Wielu z nas się zastanawia co trzeba zrobić aby uchronić się przed windykacją należności. Bierzemy kredyt dla zadłużonych, niekiedy nawet kilka na raz. I właśnie w tym momencie zaczynają się nasze problemy. Oczywiście nie dotyczy to każdego, ale jednak wg. statystyk, Polacy są bardzo zadłużeni. Głównie wynika to z braku świadomości o konsekwencjach niespłacania kredytów czy pożyczek w terminie. Firmy pożyczkowe, które udzielają pożyczek za darmo przyciągają swoich klientów promocyjnymi pożyczkami jednak kiedy minie termin płatności, a pieniędzy nie będzie na koncie pożyczkodawcy, odsetki narastają. Dodatkowo na drogę odzyskania gotówki wchodzi skuteczny organ zwany windykacją, która do ostatniego grosza będzie próbowała odzyskać dług.
SPIS TREŚCI
Na czym polega windykacja należności?
W sytuacji kiedy mija termin płatności, zwykle firma, u której wzięliśmy pożyczkę bez bik przypomina się o braku wpłaty. Najczęściej takie powiadomienia możemy otrzymać drogą mailową bądź telefoniczną. Jeśli to nie pomaga, pożyczkodawca wysyła pisma na nasz adres. Ignorując wszystkie te elementy narażamy się na wysokie koszta związane z odsetkami od kredytu oraz na przejęcie naszego długu przez firmę, która będzie windykowała należność.
Najczęściej windykacja należności składa się z 5 etapów:
1. Niespłacone zobowiązanie – abyśmy mogli mówić, że windykacja należności się rozpoczęła musi istnieć brak terminowej spłaty pożyczki czy kredytu. W większości przypadków działania windykacyjne są rozpoczynane po 60 dniach (w przypadku braku uregulowania zobowiązania) od daty, której minął termin spłaty.
2. Windykacja polubowna – etap, którego nie można pominąć czyli mediacja. W tym momencie firma windykacyjna próbuje polubownie dogadać się z dłużnikiem, zanim sprawa trafi do sądu. Dla osób, które mają do czynienia z windykacją, najkorzystniejszym rozwiązaniem z całej sprawy jest właśnie ten element. Dogadanie się z windykatorem to najlepszy sposób ponieważ:
- dzięki temu dłużnik może uniknąć wpisu w bazach BIK lub KRD;
- unikamy całego procesu sądowego, który może skończyć się egzekucją komorniczą;
- chroni dłużnika przed kosztami sądowymi, które mogą wyniknąć z braku porozumienia się i przekierowanie sprawę do innych organów.
3. Windykacja sądowa – jeśli dłużnik nie chce polubownie załatwić sprawy, dział windykacyjny zostaje zmuszony wysłać sprawę do sądu. W momencie gdy windykator udowodni przed sądem niechęć porozumienia się dłużnika z nim, to działa to bardzo na niekorzyść osoby, która nie spłaca zobowiązania.
4. Sądowy nakaz zapłaty – jeśli sąd otrzyma pełną dokumentację dotyczące długu i uzna, że jest zasadne wyegzekwowanie należności to wydaje on nakaz zapłaty. W większości przypadków po wyroku sądu dłużnik ma małe pole manewru. Jedynie co może złożyć to wniosek o powództwo przeciwegzekucyjne.
5. Czynności komornicze – ostatnim elementem windykacji należności są działania komornika, który mając w ręku sądowy nakaz zapłaty dokonuje egzekucji komorniczej. W tym momencie może nasunąć nam się pytanie, co może zająć komornik, a czego nie może. Warto zapoznać się z naszym artykułem na ten temat.
Windykacja długów a egzekucja komornicza
Kredyt dla zadłużonych przyciąga swoich klientów wieloma rzeczami – długi okres spłaty, wysokie kwoty pożyczki, mało formalności. Zanim jednak podpiszemy umowę pożyczki trzeba dokładnie przeliczyć jaką kwotę potrzebujemy i w ilu ratach ją możemy spłacić. Najczęściej wybieramy zbyt krótki termin po czym nie dajemy sobie rady ze spłatą. Co w konsekwencji prowadzi do windykacji długów.
Ludzie często mylą egzekucję komorniczą z windykacją. Są to dwa różne organy, które działają według osobnych praw. Windykacja długów jest tym pierwszym elementem, z którym spotka się każda osoba niepłacąca rat. Zanim sprawę przejmie komornik sądowy, to windykator stara się załatwić sprawę bez zbędnego angażowania urzędników państwowych. Ma on ograniczone prawa do wyegzekwowania należności, jednak windykatorzy mają swoje sposoby na odzyskanie długu dla wierzyciela. Kiedy jednak ich praca nie przynosi efektów, sprawa kierowana jest na drogę sądową i dopiero wtedy następuje egzekucja komornicza.
Windykacja należności – jakie prawa mają firmy windykacyjne?
W trakcie próby odzyskania pieniędzy od dłużnika, firmy pożyczkowe zgłaszają dług do instytucji, które się w tym specjalizują. Chociaż coraz częściej pożyczkodawcy mają własny dział windykacyjny. Może nam się wydawać, że firm uzyskująca długi może wszystko, a to nie jest prawda. Są pewne zadania, które firmy windykacyjne mogą robić, zaś jeśli naszym zdaniem ich zadania wykraczają poza ich obszar działalności, możemy złożyć skargę na windykatora.
Do głównych praw firm windykacyjnych należą:
- kontakty z dłużnikiem za pomocą maila jak i również telefonu. Te drugie są bardziej skuteczne, ponieważ maila można przeoczyć, a połączenia na telefon już nie. W praktyce niestety jest tak, że jeśli nie odbieramy telefonu to konsultant, będzie próbował się z nami skontaktować do skutku o różnych godzinach. Lepiej odebrać telefon i rozmawiać z windykatorem;
- próba odzyskaniu należności wobec wierzyciela przez propozycję spłaty długu w ratach;
- kiedy pożyczkodawca nada pełnomocnictwo firmie windykacyjnej, może ona wysłać wniosek do sądu o zapłatę zadłużenia.
Warto również przed kontaktem z windykatorem sprawdzić czy aby nie przypadkiem dług się przedawnił. Jeśli to zauważymy, to jest dla nas jasny sygnał, że nie musimy spłacać długu już i najlepiej poinformować o tym dział windykacji, gdyż windykacja długów w tym momencie nie jest zasadna. Jednak należy pamiętać, że wierzyciele bardzo pilnują okresu przedawnienia i rzadko kiedy dopuszczą, aby on się przedawnił.
Windykacja długów – jak do niej nie dopuścić?
4 złote rady, które uchronią Cię przed windykacją należności:
- Pożyczaj mądrze i odpowiedzialnie.
- Jeśli masz problem ze spłatą pożyczki, od razu skontaktuj się pożyczkodawcą. Jemu też zależy aby odzyskać pieniądze, także może dla Ciebie zaproponować kilka wariantów, jak np: wydłużenie okresu spłaty.
- Zakończ sprawę windykacji należności polubownie – dogadaj się z windykatorem. Dzięki czemu unikniesz nieprzyjemności podczas wizyty komornika.
- Sprawdź czy dług się nie przedawnił.