Komornik, czyli odwieczny strach którego większość z nas się boi. Trochę mamy rację w tym, gdyż nie przychodzi on bez powodu. Żebyśmy spotkali się z komornikiem musimy się postarać, a zazwyczaj wynika to z naszej słabej sytuacji finansowej. Nie dość, że mamy problemy z zapłaceniem pożyczki to jeszcze mamy obawę, że możemy stracić mieszkanie. Ale nie martw się! Podpowiadamy jak dogadać się z komornikiem sądowym.
SPIS TREŚCI
Jak rozmawiać z komornikiem?
W większości obarczamy komornika, za całe zło które nas spotyka podczas egzekucji komorniczej. Należy jednak podkreślić, że komornik wykonuje tylko czynności które wydał sąd. Zanim będziemy obwinić kogoś, zastanówmy się kto wcześniej brał pożyczki pozabankowe dla zadłużonych i ich nie spłacał.
Komornik wykonujący swoje zadanie, jak wyegzekwowanie należności dla wierzyciela, ceni sobie współpracę z dłużnikiem, który wyraża chęć spłaty pieniędzy. Im szybciej osoba zadłużona odda pieniądze, tym wcześniej można zamknąć sprawę i przejść do następnej. Dogadanie się z komornikiem jest relatywnie proste, gdyż wystarczy nasza ,,chęć” spłaty i nie robić żadnych przeszkód podczas pracy komornika. Możemy np.: pierwsi odezwać się do urzędnika i dogadać się z nim co do oddania należności. Niestety jest jedno ale…. tak naprawdę to od wierzyciela zależy co będzie podlegało egzekucji komorniczej i jeśli będzie chciał on aby to był samochód stojący przed domem dłużnika, to komornik ma małe pole manewru i będzie musiał stać po stronie wierzyciela.
Dogadaj się z wierzycielem
Już wiemy co powinniśmy zrobić jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie jak dogadać się z komornikiem. Podkreślimy to jeszcze raz, komornik wykonuje tylko pracę na podstawie wyroku sądu. Jeśli chcesz aby twoje oczekiwania co do spłaty długu były bardziej skuteczne, należy porozmawiać z wierzycielem. To jemu jesteśmy winni pieniądze więc w dużej mierze to od niego będzie zależało czy zgłosi sprawę do sądu. Możemy uniknąć egzekucji komorniczek i kwestie dogadania się z komornikiem, jeśli w miarę szybko zgłosimy się do firmy, w której zalegamy z płatnościami. Jeśli mamy problem z płatnościami, to możemy zgłosić się do wierzyciela z prośbą o:
- rozłożenie długu na raty;
- wydłużenie okresu spłaty;
- refinansowanie pożyczki;
Jeśli dogadamy się z wierzycielem i zaakceptuje jedną w wymienionych próśb, to z pewnością unikniemy spotkania z komornikiem sądowym. Jednak firma pozabankowa nie ma obowiązku zgodzić się na nasze prośby i może przekierować spór na drogę sądową.
Nie unikaj odpowiedzialności
Najważniejsza rzecz w całym procesie dogadanie się z komornikiem jest twoja postawa. Musisz mieć świadomość, że ponosi się konsekwencje za niepłacenie pożyczek czy kredytów. Nie warto siedzieć w domu i czekać aż sprawy same się rozwiążą. Jeśli wiesz, że masz problemy finansowe poinformuj wierzyciela o tym i spróbuj się z nim porozumieć. Każdej stronie zależy aby sprawę polubownie załatwić niż ingerować w to sąd, a co za tym idzie komornika.
Co zrobić, aby komornik umorzył dług?
Masz problem z zadłużeniami? W takim razie zobacz, jak dogadać się z komornikiem na raty. To naprawdę możliwe. Wystarczy, że spróbujesz skontaktować się z osobą przeprowadzającą egzekucję komorniczą lub wystosujesz oficjalny wniosek do osoby, która działa jako komornik sądowy. Jak się dogadać polubownie, aby uniknąć wysokich kosztów komorniczych, odsetek i problemów finansowych? Wystarczy odrobina skruchy i chęć uregulowania zadłużenia w jak najkrótszym czasie.
Zawierając porozumienie z komornikiem, możesz wygodnie spłacić swoje wierzytelności i uniknąć zajęcia komorniczego czy nawet licytacji, np. nieruchomości, która stanowiła zabezpieczenie dla zaciągniętego zobowiązania bankowego.
Czy można porozumieć się z komornikiem?
Na jakiekolwiek problemy finansowe wynikające z niespłaconych zadłużeń i egzekucji komorniczej dobrym wyborem jest pożyczka dla zadłużonych z komornikiem. W ten sposób pozyskasz dodatkowe pieniądze na dowolnie wybrany cel i to bez wiedzy komornika, który mógłby zająć otrzymane pieniądze.
Z komornikiem zawsze można się porozumieć, o ile nie zostało jeszcze wszczęte postępowanie egzekucyjne, które ma na celu zajęcie majątku dłużnika oraz jego licytację, aby pozyskać pieniądze potrzebne na poczet spłaty zobowiązania. W razie problemów warto czym prędzej skontaktować się z komornikiem i spróbować spłacić długi. To podstawa, aby ochronić swój majątek przed zajęciem, licytacją i bezpowrotną utratą.
Jak najlepiej dogadać się z komornikiem?
Czy jest jakikolwiek skuteczny sposób, który wskazuje, jak dogadać się z komornikiem sądowym? Tak, to nawet kilka metod, które warto wybrać w trakcie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Kilka sprawdzonych sposobów, jak można dogadać się z komornikiem to:
- Zaproponuj ugodę, która będzie korzystna zarówno dla komornika, jak i wierzyciela.
- Poproś o rozłożenie płatności zadłużenia na raty z obowiązkiem zapłaty w konkretnym terminie.
- Zaproponuj swój plan spłaty zobowiązania. Komornik może przychylnie popatrzyć na taki wniosek.
- Zastanów się nad restrukturyzacją zadłużenia z pomocą komornika. Alternatywnie możesz skorzystać ze wsparcia zewnętrznego podmiotu.
Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie problemów i egzekucji komorniczej jest jak najszybsze uregulowanie zadłużenia wobec wierzyciela. Jeśli jednak sprawa została już przekazana do komornika, zawsze konieczny jest kontakt bezpośrednio z komornikiem, aby pokryć wierzytelności oraz koszty komornicze, które zostały już naliczone.
Jak współpracować z komornikiem?
Nie ma jednej złotej zasady, jak dogadać się z komornikiem. Alimenty, długi wobec banków i firm pożyczkowych oraz niespłacone faktury to popularne formy zadłużenia, które lepiej czym prędzej uregulować. W przeciwnym razie komornik będzie zobowiązany do przeprowadzenia egzekucji długu, np. poprzez zajęcie majątku dłużnika i jego licytację.
Kilka zasad efektywnej współpracy z komornikiem, która pozwala na szybszą spłatę zobowiązania to:
- bądź uczciwy i otwarcie zgadzaj się na proponowane rozwiązania spłaty długu,
- nigdy nie unikaj kontaktu z komornikiem,
- zaproponuj własną ofertę ugody z wierzycielem i komornikiem,
- w razie potrzeby znajdź mediatora, który zajmie się kontaktami z komornikiem,
- nigdy nie reaguj agresywnie i nerwowo na kontakt z komornikiem.
Jeśli zastosujesz się do powyższych metod, prawdopodobnie bez problemu uregulujesz swój dług i pozbędziesz się komornika, który planował zająć Twoje mienie, ruchomości lub nieruchomości.
Jak zacząć rozmowę z komornikiem?
Na Twoim koncie bankowym i majątku w domu ciąży komornik? Jak się z nim dogadać, aby nie stracić wszystkiego? To proste. Najlepiej spłacić zobowiązania i czym prędzej uregulować koszty komornicze wraz z odsetkami za opóźnienia. Dzięki temu komornik szybciej zakończy egzekucję. Skorzystaj też z czterech wskazówek.
- Przedstaw się i wyjaśnij powód rozmowy.
- Wyraź chęć współpracy.
- Opisz krótko swoją sytuację.
- Poproś o propozycje spłaty wierzytelności.
Pamiętaj, aby podczas rozmowy zachować spokój i uprzejmość, niezależnie od reakcji komornika. Twoim celem jest nawiązanie konstruktywnego dialogu i znalezienie wspólnego rozwiązania.
Czy z komornikiem można dogadać się na raty?
Twoimi zadłużeniami zajmuje się już komornik? Jak się dogadać, aby szybko spłacić wierzycieli? Możesz poprosić na piśmie o wyznaczenie harmonogramu spłaty w formie ratalnej, dzięki czemu sukcesywnie zaczniesz spłacać swoje zobowiązania, a komornik nie będzie mieć podstaw do tego, aby zająć Twoje mienie na poczet licytacji komorniczej i spłaty wierzycieli.
Pytania i odpowiedzi
Czy można negocjować z komornikiem sądowym?
Tak, można negocjować z komornikiem sądowym. Chociaż komornik ma obowiązek egzekwowania długu na podstawie tytułu wykonawczego, jest również zainteresowany rozwiązaniem sprawy w sposób polubowny. Dłużnik może zaproponować np. rozłożenie długu na raty, przedstawić swoją trudną sytuację finansową lub zaproponować inne rozwiązania, które pomogą w uregulowaniu zobowiązań.
Czy warto rozmawiać z komornikiem?
Nawiązanie dialogu z komornikiem może prowadzić do znalezienia rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron. Unikanie kontaktu z komornikiem czy ignorowanie jego prób komunikacji może tylko pogorszyć sytuację. Konstruktywna rozmowa może pomóc w uniknięciu dalszych konsekwencji prawnych i finansowych.