Bardzo dużo Polaków decyduje się na efektywne oszczędzanie. W tym celu przechowujemy pieniądze w innej walucie, aby móc zarabiać na ruchach giełdowych. Regularnie śledząc sytuację na rynku walutowym, możemy „wyłapać” moment, w którym warto ekspresowo wymienić środki. Wówczas poszukujemy miejsca, które umożliwi nam zrealizowanie błyskawicznej transakcji po korzystnych warunkach. W takim wypadku doskonale sprawdza się internetowy kantor walutowy, który w przeciwieństwie do stacjonarnych punktów, nie wymaga osobistej wizyty.

Na tego typu platformach z powodzeniem wymienimy różnego rodzaju waluty, nawet te rzadsze i egzotyczne, bez wychodzenia z domu. Dodatkowo, to doskonały sposób. sytuacji, gdy mieszkamy poza miastem, a w naszej okolicy nie mamy wielu kantorów stacjonarnych. Jeśli nie chcemy przemierzać wiele kilometrów w celu znalezienia dogodnego miejsca do wymiany walut, kantor online może okazać się jedynym opłacalnym wyborem. Pozostają jednak pytania, czy kantor internetowy jest bezpieczny, ile czasu trwa transakcja i na co zwrócić uwagę przy wyborze kantoru internetowego?

SPRAWDŹ NAJTAŃSZY KANTOR INTERNETOWY >>

kantor onlineCzym są kantory internetowe?

Kantory prężnie rozwijają się na rynku walutowym, udostępniając klientom natychmiastową możliwość wymiany środków w dowolnej chwili. Z ich oferty korzysta niezliczona liczba osób, chcących pilnie uzyskać pieniądze w innej walucie z różnych powodów. Niegdyś korzystaliśmy z wymiany walut np. w bankach, jednak taki sposób nie zawsze okazuje się korzystny. Z tego też powodu kantory zyskują na popularności odkąd weszły na polski rynek i zaczęły świadczyć usługi walutowe. Chętnie odwiedzamy je zarówno w dużych miastach, jak też w mniejszych miejscowościach. Można powiedzieć, że tego typu punkty mnożą się jak mrówki. W końcu wielu z nas przemierzając centrum miasta spotyka minimum kilka czy kilkanaście stacjonarnych placówek kantorowych. Nie zawsze jednak chcemy lub możemy osobiście odwiedzić taki punkt. Z tego też powodu zostały stworzone kantory internetowe. Takie platformy świadczą dokładnie takie same usługi jak znane nam stacjonarne punkty. Podstawową kwestią, która je odróżnia, jest fakt, że w nich wszystkie formalności możemy dopełnić bez wychodzenia z domu. 

Czym są kantory internetowe? To specjalne platformy umożliwiające wymianę walut w dowolnej chwili. W przeciwieństwie do punktów stacjonarnych, z transakcji możemy korzystać przez całą dobę. To doskonała alternatywa, gdyż nawet w dużych miastach kantory są otwarte maksymalnie do 22. Zdarza się, że napotkamy punkty całodobowe, jednak nadal są one rzadkością. Wówczas kantor online może okazać się jedynym wyjściem z sytuacji, zwłaszcza gdy ruchy na giełdzie walutowej działają na naszą korzyść. Jeśli opłaca nam się wymienić daną walutę w środku nocy, świetną decyzją jest skorzystanie z usług oferowanych przez internetowy kantor. Opinie o tego typu transakcjach są bardzo pozytywne, jednak warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę przy wyborze kantoru internetowego. 

Internetowy kantor – jak działa?

Zasady działania kantorów online są bardzo zbliżone do tych, z którymi mamy do czynienia stacjonarnie. Podstawową różnicą jest fakt, że świadczą usługi całą dobę, oraz to, że skorzystamy z ich oferty bez wychodzenia z domu. Wszystkie niezbędne formalności mogą być dopełnione przy ekranie komputera, a nawet na urządzeniu mobilnym. Przy czym nie jest ich wiele, więc nie musimy obawiać się, że zajmują wiele czasu. Pamiętajmy jednak, że cała transakcja odbywa się elektronicznie. Z tego też powodu internetowy kantor wymiany walut wymaga, abyśmy pieniądze w danej walucie, wpłacili przelewem lub inną metodą online.

Jak kupić walutę w kantorze internetowym?

  1. Sprawdzasz kurs, który Cię interesuje.
  2. Wpłacasz środki w danej walucie, którą chcesz wymienić, na utworzone na stronie konto. Niektóre kantory internetowe nie wymagają zakładania profilu. 
  3. Na wskazany rachunek bankowy kantor odsyła walutę w wysokości odpowiedniej do aktualnego kursu. 

Transakcję możemy zlecać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To od nas zależy, czy środki chcemy wymienić w środku nocy, czy znajdziemy chwilę w ciągu dnia. Praktycznie każdy kantor online automatycznie obsługuje zamówienia zaraz po ich zleceniu. Niektóre z nich oferują także skorzystanie z opcji umożliwiających wysyłanie powiadomień, gdy wzrośnie dany kurs. Zdarza się, że na tego typu platformach, możemy zlecić transakcję korzystając z opcji czekania na leszy kurs. Wówczas dojdzie ona do skutku, gdy wskazany przez nas oczekiwany kurs dojdzie do skutku. Możemy także zaakceptować go ręcznie. 

Jak wpłacić pieniądze do kantoru online?

Wiemy już, jak działa kantor internetowy. Często jednak wolimy upewnić się, czy wpłacenie środków na platformę wymiany walut jest możliwe za pomocą bezpiecznych metod.

Większość kantorów online umożliwia wybranie różnych form wpłat, np.:

  • Przelewem tradycyjnym. Pamiętajmy, że tego typu metoda wiąże się z najdłuższym czasem oczekiwania. Jeśli nie wybierzemy transakcji express elixir, pieniądze mogą dotrzeć do kantoru dopiero po kilku dniach, w zależności od banku. 
  • Za pośrednictwem serwisu Przelewy 24. Tego typu metoda jest dostępna zazwyczaj wyłącznie dla wpłat w PLN. Możemy więc skorzystać z niej w sytuacji, gdy chcemy wymienić polski złoty na inną walutę. Czas realizacji wynosi maksymalnie ok. 1 h. 
  • W aplikacji mobilnej. Platformy najczęściej generują specjalny kod QR, który musimy zeskanować w aplikacji naszego banku. Dlatego też warto najpierw sprawdzić, czy nasz bank obsługuje kody QR. Jest to metoda dostępna dla waluty PLN. Czas realizacji wynosi od kilkunastu minut do kilku dni roboczych. 
  • Kartą płatniczą. Zazwyczaj za jej pośrednictwem możemy wpłacić do kantoru środki w walutach: PLN, EUR, USD i GBP. Najczęściej przyjmowane karty to oczywiście Visa i Mastercard. Czas realizacji jest uzależniony od operatora. 
  • Przez Google Pay lub Apple Pay. Jest to bardzo szybka metoda, która wymaga od nas niewiele czasu i czynności. Transakcję przeprowadzamy nawet za pomocą jednego kliknięcia na urządzeniu mobilnym. Usługa często jest realizowana przez operatora Przelewy 24, dlatego też możemy spodziewać się niewielkiej opłaty. 
  • BLIK-iem. Kolejna błyskawiczna forma wpłaty środków do kantoru online. Pieniądze są księgowane na koncie platformy niemal od razu po dokonaniu zlecenia. Metoda jest dostępna w bankach obsługujących usługę BLIK.

Jakie dane muszę podać podczas wymiany walut online?

Praktycznie każdy kantor internetowy online wymaga od klientów założenia konta i podania tzw. wrażliwych danych. Jest to niezbędne do weryfikacji tożsamości oraz do przeprowadzenia pełnej transakcji walutowej. Musimy wówczas udostępnić takie dane jak:

  • Imię i nazwisko;
  • Adres e-mail;
  • Numer telefonu;
  • Adres zamieszkania;
  • Numer dowodu osobistego.

Jest to niezbędne wedle wymogów Narodowego Banku Polskiego oraz faktu, że internetowe kantory podlegają Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 roku. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kantoru internetowego?

Często zastanawiamy się, czy kantor internetowy jest bezpieczny. Przy wyborze platformy, z której skorzystamy, warto kierować się kwestią bezpieczeństwa transakcji. Korzystając z wyżej wymienionych metod, możemy zyskać pewność, że nasze dane nie trafią w niepowołane ręce. Dodatkowo, sprawdzajmy, czy interesujący nas kantor online jest polski. Pozwoli to nam łatwy kontakt z Biurem Obsługi Klienta w razie jakichkolwiek kłopotów czy pytań odnośnie do transakcji. Pamiętamy także o sprawdzaniu opinii na temat danego kantoru. Dzięki temu upewnimy się, że jest on w pełni bezpieczny, a transakcja zostanie przeprowadzona tak, jak się spodziewamy. Jeśli pytamy, jaki kantor internetowy, forum pomoże nam dokonać odpowiedniego wyboru. Znane kantory internetowe opinie posiadają bardzo pozytywne, więc warto korzystać z ich oferty bez obaw o niedogodności.

Dlaczego warto korzystać z kantorów internetowych?

  • Oszczędność środków — Internetowe kantory bardzo często pobierają o wiele niższą prowizję niż placówki stacjonarne. Spready walutowe na takich platformach zazwyczaj wynoszą około 1%, z kolei w oddziałach stacjonarnych może to być nawet do 3 czy 4%. Dla porównania, banki pobierają nawet 7% od transakcji walutowej. 
  • Szeroka dostępność — Niemalże każdy kantor online jest dostępny 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu. To doskonała alternatywa dla punktów stacjonarnych, które mogą być czynne zbyt krótko. Dodatkowo, w przypadku korzystnych ruchów na giełdzie, możemy skorzystać z transakcji w dowolnym momencie, nawet w środku nocy. Wówczas nie stracimy na opłacalnym kursie, który gwałtownie może się zmienić, zanim kantory stacjonarne się otworzą następnego dnia. Oferta tego typu platform jest naprawdę szeroka. Powstaje coraz więcej kantorów oferujących wymianę walut online, dlatego też nie będziemy mieli problemów z wyborem tego właściwego na dłużej. 
  • Komfort i wygoda — Nie da się ukryć, że nowoczesne technologie dają nam coraz większą wygodę. Korzystając z transakcji walutowych przez internet, nie musimy nawet wychodzić z domu. Wszystkie niezbędne kroki wykonamy przed ekranem komputera lub urządzenia mobilnego. 
  • Promocje — Praktycznie każdy internetowy kantor walutowy wprowadza do oferty atrakcyjne promocje. Dodatkowo, w przypadku transakcji opiewającej na wyższe kwoty, większość umożliwia negocjacje z dealerem. 
  • Bezpieczeństwo — Nie musimy obawiać się o brak zabezpieczeń transakcji walutowych za pośrednictwem kantorów online. Podlegają one regulowanym przez prawo przepisom i zapewniają nam 100% bezpieczeństwo obsługi. 

Kantor internetowy podatek

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w Polsce, wymiana walut jest zwolniona z podatku VAT. Nie ma tutaj znaczenia sposób, w jaki przeprowadzamy transakcję. Zarówno wymiana walut stacjonarnie, jak też przez internet, podlega przepisom. Nie jest ważne też, czy korzystamy z oferty jako osoba fizyczna czy też jako przedsiębiorca, wymieniając pieniądze firmowe. Podatku nie płacimy za wykonanie przelewów w związku z wymianą walut online, ani za koszt obsługi walutowej, czyli wpłatę i wypłatę środków z konta bankowego. 

Kiedy więc musimy zapłacić podatek? Wyłącznie w sytuacji, gdy wymieniamy monety lub banknoty kolekcjonerskie, które nie stanowią prawnego środka płatniczego. Zasadzie tej nie podlegają jedna kantory i banki, a jedynie sklepy numizmatyczne. 

Banki oferujące kantory online

  1. Kantor walutowy online Alior Bank 
  • Dostępne waluty (23): PLN, EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB i wiele innych. 
  • Średni spread walutowy: 0,67%
  • Opłata za konto w kantorze: 0 zł.
  1. Citi Kantor. Kantor online banku Citi Handlowy
  • Dostępne waluty (15): PLN, EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK i inne.
  • Średni spread walutowy: 0,69%
  • Opłata za konto w kantorze: 0 zł. 
  1. mKantor w mBanku
  • Dostępne waluty (12): PLN, EUR, USD, GBP, CHF, CZK, DKK itp.
  • Średni spread walutowy: 0,64%
  • Opłata za konto w kantorze: 0 zł. 
  1. Kantor Santander 
  • Dostępne waluty (5): PLN, EUR, USD, GBP, CHF
  • Średni spread walutowy: 0,69%
  • Opłata za konto w kantorze: 0 zł. 
  1. Kantor w PKO BP
  • Dostępne waluty (11): PLN, EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK itp.
  • Średni spread walutowy: 0,89%
  • Opłata za konto w kantorze: 0 zł. 

Internetowe kantory w pobliżu

Zdarza się, że chcemy skorzystać z oferty kantora znajdującego się w naszym miejscu zamieszkania. Wiele z nich świadczy również usługi online. Dzięki wybraniu tego typu firmy, zyskujemy pewność, że jest ona bezpieczna, a także w razie potrzebny mamy łatwiejszą możliwość bezpośredniego kontaktu. Jeśli interesuje nas pobliski kantor internetowy, ranking pomoże znaleźć najlepszy punkt. 

Kantor Warszawa online

Kantor Warszawa na platformie kantor.com.pl umożliwiający sprawne dokonanie transakcji online bez wychodzenia z domu. Możemy skorzystać z transakcji natychmiastowych, z odroczoną płatnością lub z oczekiwaniem na wymagany kurs. Od 2017 roku firma prowadzi także asortyment złotych sztabek bankowych z certyfikacją LBMA, najstarszej w Europie niemieckiej rafinerii i mennicy C.HAFNER. 

Jeśli interesuje nas w Warszawie internetowy kantor, kurs euro wymienimy na platformie po bardzo korzystnych warunkach. Dostępne są także inne waluty jak: USD, GBP, CHF, AUD, CAD, SEK, NOK, DKK, ale też rzadsze, np. ZAR, VND, TWD, TRY, THB i inne.

Internetowy kantor Wrocław 

We Wrocławiu dużą popularnością wśród mieszkańców cieszy się Kantor Cent na ul. Świdnickiej. Firma uruchomiła także specjalną platformę www, za pośrednictwem której możemy skorzystać z wymiany walut online. Kantor Wrocław na stronie centnet.pl wymienia takie waluty jak: EUR, USD, CHF, GBP. Serwis obsługuje poszczególne banki bezpłatnie: Bank Pekao, PKO Bank Polski, Bank Zachodni WBK, Alior Bank. Ten kantor internetowy euro wymienia po bardzo korzystnych warunkach. 

Kantor Kraków online

Krakowianie chętnie korzystają z internetowych transakcji za pośrednictwem kantoru konik-online.pl. Wymiany walut kantor Kraków dokonujemy za pomocą kont bankowych, stosując odpowiednie zabezpieczenia przez bankowe systemy i szyfrowanie protokołem SSL. Platforma obsługuje 11 najważniejszych walut. 

Internetowy kantor Poznań

Kantor Poznań Pomarańczarnia nie tylko posiada wiele punktów w mieście, ale też świadczy usługę wymiany walut online. Platforma umożliwia wymianę takich walut jak: PLN, EUR, USD, GBP, CHF, CZK, NOK, SEK, JPY, AUD. Na platformie sprawdzimy aktualne kursy walut w regularnie aktualizowanej tabeli. Internetowy kantor dolar i euro wymienia po konkurencyjnych na rynku kursach. 

Kantory w innych miastach

5/5 - (1 oddanych głosów)