Najważniejsze informacje:

  • Oprocentowanie kredytu hipotecznego dzieli się na stałe oraz zmienne. 
  • Niektóre banki umożliwiają zmianę oprocentowania w trakcie spłaty zadłużenia. 
  • Wysokość oprocentowania jest ustalana przez wskaźnik WIBOR, który jest aktualizowany co 3 lub 6 miesięcy.

Wybór odpowiedniego oprocentowania kredytu hipotecznego to bardzo ważna kwestia. Od tego wskaźnika uzależnione są całkowite koszty finansowania oraz wysokość miesięcznej raty odsetkowej. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, czym różni się oprocentowanie zmienne od stałego i jaką stawkę wybrać w trakcie podpisywania umowy kredytu hipotecznego.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego — stałe i zmienne

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Obecnie mamy do czynienia z dwoma rodzajami oprocentowania przy kredycie hipotecznym — stałym oraz zmiennym. Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym, że koszta, jakie przyjdzie nam ponosić w związku z oprocentowaniem przez cały okres spłaty będą takie same. Z kolei oprocentowanie kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową wiąże się ze wzrostem lub obniżeniem tych kosztów w danym momencie spłaty. To od nas zależy, które oprocentowanie wybierzemy, dlatego decyzję tę powinniśmy podejmować rozsądnie.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego 2024 — które wybrać?

Jeśli interesuje nas kredyt hipoteczny, oprocentowanie jest najczęściej głównym czynnikiem, który decyduje o wyborze konkretnej oferty. Warto zwracać na nie uwagę, gdyż stanowi ono istotny element wpływający na wysokość kosztów kredytowania. To, czy wybierzemy oprocentowanie stałe, czy też zmienne, zależy w dużej mierze od naszych możliwości finansowych, osobistej sytuacji oraz preferencji. Pamiętajmy, że niektóre banki umożliwiają zmianę stopy oprocentowania ze stałej na zmienną w trakcie spłaty kredytu, dzięki czemu warunki możemy dopasować do naszej aktualnej sytuacji w każdym momencie.

Stałe czy zmienne?

Oprocentowanie stałe jest doskonałą opcją, jeśli chcemy mieć pewność, że przez najbliższe kilkanaście lat stopa nie zmieni się, a my będziemy cały czas ponosić wydatki na takim samym poziomie. Pamiętajmy, że większość kredytów hipotecznych na rynku w Polsce jest oferowanych ze zmienną stopą procentową. Jego wysokość jest ustalana na podstawie stawki WIBOR, której warto może zarówno się zmniejszać, jak i rosnąć, podczas okresu spłaty naszego zobowiązania. Najczęściej stosuje się wskaźnik WIBOR3M lub WIBOR6M. Są one aktualizowane co 3 miesiące lub co 6 miesięcy, w zależności od wyboru wskaźnika. Nie oznacza to jednak, że oprocentowanie zmienne jest gorszym rozwiązaniem niż stała stopa. Takie rozwiązanie daje nam większą elastyczność i może okazać się, że będzie o wiele atrakcyjniejsze pod względem wysokości raty. Zdarza się, że stawka WIBOR znacznie maleje, przez co ponosimy mniejsze koszty kredytowania.

Ciekawostka!

WIBOR działa w Polsce od prawie trzydziestu lat. Chociaż kojarzony jest zazwyczaj z kredytami hipotecznymi to ma również wpływ na kredyty samochodowe i gotówkowe.

Źródło:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170000819/U/D20170819Lj.pdf

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)