Czy można wynająć mieszkanie z kredytem hipotecznym?Zastanawiasz się od dłuższego czasu, czy można wynająć mieszkanie z kredytem hipotecznym? Nie ma z tym żadnego problemu. Banki nie zabraniają takiego rozwiązania, pod warunkiem że kredyt jest spłacany regularnie. Sprawdź, jak wynająć mieszkanie obciążone hipoteką.

Czy można wynająć mieszkanie kupione na kredyt?

Biorąc kredyt hipoteczny, najczęściej decydujemy się na taką opcję, aby kupić nieruchomość do własnego użytku. Zdarza się jednak, że od początku mamy zamiar wnioskować o zobowiązanie, które ma sfinansować zakup lokalu pod wynajem. Tego typu możliwość jest stosowana przez coraz większą liczbę osób, chcących zarabiać na wynajmie mieszkań na doby w turystycznych miejscowościach lub długoterminowo. Z tego też powodu często jest brany kredyt na mieszkanie do wynajęcia.

Konsumenci decydujący się na zaciągnięcie takiego zobowiązania biorą pod uwagę przede wszystkim fakt wzrostu cen nieruchomości. Wraz z coraz większymi kosztami zakupu mieszkania, rosną również ceny najmu. Wówczas posiadając odpowiednią kwotę na sfinansowanie takiej transakcji, możemy uzyskać spore dochody dzięki wynajmowi. Pobierając opłaty od lokatorów, nie tylko spłacamy miesięczną ratę kredytową, ale również zarabiamy.

Warto jednak poznać najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę, zanim podpiszemy umowę o kredyt na zakup nieruchomości pod wynajem.

Wynajem mieszkania a kredyt hipoteczny

Staranie się o kredyt hipoteczny pod wynajem nie różni się zbytnio od procesu wnioskowania o zobowiązanie w przypadku kupna mieszkania na użytek własny. Aby bank udzielił nam pomocy finansowej, musimy spełnić określone warunki. Pamiętajmy, że we wniosku nie musimy wskazywać, na jakie cele chcemy przeznaczyć nieruchomość.

Jeśli chodzi o formalności, przede wszystkim bank będzie badał naszą zdolność kredytową. Na jej wysokość wpływa wiele czynników, np. dochody i wydatki, rodzaj umowy zarobkowej, historia kredytowa w BIK, czy też wysokość wkładu własnego. Niezbędne będą również dokumenty do kredytu hipotecznego. Bank może poprosić nas o zeznania podatkowe z kilku ostatnich lat, zaświadczenie od pracodawcy, umowę, wyciągi z konta, oświadczenie o dochodach, a także dokumentację związaną z hipoteką.

Wynajem mieszkania z kredytem – to musisz wiedzieć

Gdy dostaniemy już kredyt i wynajmiemy nieruchomość, musimy wziąć pod uwagę konieczność rozliczania się z fiskusem. Jest to niezbędne w przypadku osób fizycznych, które otrzymują zarobki z najmu. W takiej sytuacji możemy wybrać metodę opodatkowania, np. ryczałt lub na zasadach ogólnych. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, podatek wyniesie więcej, jednak otrzymamy możliwość odliczenia od przychodu odsetek kredytowych.

5/5 - (1 oddanych głosów)