Najważniejsze informacje:

  • Świadczenie 500+ jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. 
  • Nie trzeba uwzględniać 500+ w zeznaniu podatkowym. 
  • Świadczenie nie wpływa na kwotę wolną od podatku ani na możliwość wspólnego rozliczenia się małżonków.

Świadczenie 500 plus to doskonałe wsparcie od władz dla rodziców, które co miesiąc otrzymujemy na nasze konto. Jednak, jeśli pierwszy raz korzystamy z takiej pomocy finansowej, możemy nie wiedzieć, jakimi warunkami się charakteryzuje. Czy od 500 plus płaci się podatek? Sprawdźmy, co na to obowiązujące przepisy prawne i czy otrzymując takie wsparcie na dziecko, musimy wykazać je w corocznym zeznaniu podatkowym.

500 plus a podatek – najważniejsze informacje o rozliczeniu świadczenia

500 plus a podatek

Co roku każdy z nas posiada obowiązek rozliczenia ubiegłorocznych przychodów w deklaracji podatkowej. Do przychodu często konieczne jest wliczenie wielu różnych produktów finansowych, nie tylko pochodzących z pracy zarobkowej, ale także z wynajmu nieruchomości i innego rodzaju źródeł. Otrzymywanie świadczenia 500+ może znacznie nas odciążyć, zwłaszcza jeśli nie zarabiamy zbyt wiele. Jest to także doskonała opcja zwiększająca nasze szanse na kredyt gotówkowy w banku. Bowiem stanowi ono gwarantowany dochód, który stabilizuje naszą sytuację finansową. Jak wskazują statystyki, kredyt na 500 plus jest coraz chętniej udzielany przez banki. Co jednak z zeznaniem podatkowym? Czy takie świadczenie należy uwzględnić jako część przychodu? Czy od 500 plus płaci się podatek? 

Należy wiedzieć, że wykazując przychód w poszczególnych deklaracjach podatkowych konieczne jest zapłacenie podatku od osób fizycznych. Mowa o zeznaniach:

  • PIT-28, 
  • PIT-36 i PIT-36L, 
  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-39. 

500+ a podatek – czy musimy go zapłacić?

Przepisy prawne regulują jednak kwestię dochodów zwolnionych z podatku od osób fizycznych. Wliczamy w nie również świadczenie 500+, co oznacza, że nie musimy od niego uiszczać opłaty podatkowej do Urzędu Skarbowego. Pamiętajmy także że wliczenie 500 plus do dochodu nie jest konieczne, więc nie musimy wykazać go jako przychód. Dodatkowo, oprócz 500+ zwolnione z podatku są także inne świadczenia rodzinne. Między innymi dotyczy to dodatków pielęgnacyjnych czy zasiłków. W tym przypadku także, jeśli pobieramy takie wsparcie, nie otrzymujemy od organów deklaracji PIT i nie uwzględniamy ich w deklaracji. 

Redakcja radzi

Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki i nie masz stałego źródła dochodu, możesz skorzystać z ofert chwilówek na 500 plus. To korzystna propozycja przede wszystkim dla rodziców, którzy potrzebują dodatkowych pieniędzy, a nie mają aktualnie przychodów z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło.

Czy 500 plus zmienia kwotę wolną od podatku?

Rodziców pobierających świadczenie na dzieci często interesuje też kwestia zmiany kwoty wolnej od podatku. Jak się okazuje, 500 plus nie ma żadnego wpływu na tę wartość, dodatkowo nie zmienia możliwości wspólnego rozliczenia się jako małżeństwo lub jako samotny rodzic. 

500 plus a ulgi podatkowe

Ulgi podatkowe to jeden z wielu przywilejów dla osób, które liczą na obniżenie stawki. Warto wiedzieć, że w przypadku pobierania świadczenia 500+ nie są odbierane nam prawa do ulgi prorodzinnej lub zwrotu podatku. 

Jeśli chodzi o ulgę prorodzinną, zniżki rocznego podatku przedstawiają się następująco:

  • Przy pierwszym i drugim dziecku: 1112,04 zł
  • Na trzecie dziecko: 2000,04 zł
  • Na czwarte i kolejne dziecko: 2700 zł. 

Wówczas od kwoty podatku musimy odliczyć każdy miesiąc, w którym była sprawowana opieka nad dziećmi. W sytuacji, gdy nie osiągnęliśmy odpowiedniej wysokości podatku, od którego możemy odliczyć pełną ulgę, możemy otrzymać różnicę między wartością a kwotą uwzględnioną w deklaracji PIT. Dzięki temu otrzymamy nadwyżkę w postaci dodatkowego zwrotu ulgi. Ważne jest jednak to, że kwota nie może być wyższa niż składki opłacane na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-rodzina-500

5/5 - (1 oddanych głosów)