Korzystanie z kart debetowych czy kredytowych to element codzienności większości z nas. Dziś już nie wyobrażamy sobie posługiwania się wyłącznie gotówką i noszenia w portfelu drobnych. Coraz chętniej wykorzystujemy technologię zbliżeniową, która ułatwia nam dokonywanie płatności w ekspresowym tempie. Jest to niezwykle przydatne zwłaszcza gdy chcemy zrobić szybkie zakupy po treningu czy podczas podróży. Niekiedy okazuje się to jednak problemem, jeśli karta zostanie nam skradziona lub zgubimy plastik w miejscu publicznym. Co zrobić w takim przypadku? Pomocne okazuje się zastrzeżenie karty – kontakt z Getin Bank pozwoli nam szybko zablokować dostęp do naszych środków. Jeśli chcemy sprawnie dopełnić formalności, warto sprawdzić, jak zastrzec kartę Getin Bank.
SPIS TREŚCI
- Kto może zastrzec kartę w Getin Bank?
- Co dokładnie oznacza zastrzeżenie karty w Getin Banku?
- Kiedy należy zastrzec kartę Getin Bank?
- Czy można anulować zastrzeżenie karty w Getin Bank?
- Jak zastrzec kartę Getin Bank?
- Jak to zrobić w bankowości internetowej Getin Bank?
- Jak zastrzec kartę w bankowości mobilnej Getin Bank?
- Ile kosztuje zastrzeżenie karty w Getin Bank?
- Czy zastrzeżenie karty w Getin Banku anuluje subskrypcje?
Kto może zastrzec kartę w Getin Bank?
Każda osoba, która posiada konto osobiste w Getin Bank, powinna sprawdzić, na czym polega zastrzeżenie karty. Istotne są również różnice pomiędzy tym procesem a jej czasowym zablokowaniem, co jest niezwykle często mylone przez klientów banków. Pozwoli nam to uniknąć ryzyka wykorzystania środków z naszego konta w przyszłości, gdy np. zgubimy kartę podczas urlopu lub ktoś nam ja ukradnie. Nie zawsze jednak musimy składać dyspozycję trwałego blokowania aktywności karty debetowej. W niektórych sytuacjach wystarczające okazuje się czasowe zastrzeżenie karty w Getin Bank.
Co dokładnie oznacza zastrzeżenie karty w Getin Banku?
Jak wspomniano, częstym przypadkiem jest mylenie przez klientów banków dwóch podstawowych procesów dotyczących blokowania możliwości korzystania z karty. Mowa o kwestii, jaką jest zastrzeżenie a blokada karty płatniczej. Warto podjąć rozsądną decyzję, która z opcji będzie najlepsza w naszym przypadku, np. gdy nastąpi kradzież naszej karty płatniczej.
Zastrzeżenie karty to trwały i nieodwracalny proces związany z zablokowaniem możliwości realizowania transakcji. Gdy zdecydujemy się na taki krok, musimy wiedzieć, że niemożliwe jest cofnięcie realizacji takiej usługi, czyli przywrócenie aktywności karty. Jeśli więc zastanawiamy się, czy można anulować zastrzeżenie karty w Getin Bank, pamiętajmy, że nie będzie to możliwe. Wówczas niezbędne okazuje się zamówienie nowej karty, którą bank wydaje na złożony przez nas wniosek.
Jeśli chodzi o czasowe zastrzeżenie karty w Getin Bank, wspominane w związku z chwilowym zatrzymaniem dostępu do środków, jest to nic innego jak jej zablokowanie. Proces ten obowiązuje przez określony czas, po którego upływie możemy powrócić do korzystania z płatności. Jest to doskonała alternatywa dla tych, którzy przykładowo zostawili kartę u znajomych czy rodziny, ale obawiają się wykorzystania jej przez osoby postronne. Wówczas możemy złożyć dyspozycję do banku, który na jakiś czas zablokuje dokonywanie transakcji za jej pośrednictwem.
Kiedy należy zastrzec kartę Getin Bank?
Zostało już wyjaśnione, że zastrzeżenie karty jest czynnością, której nie możemy cofnąć. Korzystając z tego typu opcji nie anulujemy już realizacji procesu, aby ponownie używać naszej karty do różnych płatności. W takich sytuacjach musimy złożyć wniosek o wydanie nowego plastiku. Taki krok daje nam 100% bezpieczeństwo wówczas gdy obawiamy się korzystania z naszych pieniędzy przez osoby niepowołane. Opcja polecana jest zwłaszcza, gdy zgubimy kartę podczas podróży czy będąc w mieście lub zostanie nam ona skradziona. Taka decyzja umożliwia nam uniknięcie konsekwencji dot. kradzieży środków z konta, np. w postaci płacenia kartą za zakupy online. Gdy Getin Bank zastrzeże naszą kartę, dokonywanie jakichkolwiek płatności z jej pomocą będzie niemożliwe. Jeśli chcemy wiedzieć, ile trwa zastrzeżenie karty w Getin Bank, zapamiętajmy, że jest to proces, nieodwracalny.
Czy można anulować zastrzeżenie karty w Getin Bank?
Karta zastrzeżona nie będzie możliwa do ponownego użytku, nawet gdy po złożeniu dyspozycji znajdziemy ją w domu lub zostanie nam oddana przez znalazcę. W takich sytuacjach warto skontaktować się z bankiem i złożyć wniosek dot. wydania nowej karty płatniczej. Oddział może wymagać jednak zwrócenia starej karty do punktu lub zniszczenia plastiku. Jeśli zostaniemy poinformowani o takiej konieczności, należy pociąć ją na małe kawałki i wyrzucić do śmieci.
Jak zastrzec kartę Getin Bank?
Niemal wszystkie banki umożliwiają złożenie prośby o zastrzeżenie karty z zastosowaniem kilku metod. Pierwszym i zarazem najczęściej wybieranym sposobem jest kontakt telefoniczny z infolinią. Umożliwia nam on szybkie dopełnienie niezbędnych formalności i zminimalizowanie ryzyka kradzieży naszych pieniędzy. Opcja ta jest polecana zwłaszcza w sytuacji, gdy po upływie dłuższego czasu zorientujemy się, że nie mamy karty przy sobie. W Getin Banku zrealizujemy zastrzeżenie również na inne sposoby.
W Getin Bank zastrzeżenie karty odbywa się poprzez:
— Połączenie telefoniczne — Infolinia banku jest czynna przez całą dobę, więc nawet jeśli zostaniemy okradzeni w nocy, możemy szybko zapobiec utracie środków. Najczęściej wystarczy połączyć się z bankiem i podać dane osobowe. Składając prośbę o zastrzeżenie karty – kontakt z Getin Bank umożliwia pracownikowi szybsze działanie i natychmiastowe zatrzymanie aktywności karty.
- + 48 32 604 31 61 — zadzwoń pod numer telefonu i poczekaj na zgłoszenie się konsultanta, który przeprowadzi Cię przez kolejne kroki.
- + 48 664 919 797 — zadzwoń pod numer telefonu i wybierz opcję numer 1 (zastrzeżenie karty płatniczej).
— Złożenie wniosku online — Banki na polskim rynku korzystają z nowoczesnych metod online, które nie tylko przyspieszą zastrzeżenie karty, ale też zapewnią nam odpowiednie bezpieczeństwo. W Getin Banku możliwe jest zastrzeżenie karty w aplikacji mobilnej lub w serwisie transakcyjnym www. Po przejściu podanych na ekranie kroków karta automatycznie zostaje wyłączona, a my nie musimy obawiać się kradzieży pieniędzy z konta.
Jak to zrobić w bankowości internetowej Getin Bank?
- Zaloguj się do swojego konta w bankowości internetowej na stronie www.
- Wejdź w zakładkę „Karty”, gdzie wyświetlą się wszystkie karty podpięte do kont.
- Wybierz „Szczegóły” przy karcie, do której chcesz złożyć dyspozycję.
- Następnie kliknij „Zastrzeż kartę” oraz „Zapisz”.
- Pozostaje wpisać kod autoryzacyjny, który otrzymasz SMS-em i potwierdzenie dyspozycji.
- Twoja karta zostanie zastrzeżona natychmiast.
Jak zastrzec kartę w bankowości mobilnej Getin Bank?
- Zaloguj się do aplikacji mobilnej Getin Bank.
- Kliknij sekcję „Moje produkty”, a następnie „Karty”.
- Wejdź w odpowiednią zakładkę (karty debetowe lub karty kredytowe) oraz wybierz kartę, którą chcesz zastrzec.
- Kliknij „Szczegóły Karty” i przycisk „Zastrzeż” na dole ekranu.
- Na ekranie zobaczysz potwierdzenie zastrzeżenia karty. Wybierz „Zastrzeż kartę”.
- Potwierdź operację kodem PIN do aplikacji mobilnej.
- Twoja karta zostanie zastrzeżona natychmiast.
— Wizytę w oddziale banku — Sposób ten może wymagać większej ilości czasu, jednak warto odwiedzić oddział banku, gdy jesteśmy w pobliżu. Wówczas udanie się do punktu i dopełnienie formalności od ręki okazuje się najwygodniejsze. Pamiętajmy, że zastrzeżenie karty podczas wizyty wymaga potwierdzenia danych osobowych. Oznacza to, że niezbędne będzie okazania ważnego dowodu osobistego. Jednak co w sytuacji, gdy skradziono nam również dokumenty, a pracownik musi zweryfikować tożsamość? Możemy poprosić o bezpośrednie połączenie z infolinią, podać dane osobowe telefonicznie i szybko zrealizować dyspozycję.
Ile kosztuje zastrzeżenie karty w Getin Bank?
W przypadku utracenia karty w wyniku kradzieży lub zguby, często mamy obawy związane z jej zastrzeżeniem. Zazwyczaj chcemy uniknąć wysokich kosztów takiej usługi, zwłaszcza jeśli na koncie mamy małą sumę i zwyczajnie nam by się to nie opłacało. Wówczas możemy rozważać nawet, jak zamknąć konto w Getin Bank, a następnie założyć nowe za darmo. Tego typu działania wiążą się bowiem z automatycznym wycofaniem karty z użytku, czyli z wyłączeniem jej aktywności. Ile kosztuje zastrzeżenie karty w Getin Banku? Bank nie pobiera żadnych opłat z tego tytułu, niezależnie od tego, jaką metodę złożenia dyspozycji wybierzemy.
Czy zastrzeżenie karty w Getin Banku anuluje subskrypcje?
Osoby, które posiadają przedłużone subskrypcje na platformach internetowych, zastanawiają się, czy zostaną one automatycznie anulowanie po zastrzeżeniu karty. Zdarza się, że nie chcemy utracić wykupionego pakietu, albo zdecydowaliśmy się na kupno subskrypcji na nieznanej stronie. W drugim przypadku zwykle nie wiemy, jak wycofać dostęp, a chcemy zrealizować to z pomocą zastrzeżenia karty.
Jeśli dotyczą nas powyższe sytuacje, pamiętajmy, że jednym z najlepszych sposobów zablokowania pobrania środków za subskrypcje jest właśnie zastrzeżenie karty płatniczej. Ważne jest jednak to, że skutki złożenia takiej dyspozycji są nieodwracalne. Oznacza to, że składając taką prośbę w banku, nie będziemy mogli już jej cofnąć. Jeśli więc chcemy skorzystać z tej opcji jedynie w celu wycofania subskrypcji, warto najpierw sprawdzić, czy Getin Bank nie umożliwia wyłączenia jej z poziomu aplikacji mobilnej lub serwisu www.