Najważniejsze informacje:

 • Google Pay obsługuje płatności realizowane przez klientów większości banków komercyjnych w Polsce. 
 • W Google Pay można dodać wiele kart płatniczych jednocześnie. 
 • Aby dodać nową kartę do systemu Google Pay potrzebne są trzy informacje: kod CVV, numer karty oraz termin ważności dokumentu.

W dobie współczesnych technologii stale poszukujemy coraz wygodniejszych rozwiązań, które ułatwią nam załatwianie codziennych spraw. Coraz bardziej zależy nam nie tylko na oszczędności czasu, ale również pieniędzy, zwłaszcza gdy dopełniamy obowiązków online. W tym celu poszukujemy rozwiązań, które umożliwią nam realizację błyskawicznych płatności za pomocą jednego kliknięcia. Jednym z najpopularniejszych jest Google Pay. Co to takiego? To specjalna usługa dedykowana urządzeniom z systemem Android, za pośrednictwem której możemy płacić za zamówienia online, ale nie tylko. Na czym dokładnie polega płatność Google Pay? Czy taka metoda jest darmowa i jakie daje możliwości?

Co to jest Google Pay?

jak płacić google pay

Różnego rodzaju aplikacje do ekspresowych płatności bezgotówkowych od lat zdobywają coraz większą popularność. Współcześnie chętnie korzystamy z opcji, które ułatwiają nam realizację spraw finansowych w jak najszybszym tempie. Z tego też powodu producenci różnego rodzaju urządzeń mobilnych chętniej korzystają z nowoczesnych metod, które nie tylko zwiększają atrakcyjność oferty, ale też ułatwiają klientom codzienne funkcjonowanie. Chętnie korzystamy z metody BLIK, która jest dostępna już praktycznie w każdym banku, czy też Apple Pay, dostępna na iPhone’ach, Apple Watche’ach i iPad’ach. 

Z kolei, gdy korzystam z urządzeń z systemem Android, możemy korzystać z alternatywy dla wcześniej wspomnianej funkcji Apple. Google Pay to usługa dostępna w naszym kraju od 2016 roku, która z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. W pierwszych latach, z tego typu usługi mogliśmy korzystać wyłącznie wtedy, gdy posiadaliśmy ROR w Alior Banku, BZ WBK (obecnie Santander) lub w banku T-mobile. Aktualnie płatność Google Pay jest dostępna niemal w każdym banku na polskim rynku i nie tylko. Jeśli zastanawiamy się, gdzie można płacić Google Pay, warto wiedzieć, że za pośrednictwem usługi możemy opłacać nie tylko zamówienia online, ale też wykorzystać ją w każdym punkcie akceptującym płatności zbliżeniowe. 

Mówiąc prościej, co to jest Google Pay, jest to nowoczesna usługa umożliwiająca nam płacenie w sklepach online i stacjonarnych oraz w aplikacjach akceptujących płatności Google. Jest to w pełni darmowa opcja, z której możemy skorzystać na urządzeniach z Android’em. 

Google Pay jak działa?

Działanie Google Pay jest niezwykle podobne do wcześniej wspomnianej usługi Apple czy innego rodzaju błyskawicznych płatności. Korzystanie z takiej usługi nie wymaga wiele czasu i wysiłku, a podstawy wystarczą, aby w pełni cieszyć się wygodą płynącą z błyskawicznych płatności. To doskonała alternatywa dla serwisów typu PayU czy Curve Pay NFC, które niekiedy pobierają prowizje za realizację transakcji. Bowiem za korzystanie z Google Pay nie zapłacimy ani grosza, niezależnie od wielkości zamówienia i kwoty. 

Jak działa Google Pay? Aplikacja umożliwia nam płatności zbliżeniowe telefonem, przy czym nie jest niezbędne logowanie się, ani nawet odblokowywanie urządzenia. Większość smartfonów umożliwia zapłacenie za zakupy w sklepie jedynie wybudzając sprzęt i zbliżając go do terminala. Po chwili na ekranie zostaje wyświetlona informacja o potwierdzeniu płatności. Za pośrednictwem tej usługi aktualnie możemy płacić w naprawdę wielu punktach. Są to nie tylko znane supermarkety, ale nawet mniejsze sklepy osiedlowe, restauracje, kluby, bary, kina, teatry i innego rodzaju lokale usługowo-kulturalne. To bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga noszenia ze sobą portfela ani gotówki. Chętnie wykorzystujemy je np. gdy wybieramy się na rower, czy też podczas wieczornego biegania lub niedzielnego spaceru. Wystarczy zabrać ze sobą telefon, aby wstąpić po drodze do sklepu i opłacić pilne zakupy przy kasie. Dodatkowo, cała transakcja przebiega sprawnie i bezproblemowo. Zbliżamy telefon do terminala, potwierdzamy płatność Google Pay i gotowe. 

Ważne!

Konfiguracja płatności w systemie Google Pay nie zajmuje więcej niż kilka minut wolnego czasu. W razie jakichkolwiek problemów można się skontaktować z zespołem pomocy Google Payments pod numerem telefonu 800 636 162.

Czy Google Pay jest darmowe?

Czy Google Pay pobiera opłaty za płatności online i stacjonarne? Usługa płatności Google Pay nie wymaga od nas ponoszenia żadnych kosztów ani za dodanie karty, ani za płacenie za zakupy i inne usługi. Dlatego jest to doskonała alternatywa dla innego rodzaju serwisów płatniczych, do których odprowadzamy prowizję. Dodatkowo, niemal wszystkie banki współpracują z Google i również one nie wymagają dodatkowych płatności za tę opcję. 

Google Pay jakie banki?

Jakie banki umożliwiają nam korzystanie z usługi Google Pay? Jeszcze kilka lat temu mogliśmy płacić w ten sposób tylko, gdy posiadaliśmy konto w konkretnych instytucjach. Współcześnie usługa stała się tak popularna, że jest dostępna praktycznie w każdym banku. Dodatkowo, nie jest ważne, w jakiej firmie założyliśmy rachunek ROR. Wystarczy karta debetowa lub kredytowa Mastercard czy Visa, które podepniemy do aplikacji. 

Google Pay – jakie banki i firmy bankowe umożliwiają płatności? Są to przede wszystkim:

 • Pekao SA;
 • mBank;
 • Credit Agricole;
 • ING Bank Śląski;
 • Santander;
 • Millennium;
 • BNP Paribas;
 • Alior Bank;
 • Citi Handlowy;
 • BOŚ Bank;
 • Nest Bank;
 • Getin Bank;
 • Envelo Bank;
 • Plus Bank;
 • Bank Pocztowy;
 • SGB Bank SA;
 • T-mobile usługi bankowe;
 • Eurobank;
 • Grupa BPS;
 • Idea Bank;
 • BitPanda;
 • Curve OS Limited;
 • DiPocket;
 • Edenred;
 • iCard;
 • Kompakt Finanse;
 • Monese;
 • N25;
 • PayrNet;
 • Paysafe Financial Services Limited;
 • Revolut;
 • Sodexo;
 • Twisto;
 • Weststein;
 • Wise;
 • Viva Wallet. 
 • Jak dodać kartę do Google Pay?

Jeśli zastanawiamy się, jak korzystać z Google Pay, warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności niezbędne jest dodanie do aplikacji karty. Może to być karta debetowa, kredytowa, ale także podarunkowa lub lojalnościowa. Z usługi możemy korzystać za pomocą przeglądarki na urządzenia Android lub Windows — Google Chrome. Dodatkowo, aplikacja nie ogranicza nas pod względem liczby kart, jakie możemy dodać. Muszą to być jednak karty wydane przez banki, które obsługują płatności zbliżeniowe i mają podpisaną umowę z Google. W aplikacji Google Pay możemy dodać nawet kilka kart różnych banków, a przy realizacji płatności wybrać tę, z której mają być pobrane środki. 

Jak dodać kartę do Google Pay? Należy wejść w aplikację w swoim telefonie i wpisać niezbędne dane, czyli: numer karty, kod zabezpieczający CVV i termin, w którym jest ważna. Karta zostanie dodana po potwierdzeniu przez bank, co zazwyczaj trwa maksymalnie kilka minut. 

Jak usunąć kartę z Google Pay?

Jeśli nie chcemy już używać karty do płatności Google Pay, lub chcemy ją usunąć z powodu utraty ważności, możemy zrobić to w zaledwie kilka sekund. Jak usunąć Google Pay kartę? W tym celu wystarczy:

 1. Wejść w aplikację Google Pay;
 2. W lewym górnym rogu kliknąć „Menu”;
 3. Wybrać zakładkę „Forma płatności”;
 4. Kliknąć kartę, którą chcemy usunąć;
 5. W prawym górnym rogu wybrać „Więcej”, a następnie „Usuń”;
 6. Gotowe! Karta została usunięta. 

Jak płacić Google Pay?

Wielu klientów zastanawia się, jak doładować Google Pay. Nie jest to konieczne, gdyż aby korzystać z takiej usługi, nie musimy wpłacać pieniędzy na żadne konto aplikacji, a jedynie podpiąć naszą kartę. Płacenie za pomocą G Pay jest możliwe za pomocą smartfona lub zegarka. Konieczne jest pobranie na urządzenie aplikacji Google Pay i skonfigurowanie karty, z której będą pobierane środki podczas płatności zbliżeniowych. W tym celu możemy zeskanować nasza kartę lub wpisać dane ręcznie. 

Po dodaniu i zaakceptowaniu karty możemy śmiało korzystać z pełni funkcji, jakie daje nam Google Pay. 

Jak płacić telefonem Google Pay krok po kroku?

 1.  Otwórz aplikację Google Pay;
 2. Wejdź w zakładkę „Karty”;
 3. Kliknij symbol „+”;
 4. Wprowadź dane osobowe i dane karty lub zeskanuj ją;
 5. Potwierdź swoją tożsamość SMS-em z kodem weryfikacyjnym;
 6. Gotowe. Możesz korzystać z płatności Google Pay. 

Aby płacić Google Pay za pomocą telefonu lub zegarka, wystarczy wybudzić urządzenie i zbliżyć je do terminala płatniczego w sklepie stacjonarnym. Nie musimy nawet odblokowywać urządzenia, chyba że włączymy taką opcję jako dodatkowe zabezpieczenie. 

Jak zapłacić Google Pay online?

Jak używać Google Pay w przypadku zamówień w sklepach online lub w aplikacjach mobilnych, musisz wybrać metodę płatności Google Pay i zatwierdzić transakcję za pomocą jednego kliknięcia. Cały proces trwa dosłownie kilka sekund i jest całkowicie bezpłatny. Tym sposobem możemy opłacać również jedzenie na dowóz i inne różnego rodzaju usługi. 

Czy Google Pay działa bez internetu?

Zdarza się, że nie zawsze mamy wykupiony pakiet mobilnego internetu, a w danej chwili chcemy opłacić pilne zakupy w sklepie stacjonarnym. Czy Google Pay działa bez internetu? Ważne jest, że tego typu płatności zbliżeniowe działają także offline. Nie musimy mieć więc włączonego internetu, aby zbliżyć smartfon do terminala i aby sklep pobrał środki. Wszystko działa na takiej samej zasadzie jak plastikowa karta bankowa. 

Google pay limit

Limity w aplikacji Google Pay są ustalane na podstawie limitów dotyczących płatności kartą. Jeśli więc chcemy opłacać zamówienia na wyższe kwoty, czy też zależy nam na zwiększeniu ilości środków wykorzystywanych za pomocą G Pay, musimy zwiększyć limit transakcji bezgotówkowych. Zazwyczaj wystarczy zalogowanie się do aplikacji mobilnej banku lub bankowości mobilnej i zmiana ustawień. 

Czy Google Pay jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy Google Pay jest bezpieczne i czy nie musimy obawiać się żadnych problemów z powodu korzystania z takiej opcji. Warto wiedzieć, że aplikacja działa na zasadzie tokenizacji. Jest to specjalne zabezpieczenie, które szyfruje nasz numer karty w ten sposób, iż przy dodaniu jej jako metody płatności bank musi wygenerować specjalny token, aby zaszyfrować nasze dane. W sytuacji, gdy płacimy zbliżeniowo telefonem, Google Pay generuje jednorazowe hasło i przekazuje dane karty na podstawie tokenu. Dopiero na tym etapie transakcja jest realizowana przez bank, w którym mamy konto. Dzięki zabezpieczeniu nie musimy obawiać się niebezpieczeństwa, gdy urządzenie trafi w niepowołane ręce. Nikt nie dowie się, jaki jest nasz rzeczywisty numer karty i nie będzie mógł wykorzystywać naszych środków. 

Jeśli obawiamy się, że w Google Pay bezpieczeństwo nie jest wystarczające, możemy skorzystać z dodatkowych ustawień. Mowa o konfiguracji urządzenia w ten sposób, aby transakcje mogły być realizowane wyłącznie po odblokowaniu telefonu. Wówczas nie zapłacimy za zamówienia z wybudzonym telefonem, a aby skorzystać z płatności, musimy odblokować smartfon odciskiem palca, skanowaniem twarzy, czy też kodem zabezpieczającym. Wówczas, gdy urządzenie zostanie nam skradzione, nikt nie skorzysta z naszej karty w celu opłacenia zakupów czy zamówień online. 

Google Pay czy aplikacja banku?

Obecnie niemal wszystkie banki na polskim rynku posiadają już swoje aplikacje mobilne. Za ich pośrednictwem możemy sprawnie realizować przelewy, płacić BLIK-iem, robić przelewy na numer telefonu, zmieniać limity, wykupywać czy usuwać subskrypcje i korzystać z wielu innych rozwiązań. Wówczas zastanawiamy się, czy korzystanie z Google Pay ma jakiś sens i czy nie lepiej jest ograniczyć się do aplikacji banku? Pamiętajmy jednak, że bankowość mobilna umożliwia nam jedynie opłacanie zamówień online, a wykonywane przelewy nie zawsze dotrą do odbiorcy błyskawicznie, chyba że zastosujemy BLIK. Do tego niezbędne jest jednak przepisywanie kodu i dodatkowa autoryzacja transakcji. Podobnie sytuacja wygląda, gdy płacimy za zakupy w sklepie. W aplikacji możemy jedynie wykorzystać BLIK-a, jednak należy wówczas wpisać kod BLIK na terminalu, zatwierdzić transakcję i dopiero potem dostaniemy nasze zakupy. Nie ulega wątpliwości, że zbliżenie telefonu do czytnika jest nie tylko szybsze, ale także wygodniejsze, gdyż nie wymaga od nas tylu czynności. 

Źródło:

https://pay.google.com/intl/pl_pl/about/

5/5 - (1 oddanych głosów)