Zastrzeżenie PESELUNumer PESEL nadawany jest indywidualnie dla każdej osoby i składa się z daty urodzenia oraz numeru porządkowego. W numerze oznaczona jest także płeć i liczba kontrolna. Wszyscy musimy posługiwać się nim w przypadku dopełniania spraw urzędowych i ważnych formalności. Między innymi jest potrzebny do zaciągnięcia kredytu czy pożyczki, wówczas potwierdzamy go ważnym dowodem osobistym. Od dawna planowane są zmiany dotyczące zastrzeżenia peselu. Jest to spowodowane zmniejszeniem ryzyka kradzieży danych i zaciągnięcia pożyczek przez oszustów. Zastrzeżenie peselu w 2024 roku wynika między innymi projektu nowelizacji ustawy o ewidencji ludności. Jak zastrzec pesel najszybciej bez zbędnych formalności? Warto sprawdzić wszystkie istotne wskazówki. 

Po co potrzebne jest zastrzeżenie pesel?

Zastrzeżenie numeru pesel ma zostać wprowadzone po zatwierdzeniu zmian w projekcie ustawy o ewidencji ludności i innych ustaw regulujących zwiększanie bezpieczeństwa ochrony tożsamości. Niekiedy zdarza się, że oszuści kradną nasze dane i zaciągają np. kredyt na pesel. Instytucje finansowe wprowadzają rozmaite metody ochrony kredytobiorców, jednak nie zawsze możliwe było całkowite zmniejszenie ryzyka oszustwa w wyniku zaciągnięcia pożyczki na fałszywe dane. Oszuści wykradali numer pesel, posługując się nieprawdziwym dokumentem tożsamości. Wówczas konsumenci mogli popadać w kłopoty finansowe, będąc zmuszeni spłacać zobowiązanie. Od 2023 roku zaczęto prace nad nowelizacją ustawy, czego celem ma być większa ochrona naszego bezpieczeństwa w związku z produktami finansowymi. 

Peselem musimy posługiwać się niemal przez całe życie, dopełniając ważnych formalności urzędowych, czy właśnie zaciągając pożyczkę na dowód. Firmy finansowe wymagają potwierdzania danych, dlatego też niezbędne jest nie tylko podanie numeru PESEL, ale też posiadanie ważnego dowodu osobistego. Zdarza się jednak, że konieczne jest zastrzeżenie peselu i dowodu osobistego, gdy obawiamy się kradzieży tożsamości i zaciągnięcia zobowiązania przez złodzieja. 

BIK zastrzeżenie pesel – czy jest to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest zastrzeżenie pesel w bik. Biuro Informacji Kredytowej to jedna z najważniejszych baz, w której gromadzone są informacje o zaciągniętych przez nas zobowiązaniach. Mogą to być kredyty lub pożyczki bankowe, a także chwilówki pożyczone w firmach pozabankowych. Znajdziemy w nim szczegóły dotyczące spłat rat i ogólny scoring, czyli ocenę kredytobiorcy. Warto pobierać raporty z BIK, aby zabezpieczyć się przed kradzieżą tożsamości i zaciągnięciem pożyczki na nasze dane przez osoby niepowołane. Jeśli jednak chcemy zyskać maksymalną ochronę, można zdecydować się na zastrzeżenie peselu. Czy w BIK-u jest możliwe? Niestety, Biuro Informacji Kredytowej nie umożliwia przeprowadzenia takiej procedury. Możemy wykonać ją w inny sposób.

Jak zastrzec pesel w banku?

W bankach nie możemy zastrzec naszego numer PESEL i nie są planowane prace nad powstaniem takiej metody. Instytucje bankowe umożliwiają inne procedury, których celem jest zabezpieczenie naszych pieniędzy przed kradzieżą. Przykładowo, w sytuacji gdy zgubimy kartę, można zdecydować się na zastrzeżenie karty płatniczej. Możliwe jest też jej czasowe zablokowanie, gdy wiemy, że zostawiliśmy plastik w danym miejscu i nie trafi on w niepowołane ręce. Zastrzeżenie peselu przeprowadzimy online poprzez aplikację mObywatel lub na stronie www. 

Zastrzeżenie pesel gov

Zastrzec pesel będziemy mogli zdalnie, korzystając z aplikacji mObywatel lub strony internetowej. Taka procedura wiąże się z założeniem nowego, specjalnego systemu z rejestrem zastrzeżeń, który będzie utrzymywany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Uwierzytelniając dane w aplikacji, poprzez profil zaufany, elektroniczny podpis kwalifikowany lub bankowość internetową, zastrzeżenie peselu będzie mógł zgłosić każdy. 

Jak zastrzec pesel stacjonarnie w urzędzie?

Zastrzeżenie peselu możliwe będzie także tradycyjnie  podczas wizyty w urzędzie. Wówczas należy złożyć stosowne pismo z własnoręcznym podpisem.  Niezbędne będzie także potwierdzenie danych osobowych poprzez okazanie ważnego dokumentu tożsamości pracownikowi urzędu. Prawdopodobnie akceptowane będą zarówno dowody osobiste, jak też paszporty. 

Jakie zalety ma zastrzeżenie peselu?

Zastrzec pesel warto z kilku ważnych powodów. Taki sposób daje nam większe bezpieczeństwo w przypadku ryzyka wyłudzenia danych. Chodzi przede wszystkim o weryfikację rejestru przez bank czy firmę pożyczkową w chwili, gdy składamy wniosek o kredyt. Jeśli pożyczkodawca zobaczy, że pesel został zastrzeżony, umowa o kredyt nie zostanie zawarta. Bardzo podobnie przebiega metoda alertów z BIK-u, które informują nas o próbie zaciągnięcia kredytu na nasze dane. W przypadku próby wyłudzenia pożyczki, otrzymujemy SMS-a z informacją o złożeniu wniosku. 

5/5 - (1 oddanych głosów)