Jak zastrzec kartę Banku PekaoWe współczesnych czasach klienci banków mogą korzystać z wielu nowoczesnych opcji, które umożliwiają szybsze załatwianie codziennych spraw. Jedną z nich jest płatność zbliżeniowa za pomocą karty debetowej lub kredytowej. Kartą możemy posługiwać się nie tylko przy zakupach stacjonarnych, ale też online, dzięki czemu zamówienie dostawy przebiega o wiele wygodniej. Nie zawsze jednak możemy uniknąć problemów wynikających z korzystania z tych metod. Bowiem może spotkać nas sytuacja, gdy karta zostanie skradziona lub zgubimy ją w miejscu publicznym. Najczęściej wówczas obawiamy się, że ktoś wykorzysta nasze środki. Co możemy zrobić w takim przypadku? Sprawdzi się zastrzeżenie karty – kontakty z Bankiem Pekao pomoże szybko zablokować możliwość dokonywania płatności. Dzięki temu nie musimy bać się kradzieży pieniędzy z konta, gdy straciliśmy nasz plastik. Jeśli chcemy jak najszybciej dopełnić formalności, warto dowiedzieć się, jak zastrzec kartę w Banku Pekao. Jaki sposób daje nam stuprocentowe bezpieczeństwo? Czym różni się zablokowanie karty od jej zastrzeżenia? To pytania, na które powinien znać odpowiedź każdy posiadacz konta w banku i podpiętej do niego karty.

Kto może zastrzec kartę w Banku Pekao?

Każda osoba posiadająca konto osobiste w banku Pekao, powinna wiedzieć, na czym dokładnie polega zastrzeżenie karty i czym różni się od jej chwilowego zablokowania. Są to bowiem dwa odrębne procesy, dzięki którym możemy trwale lub czasowo dezaktywować kartę, a co za tym idzie – uniknąć korzystania z naszych środków. Te dwie opcje posiadają jednak podstawową różnicę dotyczącą czasu, przez jaki nasza karta jest nieaktywna. Dzięki szybkiej i odpowiedniej reakcji, możemy uchronić się przed kradzieżą pieniędzy, gdy ktoś ukradnie naszą kartę lub zgubimy ją w podróży.

Jeśli spotkały nas podobne sytuacje, warto pamiętać, że utracenie plastiku nie zawsze wymaga zastrzeżenia karty na stałe. W niektórych wypadkach wystarczy czasowe zastrzeżenie karty w Banku Pekao. Dzięki temu pozbędziemy się ryzyka kradzieży środków przez konkretny czas. Musimy jednak rozsądnie ocenić, kiedy należy zastrzec kartę Bank Pekao, a kiedy w zupełności wystarczające będzie jej zablokowanie. 

A kto może zgłosić konieczność zastrzeżenia karty? Może dokonać tego tylko właściciel konta w Banku Pekao, do którego jest ona przypisana. Nie nie jest możliwe zrealizowanie tego przez znalazcę, gdyż bank zawsze sprawdza dane osobowe i prosi o okazanie dowodu. W przypadku zastrzegania kart telefonicznie lub online, posiadacz musi podać swoje dane z dokumentu tożsamości lub potwierdzić dyspozycję kodem w aplikacji.

Co dokładnie oznacza zastrzeżenie karty Banku Pekao?

Niemal wszystkie banki dają nam możliwość wyboru różnych metod blokowania dostępu do płatności kartą. Dwie podstawowe to: zastrzeżenie a blokada karty płatniczej. Jeśli chcemy zyskać maksymalną ochronę przed kradzieżą pieniędzy z konta, warto podjąć rozsądną decyzję, który sposób sprawdzi się w naszej sytuacji. Zastrzeżenie karty bowiem jest realizowane na stałe. Nie zawsze jednak konieczne jest decydowanie się na taki krok. Często wystarczy czasowe zastrzeżenie karty w Banku Pekao, które obowiązuje przez określony czas.

Trwałe zastrzeżenie karty w Banku Pekao 

Jak już wiemy, zastrzeżenie karty jest procesem realizowanym przez bank na stałe. Oznacza to, że decydując się na takie rozwiązanie, zablokujemy dostęp do środków na zawsze i nie będziemy mogli ponownie korzystać z plastiku w celu płatności. Metoda ta jest polecana w sytuacjach, w których jesteśmy przekonani, że nie odzyskamy już naszej karty. Może to być przypadek, gdy zgubiliśmy kartę w miejscu publicznym i nie wiemy, czy ktoś jej nie przywłaszczył. Zastanawiając się więc, czy można anulować zastrzeżenie karty w Banku Pekao, pamiętajmy, że nie będzie to możliwe. Wówczas konieczne jest zamówienie nowego plastiku na podstawie złożonego w banku wniosku. 

Czasowe zastrzeżenie karty w Banku Pekao

Jeśli chodzi o czasowe zastrzeżenie karty w Banku Pekao, o którym wspomina się w związku z krótkotrwałym zatrzymaniem dostępu do płatności, jest to nic innego jak jej zablokowanie. Taka opcja obowiązuje bowiem przez ustalony okres, po którego upływie możemy ponownie korzystać z naszej karty. Jest to doskonała alternatywa dla wyżej wspomnianego zastrzeżenia. Sprawdzi się zwłaszcza w sytuacjach, gdy wiemy, że niedługo odzyskamy naszą kartę, np. skontaktował się z nami znajomy, u którego ją zostawiliśmy. Jeśli nie mamy pełnego zaufania co do znalazcy, warto skorzystać z tej metody i zyskać pewność, że nikt nie wyda naszych pieniędzy.

Kiedy należy zastrzec kartę w Banku Pekao?

Wiemy, że po zastrzeżeniu karty przywrócenie jej aktywności nie będzie już możliwe. W takim wypadku właściciel konta musi wnioskować o wydanie nowego plastiku, aby móc ponownie płacić za transakcje za pomocą jej funkcji. Taka decyzja daje nam 100% bezpieczeństwo, gdy obawiamy się, że złodziej lub znalazca może chcieć wykorzystać nasze środki.

A więc kiedy należy zastrzec kartę w Banku Pekao? Z pewnością w sytuacji, gdy zgubimy plastik w podróży lub w centrum miasta, a znalezienie karty graniczy z cudem. Taki sposób sprawdzi się też, gdy padniemy ofiarą kradzieży i boimy się o wydanie naszych pieniędzy. Jeśli Bank Pekao zastrzeże kartę, automatycznie uniemożliwi to dokonywanie wszelkiego rodzaje płatności z jej zastosowaniem.

Czy można anulować zastrzeżenie karty w Banku Pekao?

Ile trwa zastrzeżenie karty w Banku Pekao? Jeśli interesuje nas taka możliwość, pamiętajmy,  że zastrzeżona karta nie zostanie już przywrócona do użytku. Oznacza to, że nawet jeśli znajdziemy ją w domu, nie będziemy mogli cofnąć tego procesu i ponownie z niej korzystać. Wówczas konieczne jest wyrobienie nowej przez bank na podstawie stosownego wniosku. Z kolei czasowe zastrzeżenie karty w Banku Pekao, czyli jej zablokowanie, jest realizowane na wybrany okres, np. na 30 dni, po których upływie karta staje się znowu aktywna. 

W jaki sposób mogę zastrzec kartę w Banku Pekao?

W każdym oddziale możemy zastrzec naszą kartę na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest kontakt z infolinią, który umożliwi nam błyskawiczną reakcję ze strony banku. Dzięki temu niemal od razu pozbędziemy się ryzyka kradzieży pieniędzy. Metoda ta jest polecana osobom, które po upływie dłuższego czasu zorientowały się, że nie mają przy sobie plastiku. Istnieje jednak wiele innych sposobów, za pomocą których równie sprawnie zastrzeżemy kartę.

Jak zastrzec kartę w Banku Pekao? Możemy skorzystać z następujących opcji:

— Połączenie z Infolinią — Infolinia Pekao jest czynna przez całą dobę, więc możemy z powodzeniem zastrzec kartę nawet w nocy. Zazwyczaj wystarczy zgłosić taką konieczność przez telefon i potwierdzić dane osobowe oraz dane z dowodu. Umożliwi to zastrzeżenie karty nawet w kilka sekund. Składając prośbę telefoniczną o zastrzeżenie karty – kontakt z Bankiem Pekao umożliwi natychmiastowe podjęcie działań. 

Bank Pekao kontakt w celu zastrzeżenia karty:

  • +48 (22) 59 12 232 (z telefonów komórkowych i z zagranicy)
  • 801 365 365 (z telefonów stacjonarnych w Polsce)

— W aplikacji mobilnej lub w serwisie www — Zastrzec kartę możemy również za pomocą aplikacji mobilnej i w bankowości internetowej. Realizacja nastąpi zaledwie po kilku sekundach od złożenia dyspozycji. 

Jak zastrzec kartę w Banku Pekao online?

  1. Zaloguj się do aplikacji PeoPay lub do konta w serwisu transakcyjnym.
  2. Wejdź w zakładkę „Produkty”.
  3. Wybierz kartą, którą chcesz zastrzec.
  4. Kliknij „Zablokuj”, a następnie wybierz „Zastrzeżenie”.
  5. Potwierdź dyspozycję wybraną metodą autoryzacji.

W przypadku kart: Mastercard Debit FX (Rewolucyjna), Mastercard Debit FX oraz VISA Debit Gold:

  1. W aplikacji mobilnej wejdź w menu „Moje finanse”, a następnie kliknij „Karty do rachunków”.
  2. Wybierz kartę, którą chcesz zastrzec.
  3. Kliknij „Zastrzec kartę” i potwierdź dyspozycję kodem SMS.

LUB:

  1. Zaloguj się do konta w serwisie Pekao24.
  2. Wejdź w zakładkę „Produkty”.
  3. Wybierz kartę, która ma zostać zastrzeżona.
  4. Kliknij „Zablokuj” i następnie „Zastrzeżenie”.
  5. Potwierdź dyspozycję wybraną metodą autoryzacyjną. 

— Wizyta w oddziale Pekao — Sposób ten może być bardziej czasochłonny, ale sprawdzi się, gdy jesteśmy w pobliżu punktu. Listę oddziałów w pobliżu sprawdzimy na stronie www Banku Pekao. Podczas spotkania pracownik zweryfikuje tożsamość na podstawie dowodu. Jeśli utraciliśmy również dokument tożsamości, możemy poprosić o bezpośrednie połączenie z infolinią. Konsultant sprawdzi nasze dane i zrealizuje zastrzeżenie karty.

Ile kosztuje zastrzeżenie karty w Banku Pekao?

Po utracie karty możemy obawiać się wysokich opłat za jej zastrzeżenie. W takich sytuacjach często zastanawiamy się, jak zamknąć konto w Banku Pekao, co umożliwia automatycznie wycofanie aktywności karty. Warto jednak najpierw sprawdzić, ile kosztuje zastrzeżenie karty w Banku Pekao. Jak się okazuje, bank realizuje proces zupełnie za darmo. 

Czy zastrzeżenie karty w Pekao anuluje subskrypcje?

Co w przypadku, gdy nie chcemy utracić dostępu do wykupionych pakietów? Pamiętajmy, że zastrzeżenie karty wiąże się z brakiem możliwości przedłużania subskrypcji, chyba że do konta podepniemy nowy plastik. Jest to jednak doskonały sposób na wycofanie odnawiania się pakietu na niechcianych witrynach. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie cofniemy już naszej decyzji i konieczne będzie wnioskowanie o wydanie nowej karty. Sprawdźmy więc, czy Bank Pekao nie umożliwia anulowania subskrypcji z poziomu aplikacji.

5/5 - (1 oddanych głosów)