • Singiel o zarobkach 3500 złotych może mieć zdolność nawet 100 000 złotych.

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 3500 netto?

Jaki kredyt hipoteczny przy zarobkach 3500 netto?Wysokość kredytu hipotecznego przy zarobkach 3500 netto zależy od kilku elementów. Na fakt, czy dostaniesz kredyt, i na jaką kwotę będzie on opiewać, wpływa ocena Twojej zdolności kredytowej przez bank. Pod uwagę brane są np. stałe wydatki, liczba osób w gospodarstwie, czy historia kredytowa w BIK. Weryfikacja zdolności jest jednak bardziej złożona i zależy od indywidualnej polityki banku.

O ile kredyt hipoteczny przy zarobkach 2500 netto jest bardzo ograniczony, o tyle przy dochodzie na poziomie 3500 zł sytuacja jest już nieco lepsza. Taki dochód umożliwia zaciągnięcie zobowiązania na dość korzystnych warunkach. Raczej nie będzie to kredyt hipoteczny na 10 lat czy 15. Jednak przy dłuższym okresie kredytowania nie powinno być problemu z otrzymaniem środków. Warunkiem jest stabilne zatrudnienie. Przypadek ten dotyczy oczywiście singla czy rodziny, w której pracuje tylko jedna osoba. W lepszej sytuacji jest małżeństwo, w którym pracuje zarówno mąż, jak i żona. Wówczas dochód na poziomie 5000 zł netto umożliwi już elastyczne dopasowanie warunków kredytowych.

Gdzie dostanę kredyt hipoteczny przy zarobkach 3500 netto?

Zarobki 3500 netto a kredyt hipoteczny to dość złożona kwestia, ale nie tak trudna do rozwikłania. Nie wszystkie banki chętnie udzielają finansowania przy takim dochodzie, ale zależy to od indywidualnej oceny zdolności. Warto porównać oferty różnych instytucji i sprawdzić warunki pod względem zatrudnienia czy zarobków.

Redakcja radzi

Jeśli chcesz odpowiednio przygotować się do kredytu hipotecznego, postaraj się o jak najwyższe dochody, stabilne zatrudnienie oraz spłać wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Te czynniki najmocniej rzutują na realną zdolność do kredytu hipotecznego.

Jak samodzielnie obliczyć zdolność kredytową przy zarobkach 3500 netto?

Zdolność kredytowa przy zarobkach 3500 netto jest łatwa do obliczenia za pomocą darmowych narzędzi. Możesz sprawdzić, ile potencjalnie pożyczy Ci bank, korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej. Pamiętaj, że otrzymany wynik będzie teoretyczny, bo kredytodawcy skrupulatnie badają Twoją sytuację, a kalkulator opiera się jedynie na podanych danych. W takiej ocenie pomoże Ci też doradca kredytowy.

Do obliczenia zdolności przydadzą się takie dane jak:

 • Wysokość dochodów (jeśli masz inny dochód niż pensja, dolicz go).
 • Wysokość zobowiązań (limity na kartach i koncie, miesięczna rata kredytu).
 • Liczba osób w gospodarstwie domowym (chodzi o osoby, które utrzymujesz, np. dzieci).
 • Osoby z dochodem (np. małżeństwo, gdzie każdy zarabia po 3500 zł.).

Przykładowo: Singiel utrzymujący się sam, który zarabia 3500 zł netto, i nie ma innych zobowiązań do spłaty, ma zdolność na poziomie 100 000 zł przy 35-letniej spłacie. Przy 20 latach spłaty będzie to ok. 85 000 zł. Jednak konkretnie zdolność kredytowa zależy też od wysokości wkładu własnego i innych kwestii. Może okazać się, że bank pożyczy Ci więcej niż wyliczył kalkulator.

Kredyt hipoteczny a wkład własny przy zarobkach 3500 netto

Kredyt hipoteczny a zarobki 3500 zł netto nieprzerwanie łączą się z wkładem własnym. Jest on obligatoryjnie wymagany przy standardowej ofercie kredytu. Z kolei finansowanie bez spełnienia tego warunku otrzymasz wtedy, gdy korzystasz z rządowego programu, np. Mieszkanie bez wkładu własnego.

Minimalny wkład własny na kredyt hipoteczny wynosi 20%. Niektóre banki proponują też oferty z niższym wkładem. Wówczas wystarczy wnieść 10%, aby móc zaciągnąć kredyt. W tym przypadku konieczne jest wykupienie dodatkowych ubezpieczeń.

Rata i oprocentowanie kredytu hipotecznego przy zarobkach 3500 netto

Z finansowaniem wiąże się oprocentowanie i rata kredytu, a zarobki 3500 netto umożliwiają różne konfiguracje. Możesz wybierać między oprocentowaniem stałym a zmiennym, które z kolei wpływa na to, jak wysoką ratę miesięczną zapłacisz. Kredyt ze stałym oprocentowaniem jest dostępny m.in. w bankach PKO BP czy ING.

Przykładowo biorąc kredyt na 350 000 zł na 35 lat z oprocentowaniem zmiennym:

 • W PKO BP rata wyniesie 1643 zł miesięcznie
 • W ING rata wyniesie 1672 zł miesięcznie
 • W mBanku rata wyniesie 1777 zł miesięcznie.

A przy kredycie 350 000 zł na 15 lat:

 • w PKO BP rata wyniesie 2303 zł miesięcznie
 • W ING rata wyniesie 2326 zł miesięcznie
 • W mBanku rata wyniesie 2410 zł miesięcznie.

Ile dostanę kredytu hipotecznego przy zarobkach 3500 netto?

To, ile dostaniesz kredytu hipotecznego przy zarobkach 3500, zależy od oceny Twojej zdolności przez bank. Istotne jest to, czy dochody te są osiągane przez singla, osobę która utrzymuje rodzinę, czy przez małżonków, którzy razem miesięcznie mają 7000 zł.

W związku z tym:

 • Wysokość kredytu hipotecznego dla singla przy zarobkach 3500 netto: będzie o wiele gorsza niż dla rodziny, w której obie osoby mają dochody. Może zdarzyć się, że dochód będzie zbyt niski na zakup mieszkania z kredytu, chyba że singiel zgromadzi duży wkład własny.
 • Wysokość kredytu hipotecznego dla małżeństwa, w którym oboje małżonków zarabiają 3500 netto: Banki przychylniej będą patrzeć na wniosek pary, z której dwie osoby mają dochód. 7000 zł zarobków daje spore pole do negocjowania warunków. Tutaj można otrzymać nawet już ok. 300 000 zł.
 • Wysokość kredytu hipotecznego dla małżeństwa, w którym tylko jedna osoba zarabia 3500 netto to sytuacja, gdy tylko jedna osoba ma zdolność kredytową. Jeśli ma ona na utrzymaniu dodatkowo dzieci, bank może odmówić udzielenia finansowania.

Jaki kredyt przy zarobkach 3500 netto w 2024?

Wysokość kredytu hipotecznego a zarobki 3500 netto w 2024 roku zależy od indywidualnych zasad w banku i tego, kto stara się o pożyczkę. Poniżej przygotowaliśmy wyliczenia, na podstawie których sprawdzisz, o jaką kwotę realnie warto wnioskować.

Okres spłaty Wysokość kredytu (singiel) Wysokość kredytu (małżeństwo pracujące) Wysokość kredytu (małżeństwo pracujące z dzieckiem) Potencjalne banki
35 lat 100 000 zł 260 000 zł 250 000 zł PKO BP
25 lat 90 000-100 000 zł 250 000 zł 240 000 zł ING
15 lat 70 000 zł 210 000 zł 210 000 zł mBank

Jak starać się o kredyt hipoteczny przy zarobkach 3500 netto?

Podstawą jest wniosek o kredyt przy zarobkach 3500 netto. W wielu bankach złożysz go online, a dopiero potem dopełnisz innych formalności. W formularzu należy podać dane osobowe i informacje dot. dochodów czy wydatków gospodarstwa domowego. Następnie, jeśli bank pozytywnie rozpatrzy prośbę i wyda wstępną decyzję, poprosi Cię o dostarczenie pozostałych dokumentów. 

Wniosek o kredyt przy zarobkach 3500 netto trzeba systematycznie uzupełniać na różnych etapach. Niezbędne będą np. dokumenty księgowe firmy, którą prowadzisz, czy zaświadczenie od pracodawcy, u którego jesteś zatrudniony. Następnie wymaga się dokumentacji związanej z nieruchomością, którą chcesz nabyć. 

Jak zwiększyć zdolność kredytową przy zarobkach 3500 netto?

Może zdarzyć się, że nie satysfakcjonuje Cię Twoja zdolność kredytowa, a zarobki 3500 netto nie są wystarczające, aby sfinansować nieruchomość. W takiej sytuacji możesz spróbować ją poprawić. Skorzystaj z kilku metod:

 • Poszukaj dodatkowego dochodu lub negocjuj warunki: Znalezienie lepiej płatnej pracy czy staranie się o awans. Dobrym pomysłem jest też podjęcie dodatkowego zatrudnienia, dzięki czemu wzrosną Twoje zarobki, lub podjęcie pracy przez małżonka. 
 • Ograniczenie wydatków: Zminimalizowanie wydatków na utrzymanie. 
 • Spłata zobowiązań: Pozbycie się długów, np. spłacenie pożyczki czy kredytu, zamknięcie limitu na rachunku. 
 • Poprawa oceny w BIK: Regularna i terminowa spłata rat. To podniesie scoring w BIK, a więc pozytywnie wpłynie na historię kredytową. 

Dobrym wyjściem jest też staranie się o kredyt wspólnie jako małżeństwo, jeśli obie osoby zarabiają, lub z kimś innym, kto ma dochód. Wyższy wkład własny również poprawi zdolność kredytową, dlatego warto zgromadzić więcej niż wymagane minimum. 

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)