Rządowe wakacje kredytowe 2022 ING Bank ŚląskiWiele banków w Polsce wciąż dostosowuje swoje procedury i systemy teleinformatyczne do zmian, jakie zostały wprowadzone wraz z podpisaniem ustawy o wakacjach kredytowych przez prezydenta RP. Dzięki temu wielu kredytobiorców na terenie Polski zyskało możliwość złapania pewnego oddechu poprzez zawieszenie rat kredytu i przeniesienie ich na koniec okresu kredytowania. Sprawdź, jak ING Bank Śląski przygotował się do składania wniosków o ustawowe wakacje kredytowe i jak można to zrobić bez zbędnych kłopotów.

Wakacje kredytowe ING Banku Śląskiego – co warto wiedzieć na ten temat?

Obecnie ING Bank Śląski proponuje wiele rozwiązań i form pomocy, które wspierają kredytobiorców posiadających problemy z terminową spłatą zobowiązań finansowych. Bank ING to instytucja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich konsumentów, dlatego jako jedna z pierwszych wdrożyła nowoczesny system wnioskowania o wakacje kredytowe. Chcesz wiedzieć, jak skorzystać z wakacji kredytowych w ING Bank Śląski? To całkiem proste. Według danych wynikających z ustawy każdy kredyt hipoteczny w ING Bank zaciągnięty przed 1 lipca 2022 roku może zostać zawieszony łącznie aż na 8 rat kapitałowo-odsetkowych.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak działa w tym przypadku ING Bank Śląski? Jak zgłosić wniosek o rządowe wakacje kredytowe? To możliwe poprzez serwis transakcyjny moje ING. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto, wybierzesz odpowiednią zakładkę, a następnie wybierzesz okres zawieszenia spłaty rat kredytu przeznaczonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Wniosek o ustawowe wakacje kredytowe złożysz też w bankowości stacjonarnej, choć to zajmie Ci znacznie więcej czasu, aniżeli załatwienie sprawy online. 

Jakie są warunki zawieszenia spłaty kredytu w ramach wakacji kredytowych ING?

O czym warto pamiętać, składając wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w ING Bank Śląski? To proste. Zapamiętaj, że spłatę kredytu zawiesisz tylko w określonym czasie, a mianowicie:

 • od 1 sierpnia do 30 września – 2 raty kapitałowo-odsetkowe,
 • od 1 października do 31 grudnia – 2 raty kapitałowo-odsetkowe,
 • od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku – 4 raty kapitałowo-odsetkowe.

Zapamiętaj, że zawieszenia rat kredytu hipotecznego dokonasz tylko raz na kwartał w 2023 roku. Ważne jest także to, że okres kredytowania po skorzystaniu z ustawowych wakacji od kredytu ulega wydłużeniu, choć to nie ma wpływu na ostateczne odsetki kredytu. Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe? W ING Bank Śląski najwygodniejszą formą jest zalogowanie się do serwisu internetowego oraz złożenie darmowej dyspozycji. Ta zostanie zaakceptowana automatycznie, natomiast potwierdzenie o jej przyjęciu bank wyda w ciągu 21 dni. Teraz już wiesz, jak złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe w ING Bank Śląski. To jednak nie wszystko. Instytucja informuje swoich konsumentów o tym, iż harmonogram spłat kredytu może być nieco zakłócony a jego korekty zostaną zrealizowane najpóźniej w dniu najbliższej płatności raty zobowiązania.

Uwaga! Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy otrzymam potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski – jak najbardziej tak, ale dopiero w terminie do 21 dni od czasu wpłynięcia wniosku. Warto też dodać, że ING infolinia informuje wszystkich zainteresowanych konsumentów, że wniosek o zawieszenie rat można złożyć najpóźniej w dniu płatności raty.

Kiedy i jak można zawiesić ratę kredytu hipotecznego w ING?

Jeśli zastanawiasz się, jak napisać wniosek o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski, nie musisz już tracić czasu. W tej instytucji wnioskowanie odbywa się za pośrednictwem gotowego formularza, którego wypełnienie zajmuje maksymalnie kilka minut. W 2022 roku możesz zawiesić aż 4 raty kapitałowo-odsetkowe. Na rok 2023 zawiesisz już tylko jedną ratę kredytu hipotecznego na kwartał. To, jak wziąć wakacje kredytowe 2022 w ING Bank Śląski jest naprawdę proste. Cała procedura ogranicza się tylko do wyboru okresu, w jakim ma obowiązywać ulga i to wszystko.

Jakie są warunki korzystania z wakacji kredytowych w ING Banku Śląskim?

Warunki dotyczące finansowania w zakresie wakacji kredytowych ING Banku Śląskiego są takie same, jak w przypadku innych instytucji finansowych. Do poprawnego zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego w ramach ustawowych wakacji, musisz spełnić kilka warunków:

 • Twoja umowa kredytu hipotecznego musi być podpisana przed 1 lipca 2022 roku,
 • Twoja umowa kredytowa musi trwać dłużej niż do 1 stycznia 2023 roku,
 • kredyt hipoteczny został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • możesz zawiesić tylko jeden kredyt hipoteczny.

Co ciekawe, nawet jeśli dokonałeś przeniesienia kredytu hipotecznego do ING, wciąż możesz korzystać z wakacji kredytowych na standardowych warunkach.

Jak zgłosić rządowe wakacje kredytowe w ING Bank Śląski?

W kwestii tego, jak możesz złożyć wniosek o wakacje kredytowe w ING Bank Śląski – krok po kroku, wygląda to następująco:

 1. Zaloguj się do panelu klienta przez serwis Moje ING.
 2. Wybierz kredyt, dla którego chcesz złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe.
 3. Przejdź do zakładki wniosku i wybierz odpowiedni formularz do uzupełnienia.
 4. Wybierz okresy zawieszenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych dla wybranego kredytu.
 5. Poczekaj na potwierdzenie banku o przyjęciu wniosku do rozpatrzenia.

To ważne! Jako klient tej instytucji musisz nie tylko wiedzieć, jak zgłosić rządowe wakacje kredytowe w ING Bank Śląski, ale także mieć na uwadze fakt, że jeden wniosek pozwala na zawieszenie wszystkich dostępnych w ramach rządowego programu pomocy rat. Jeśli nie jesteś pewny, czy chcesz zawiesić spłatę zarówno w 2022, jak i 2023 roku – możesz złożyć wniosek wielokrotnie. Zapamiętaj jednak, że po zaznaczeniu opcji więcej niż 1 raty nie będziesz już mieć możliwości zmiany swojej decyzji. Sam proces zgłoszenia chęci skorzystania z wakacji kredytowych jest dość prosty i najłatwiej zrobisz to przez internet. 

W razie potrzeby zawsze masz możliwość skorzystania z obsługi w placówkach ING. Oddziały w tym przypadku są już przygotowane na rzetelną obsługę klienta i szybkie załatwienie formalności związanych ze składaniem wniosków o ustawowe wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim. Od kiedy będzie dostępny wniosek? To pytanie, które było dotychczas zadawane przez wielu klientów tej instytucji. Bank na dobre uruchomił procedury wraz z początkiem sierpnia, dzięki czemu kredytobiorcy mogą już cieszyć się z ulgi w postaci braku konieczności płatności niektórych rat zobowiązania w czasie wynikającym z podstawowego harmonogramu spłaty.

Czy można anulować wniosek o wakacje kredytowe w ING?

Złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe ustawowe w ING Banku Śląskim? Chcesz zmienić swoją decyzję? Możesz to zrobić na specjalną dyspozycję do banku, ale tylko w terminie 14 dni kalendarzowych od chwili złożenia pierwszego wniosku. W czasie trwania wakacji kredytowych nie jesteś zobowiązany do opłacania żadnej części raty, a jedynie do uiszczenia opłat wynikających ze składek na ubezpieczenia na życie oraz nieruchomości.

Wniosek o wakacje kredytowe 2023 w ING – o tym warto pamiętać!

Jeśli już decydujesz się na wakacje kredytowe w ING Bank Śląski – jak złożyć wniosek – to pytanie powinno być pierwszym, jakie zadasz sobie jako kredytobiorca. Po uzyskaniu niezbędnych informacji oraz przestudiowaniu instrukcji wnioskowania, możesz cieszyć się ze sporej ulgi dla domowego budżetu. Jeśli zaciągnąłeś kredyt z bliską Ci osobą, do złożenia dyspozycji korzystania z wakacji kredytowych nie potrzebujesz pełnomocnictwa drugiej strony. W tym przypadku procedura jest automatyczna, a zawieszenie raty odbywa się natychmiast po wpłynięciu wniosku do banku. Musisz jednak mieć na uwadze, że bank będzie wymagać oświadczenia, iż działasz w porozumieniu ze wszystkimi kredytobiorcami w ramach tej samej umowy.

Czy wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim są opłacalne?

W kwestii opłacalności skorzystania z wakacji kredytowych ustawowych w ING Banku Śląskim wskazania ekspertów nie pozostawiają złudzeń. W tym przypadku jako kredytobiorca możesz liczyć na same oszczędności oraz pozytywne aspekty takiego rozwiązania. Składając stosowny wniosek do banku możesz zaoszczędzić sporo gotówki, a następnie przeznaczyć ją na nadpłatę kredytu. Dzięki temu finalnie opłacisz znacznie większą część kapitałową, aniżeli jak dotychczas głównie ratę odsetkową, która wynosi nawet 80% wartości miesięcznej raty zobowiązania hipotecznego.

Pamiętaj, że korzystanie z ustawowych wakacji kredytowych w ING jest całkowicie bezpłatne i nie generuje żadnych kosztów na przyszłość. Warto o tym wiedzieć, gdyż to główna kwestia, nad jaką rozmyślają kredytobiorcy zastanawiający się nad skorzystaniem z programu. Zawieszone raty zostaną przeniesione na koniec okresu kredytowania, natomiast nie będą wpływać na naliczane z tego tytułu odsetki. Można powiedzieć, że w przypadku ING i wielu innych banków rządowe wakacje kredytowe to wyłącznie oszczędności dla klienta, ale ogromne straty dla banku.

Czy wakacje kredytowe ING negatywnie wpłyną na BIK?

Bez obaw – według zapewnień specjalistów, jak i przedstawicieli Biura Informacji Kredytowej fakt skorzystania z ustawowych wakacji od kredytu hipotecznego zostanie tylko odnotowany w historii kredytowej danych kredytobiorców korzystających z programu. Ten wpis nie ma jednak wywierać negatywnego wpływu na ocenę wiarygodności klienta przez banki, a także nie będzie zaniżać tzw. scoringu w raportach BIK.

Podsumowując – korzystanie z pomocy rządowej w postaci wakacji kredytowych dla kredytobiorców jest doskonałą opcją dla każdego niezależnie od sytuacji finansowej. Kiedy pojawia się szansa na spłatę większej części kapitału zamiast kredytowanych odsetek – jedyną słuszną decyzją jest skorzystanie z wakacji kredytowych. Złożenie wniosku w ING zajmie Ci tylko kilka chwil, a możesz zyskać ulgę finansową na wiele miesięcy w 2022 i w 2023 roku. To wszystko bez żadnych haczyków oraz dodatkowych kosztów, które mogłyby wyniknąć w późniejszym czasie. Przekonaj się sam! Jeśli masz kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim – złóż wniosek i to wszystko!

5/5 - (1 oddanych głosów)