Wakacje kredytowe 2022 w PekaoBank Pekao tak jak wiele innych instytucji na terenie kraju umożliwia zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego na okres nawet do 8 miesięcy aż do końca 2023 roku. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że instytucje finansowe pozwalają na składanie wniosków o zawieszenie płatności w różnych konfiguracjach. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa bank Pekao w zakresie przyjmowania wniosków o ustawowe wakacje kredytowe, od kiedy obowiązują oraz na jakich zasadach uznawana jest takowa pomoc zaproponowana przez polski rząd.

Wakacje kredytowe w Pekao – jak to wygląda w praktyce?

Wakacje kredytowe Bank Pekao wprowadził zgodnie z zaleceniami wynikającymi z ustawy. Warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku tego banku wniosek o wakacje kredytowe można składać już od dnia 3 sierpnia 2022 roku. W ramach posiadania jednego kredytu hipotecznego możesz zdecydować się na zawieszenie kredytu na wszystkie okresy według ogólnie przyjętych limitów dla 2022 i 2023 roku. Łącznie zawiesisz aż 8 rat kredytowych. Chcesz dowiedzieć się, jak skorzystać z wakacji kredytowych w Pekao? To dość proste. Ta instytucja pozwala na wnioskowanie o wakacje ustawowe w ramach jednego kredytu hipotecznego na własne cele mieszkaniowe poprzez aplikację mobilną, serwis internetowy oraz podczas wizyty w oddziale banku. W przypadku Pekao oddziały bez problemu przyjmują wnioski o wakacje kredytowe od swoich klientów w godzinach pracy placówek.

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o wakacje kredytowe w Pekao? Jak złożyć wniosek? W tej kwestii zawieszenie rat kredytu w postaci raty kapitałowo-odsetkowej jest możliwe dzięki ustawie wprowadzonej dnia 7 lipca 2022 roku. Rząd w ramach pomocy dla kredytobiorców przygotował program pozwalający na zawieszenie aż do 8 rat kredytu hipotecznego (po 1 kwartale w 2023 roku oraz aż 4 rat kapitałowo-odsetkowych w końcówce 2022 roku). Chcesz wiedzieć, gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Pekao? To możliwe na kilka sposobów:

 • przez aplikację mobilną,
 • poprzez serwis internetowy,
 • osobiście w oddziale.

Każda metoda wnioskowania jest dobra. Pamiętaj jednak o tym, że zawieszenie rat kredytu hipotecznego wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania. Na szczęście ustawa przewiduje, iż nie będzie mieć to wpływu na koszty odsetkowe dla całego kredytu hipotecznego. Jeśli masz kredyt hipoteczny w Pekao na własne cele mieszkaniowe, jak najbardziej możesz złożyć wniosek o przyznanie wakacji kredytowych. Bank akceptuje wnioski kredytobiorców z automatu, jednakże ostateczną decyzję o przyznaniu wakacji wydaje w terminie ustawowych 21 dni. Martwisz się i zadajesz pytanie, czy otrzymam potwierdzenie złożenia wniosku o wakacje kredytowe w Pekao? W tym przypadku bank od razu potwierdza przyjęcie wniosku, uruchamia zawieszenie rat kredytu, a następnie weryfikuję sytuację wnioskodawcy, by potwierdzić zgodność danych i możliwość uznania ustawowych wakacji kredytowych za aktywne.

Na jakich warunkach przyznawane są wakacje kredytowe w Pekao?

Jeśli wiesz już, jak złożyć wniosek o rządowe wakacje kredytowe w Pekao, koniecznie weź też pod uwagę podstawowe warunki, na jakich przyznawana jest ulga. Oto kilka z nich:

 • wakacje kredytowe ustawowe dotyczą wyłącznie jednego kredytu hipotecznego w Pekao, który został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • kredyt hipoteczny powinien być zaciągnięty w złotówkach,
 • umowa kredytowa musi być zawarta przed dniem 1 lipca 2022 roku oraz trwać dłużej niż do stycznia 2023 roku,
 • ustawowe wakacje w Pekao dotyczą tylko umów, które są aktywne i nie wygasły ani nie zostały rozwiązane,
 • wakacje są dostępne nawet dla kredytów wypłacanych w transzach, nawet jeśli wszystkie nie zostały jeszcze wypłacone.

To podstawowe warunki, o jakich warto wiedzieć jeśli chodzi o ustawowe wakacje kredytowe w Pekao. Od kiedy dostępny będzie wniosek? Dokumenty możesz składać już od 3 sierpnia 2022 roku. Bank uruchomił nowoczesny system teleinformatyczny oraz udostępnił wszelkie niezbędne informacje na temat tego, jak wziąć wakacje kredytowe 2023. W Pekao to dość proste i co najważniejsze darmowe. Nie musisz więc martwić się o żadne koszty związane ze skorzystaniem z zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego na własne cele mieszkaniowe.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Pekao?

Wnioskowanie o rządowe wakacje kredytowe w Pekao jest dość proste. W tym przypadku musisz tylko:

 1. Zalogować się do bankowości internetowej Pekao24.
 2. Wejść w zakładkę oferty i wnioski.
 3. Następnie wybrać usługę związaną ze składaniem wniosku o wakacje kredytowe.
 4. Określ kredyt hipoteczny, dla którego chcesz ubiegać się o rządowe wakacje kredytowe.
 5. Wypełnij krótki formularz na stronie interentowej.
 6. Zaakceptuj regulamin oraz informacje dotyczące skorzystania z wakacji kredytowych.
 7. Złóż dyspozycję i pobierz potwierdzenie jej przyjęcia przez bank.

Ogółem to już wszystko, co musisz zrobić, aby skutecznie ubiegać się o wakacje kredytowe. Kwestia tego, jak zgłosić rządowe wakacje kredytowe w Pekao jest związana nie tylko z opcją wnioskowania online bez potrzeby wychodzenia z domu, ale także w oddziałach banku na terenie całego kraju. Zrobisz to nie tylko przez serwis internetowy, ale i mobilną aplikację PeoPay.

Co oznacza zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego w Pekao?

Zanim zdecydujesz się na zawieszenie raty kapitałowo-odsetkowej w ramach ustawowych wakacji kredytowych w Pekao, koniecznie weź pod uwagę fakt, iż:

 • w czasie zawieszenia nie zapłacisz raty, ale musisz je uregulować po okresie ich zawieszenia,
 • w okresie zawieszenia rat bank nie nalicza żadnych odsetek ani nie pobiera innych opłat związanych ze spłatą kredytu,
 • podczas trwania wakacji kredytowych ustawowych musisz regularnie płacić ubezpieczenie nieruchomości oraz na życie,
 • okres kredytowania wydłuży się o ilość miesięcy, na jakie zostaną przyznane wakacje kredytowe, natomiast dla wydłużonego okresu będą naliczane dodatkowe odsetki.

Przed tym, zanim dowiesz się jak napisać wniosek o wakacje kredytowe w Pekao, weź pod uwagę też takie kwestie, jak:

 • wniosek powinien zawierać Twoje dane osobowe oraz oświadczenie, że umowa kredytowa dotyczy zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a za podane informacje bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność prawną,
 • wszelkie inne formy pomocy w postaci zawieszenia spłaty raty zostaną dezaktywowane, kiedy złożysz wniosek o ustawowe wakacje kredytowe,
 • zmiana na rachunku bankowym w Pekao zostanie wprowadzona maksymalnie do 10 dni roboczych od dnia doręczenia wniosku do banku.

Pamiętaj! Jeśli bank pobierze Twoją ratę nawet po złożeniu wniosku o WK, kwota ta zostanie zwrócona na Twoje konto po rozpatrzeniu wniosku. Najczęściej trwa to do kilku dni roboczych i po tym czasie otrzymasz swoje pieniądze z powrotem na konto bankowe.

Na jaki okres można zawiesić spłatę raty w ramach wakacji kredytowych w Pekao?

Zastanawiasz się, o czym warto pamiętać, składając wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w Pekao? Dla zobowiązań hipotecznych na własne cele mieszkaniowe ustawa przewiduje opcję zawieszenia spłaty w okresie:

 • od 1 sierpnia do 30 września 2022 – maksymalnie 2 miesiące,
 • dla 4 kwartału 2022 – maksymalnie 2 miesiące zawieszenia,
 • w 2023 roku raz na kwartał zawieszenie jednej raty kapitałowo-odsetkowej.

Dzięki temu możesz łącznie zawiesić aż 8 rat kredytu hipotecznego. To pozwala na delikatne odetchnięcie budżetu domowego w kwestii spłaty zobowiązania kredytowego. Pamiętaj też o tym, że we wniosku możesz zaznaczyć jednorazowo wszystkie okresy zawieszenia lub tylko kilka wybranych.

Jak Pekao potwierdza przyjęcie wniosku o wakacje kredytowe?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z ustawowymi wakacjami kredytowymi, możesz wykorzystać w tym celu infolinię Pekao. Kontakt – infolinia w tym przypadku jest naprawdę szybki i pozwala na zdobycie wszelkich niezbędnych informacji na temat zawieszenia spłat raty kredytu hipotecznego. Bank potwierdza otrzymanie wniosku na 3 sposoby. Dokument będący potwierdzeniem złożenia dyspozycji uruchomienia wakacji kredytowych znajdziesz:

 • na liście dyspozycji w swojej bankowości internetowej wraz z jej statusem,
 • w zakładce e-dokumenty, gdzie dokument będzie potwierdzeniem zawieszenia spłaty kredytu wraz z dniem wpłynięcia wniosku o ustawowe wakacje kredytowe.

Pamiętaj, że jeśli bank z jakichkolwiek powodów nie zrealizuje dyspozycji, otrzymasz dokładną informację o zaistniałej sytuacji w potwierdzeniu wpłynięcia wniosku. W takich kwestiach musisz prawdopodobnie złożyć dodatkowe wyjaśnienia, gdyż bank może mieć wątpliwości co do przeznaczenia Twojego kredytu hipotecznego oraz możliwości przyznania wakacji kredytowych. Warto dodać, że bank potwierdzenie wpłynięcia wniosku przesyła też na wskazany adres korespondencyjny klienta lub bezpośrednio na skrzynkę poczty elektronicznej. To prawdopodobnie wszystko, co warto wiedzieć jeśli chodzi o ulgę kredytową w Pekao – jak zgłosić wniosek o rządowe wakacje kredytowe? Teraz wiesz już wszystko, a sam wniosek złożysz nawet w ciągu kilkunastu minut bez potrzeby wychodzenia z domu lub w dowolnie wybranym oddziale banku.

Czy warto wziąć wakacje kredytowe w Pekao?

Ustawowe wakacje kredytowe w Pekao to dobra opcja dla każdego, kto chce nieco odetchnąć w kwestii spłaty kredytu hipotecznego. To także dobry sposób, aby odłożyć zaoszczędzone pieniądze, a następnie przeznaczyć je na nadpłatę zobowiązania. Dzięki temu można zmniejszyć ostatecznie miesięczną ratę kredytu lub skrócić okres finansowania nawet o kilkanaście miesięcy. Wniosek o wakacje kredytowe w Pekao krok po kroku złożysz nawet w kilka minut, a ten nie wymaga podawania żadnych skomplikowanych informacji.

Pamiętaj, że jeśli do kredytu przystępuje kilka osób, wystarczy, że jako jedna z nich złożysz dyspozycję o uznanie wakacji kredytowych w określonym czasie. Pekao nie wymaga pisemnej zgody pozostałych kredytobiorców, ale pamiętaj, że złożenie wniosku musi wynikać z porozumienia wszystkich osób zainteresowanych kredytem hipotecznym. Podsumowując – ustawowe wakacje kredytowe to spora ulga dla wszystkich posiadaczy kredytów hipotecznych, dlatego warto zainteresować się tym tematem także będąc klientem banku Pekao.

5/5 - (1 oddanych głosów)