We współczesnych czasach smartfon służy nam nie tylko do połączeń i korzystania z mediów społecznościowych. Obecnie coraz chętniej korzystamy z różnego rodzaju funkcji, które mają ułatwiać nam załatwianie codziennych spraw. Jedną z nich są płatności mobilne za pomocą telefonu, np. Apple Pay. Funkcja dostępna w iPhone’ach od lat pozwala nam cieszyć się pełną wygodą błyskawicznych płatności bezgotówkowych. Jak działa Apple Pay. Jak włączyć i czy taka metoda jest bezpieczna?

jak płacić apple payApple Pay – co to dokładnie i jak działa?

Współczesne technologie coraz bardziej służą ułatwieniom w dokonywaniu bieżących obowiązków dnia codziennego. Obecnie coraz chętniej korzystamy z różnego rodzaju aplikacji czy usług umożliwiających załatwienie ważnych spraw w zaledwie kilka sekund. Dodatkowo, użytkownikom zależy nie tylko na zaoszczędzeniu czasu, ale też pieniędzy. Z tego też powodu coraz chętniej korzystamy z darmowych metod typu Apple Pay lub znanego większości BLIK-a. Sporą popularnością cieszą się też takie serwisy jak PayU czy Przelewy24, za pośrednictwem których możemy równie komfortowo dokonywać szybkich płatności, a także karty typu Curve Pay NFC.  Z pomogą tego typu funkcji możliwe jest np. opłacenie zamówień online ze sklepów bez ponoszenia prowizji. Obecnie jednym z najpopularniejszych banków korzystających z Apple Pay ING Bank Śląski. 

Apple Pay to usługa umożliwiająca dokonywanie ekspresowych płatności bezgotówkowych za pomocą niemal jednego kliknięcia. Tego typu metoda jest wykorzystywana przez koncern Apple od wielu lat, i są w nią wyposażone nawet starsze modele iPhone’ów, np. Apple pay iphone 5s. Dodatkowo, z tego nowoczesnego systemu mogą korzystać również użytkownicy innego rodzaju sprzętów od Apple, np. Apple Watch, MacBook’ów, czy też iPadów. Usługa została wprowadzona na rynek przez firmę już w 2014 roku, co jasno wyjaśnia popularność jaką zyskała przez wszystkie lata funkcjonowania. Z kolei Apple Pay w Polsce miało swój debiut w czerwcu 2018 roku. Jak wskazują statystyki, na całym świecie w pierwszym kwartale 2019 roku za pomocą aplikacji Apple Pay dokonano ponad 10 miliardów transakcji bezgotówkowych. Zdecydowanie popularność tej metody jest porównywalna do konkurencyjnego Google Pay, z którego korzystają posiadacze smartfonów z systemem Android. 

Jak działa Apple Pay?

Nowi posiadacze iPhone’a po sprawdzeniu podstawowych funkcji, zazwyczaj zastanawiają się, jak używać Apple Pay, jak to działa i na czym dokładnie polega taka opcja. Usługa proponowana przez koncern Apple daje nam wszechstronne możliwości mobilne, które nie ograniczają się jedynie do dokonywania płatności bezgotówkowych. Za pomocą aplikacji Apple Pay możemy nie tylko opłacać zamówienia internetowe, ale też płacić za zakupy stacjonarne. Ponadto, możliwe jest płacenie w różnego rodzaju aplikacjach, korzystanie z kart i programów lojalnościowych, opłacanie usług transportu publicznego i zarządzanie historią wszystkich dokonanych transakcji. Usługa jest dostępna zarówno w iPhone’ach, jak też w popularnych iPad’ach i apple watch. Apple Pay jest w pełni darmowe, podobnie jak dokonywanie płatności z pomocą usługi. 

Jak dodać kartę do Apple Pay?

Korzystanie z wirtualnego portfela Apple Pay jest możliwe, jeśli:

— Mamy dostęp do urządzeń mobilnych Apple typu: iPhone, np. iphone 7 apple pay, iPad, Apple Watch, posiadających funkcję TouchID lub FaceID. Wyjątkiem jest iPhone 5s oraz Apple Watch 1 lub 2 generacji. 

— Zaktualizujemy system operacyjny do najnowszej dostępnej wersji.

— Założymy konto Apple ID i zalogujemy się do usługi iCloud.

— Posiadamy kartę bankową umożliwiającą dokonywanie płatności mobilnych. 

W pierwszej kolejności należy dodać naszą kartę bankową do mobilnego portfela. W tym celu wchodzimy w aplikację Wallet, dostępną na urządzeniach firmy Apple, wprowadzamy dane karty, a następnie czekamy aż bank przeprowadzi weryfikację i udzieli dostępu. Zazwyczaj trwa to maksymalnie kilka minut, po czym możemy korzystać z karty za pomocą Apple Pay. Po dodaniu i zaakceptowaniu karty w aplikacji, możemy korzystać z niej również na innych zsynchronizowanych sprzętach Apple, np. na MacBooku. 

Jak założyć Apple Pay krok po kroku

Dodawanie kart płatniczych iPhone:

 1. Włącz aplikację Wallet.
 2. Stuknij przycisk „Dodaj” w prawym górnym rogu.
 3. Umieść kartę przed obiektywem, aby urządzenie odczytało dane, lub wprowadź je ręcznie.
 4. Poczekaj na weryfikację karty przez bank. 

Dodawanie kart Apple Watch:

 1. Włącz aplikację Apple Watch na iPhone, a następnie wybierz „Mój zegarek”.
 2. Wejdź w opcję Wallet i Apple Pay.
 3. Przejdź „Dalej” i poczekaj aż bank zaakceptuje kartę. 
 4. Bank zweryfikował kartę? Ponownie kliknij „Dalej”. 
 5. Możesz używać Apple Pay na swoim zegarku. 

Po dodaniu kart do Apple Pay, możemy przejść do dokonywania transakcji płatniczych. 

Za pomocą iPhone’a:

 1. Kliknij dwukrotnie przycisk boczny smartfona.
 2. Uwierzytelnij transakcję za pomocą Face ID, Touch ID lub PIN-u.
 3. Zbliż smartfon do terminalu płatniczego i poczekaj aż transakcja zostanie wykonana.
 4. Przy kwotach wyższych niż 50 złotych należy potwierdzić płatność na urządzeniu mobilnym PIN-em. 

Aby płacić za pomocą Apple Pay na zegarkach Apple Watch, należy:

 1. Kliknij dwukrotnie przycisk boczny na zegarku Apple Watch.
 2. Zbliż zegarek do czytnika zbliżeniowego. 
 3. Poczekaj na przeprowadzenie transakcji. Zegarek powinien delikatnie zadrżeć. 

Lista banków obsługujących Apple Pay

Usługa Apple Pay jest dostępna w bankach, które zawarły współpracę z firmą. Obecnie ich lista jest naprawdę szeroka, dlatego w większości nie powinniśmy obawiać się braku możliwości korzystania z mobilnego portfela Apple w naszym banku. 

Apple Pay Polska. Banki obsługujące tę metodę:

— Alior Bank;

— Bank Pekao;

— BGŻ BNP Paribas;

— Bank Millennium;

— Bank Pocztowy;

— Bank Zachodni WBK;

— Credit Agricole;

— Getin Bank;

— mBank;

— ING Bank Śląski;

— PKO Bank Polski;

— Raiffeisen Polbank;

— SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa;

— Nest Bank; 

— Raiffeisen Polbank;

— N26.

Dodatkowo, oprócz wyżej wymienionych instytucji bankowych, Apple Pay jest dostępne za pomocą innego rodzaju serwisów świadczących usługi finansowe. Są to: Revolut, Monese. 

Czy Apple Pay jest bezpieczne?

Dokonywanie transakcji płatniczych za pomocą Apple Pay jest wygodne, bezpieczne i niezwykle proste. Z tego typu usługi coraz chętniej korzystają nawet osoby starsze, ceniące sobie prostotę i szybkość działania. Stosując mobilny portfel Apple, otrzymujemy szereg zabezpieczeń, aby niemal całkowicie zminimalizować ryzyko korzystania z naszych finansów przez osoby trzecie. Wykorzystując najnowocześniejsze technologie Face ID lub Touch ID nie musimy obawiać się oszustwa ze strony niepowołanych, gdyż wszystkie transakcje są w pełni weryfikowane i bezpieczne. Oprócz powyższych, możemy potwierdzić płatność również za pomocą wpisania kodu PIN. 

Jak płacić Apple Pay?

Platności Apple Pay są proste i bezproblemowe, niezależnie od tego, czy korzystamy z nich online, czy chcemy opłacić zakupy w sklepie stacjonarnym. Również znaczenia nie ma model urządzenia, z którego korzystamy, gdyż na każdym, na którym dostępna jest usługa, możemy równie prosto i szybko przeprowadzić transakcję. To, jak płacić Apple Pay, jest uzależnione od modelu iPhone’a lub Apple Watch, z którego chcemy dokonać płatności. Nowsze modele umożliwią nam potwierdzenie transakcji za pomocą Face ID lub Touch ID, z kolei starsze przy skorzystaniu z czytnika linii papilarnych. Możliwe jest także ręczne wpisanie kodu PIN zabezpieczającego urządzenie. 

Jak płacić Apple Pay w sklepie? 

W sklepie stacjonarnym możemy w zaledwie kilka sekund opłacić zamówienie za pomocą aplikacji. Jak uruchomić Apple Pay? Wystarczy dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny i autoryzować transakcję za pomocą Face ID (skanowanie twarzy) lub Touch ID (czytnik linii papilarnych). Następnie wybieramy kartę, za pomocą której chcemy dokonać transakcji. Jeśli mamy podpiętą tylko jedną kartę, wystarczy że zbliżymy smartfon do terminala płatniczego. Cały proces opiera się o płatność zbliżeniową, dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku transakcji zbliżeniowych kartą bankową. Jeżeli płacimy więcej niż 50 złotych, transakcję musimy dodatkowo potwierdzić kodem PIN. 

Jak płacić Apple Pay w internecie?

Coraz częściej robimy szybkie zakupy online w aplikacjach, w których równie sprawnie chcemy płacić za zamówienia. Aby dokonywać ekspresowych transakcji, wystarczy w aplikacji wybrać metodę płatniczą Apple Pay i zaakceptować płatność wybraną metodą weryfikacyjną (Touch lub Face ID). Całość trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga ponoszenia opłat. Podobnie płacimy w sytuacji, gdy zakupy realizujemy z przeglądarki Safari na urządzeniu z podpiętym Apple Wallet. 

Gdzie można płacić Apple Pay?

Z Apple Pay skorzystamy z sklepach stacjonarnych, które posiadają terminale umożliwiające dokonywanie transakcji zbliżeniowych za pomocą usługi. Obsługujące tę metodę punkty w pobliżu z łatwością znajdziemy za pomocą aplikacji Mapy. Aby sprawdzić, czy w danym sklepie jest dostępna usługa Apple Pay, zapytaj sprzedawcy lub szukaj symbolu jabłka Apple z napisem Pay. 

Apple Pay jest dostępne nie tylko w sklepach, ale także w restauracjach, barach, klubach, kinach, teatrach i innego rodzaju lokalach. 

Najpopularniejsze z nich to:

— Fresh Market;

— Mc Donald’s;

— Pizza Hut;

— Starbucks;

— Subway;

— Media Markt;

— Wittchen;

— Sport Shop;

— Top Secret;

— Bricoman;

— Eobuwie;

— 5, 10, 15;

— Allegro;

— I inne. 

Ile kosztuje korzystanie z Apple Pay?

Wielu użytkowników urządzeń firmy Apple zastanawia się, czy transakcje płatnicze za pomocą Apple Pay są płatne. Jest to w pełni bezpłatna aplikacja, za której uruchomienie i użytkowanie nie zapłacimy ani grosza. Podobnie sytuacja wygląda ze sklepami i bankami, które nie pobierają prowizji z tytułu transakcji realizowanych za pomocą tego typu płatności. Jest to doskonała alternatywa dla innych serwisów umożliwiających ekspresowe transakcje płatnicze, jednak pobierających opłaty. 

Jakie są opinie o Apple Pay w Polsce?

Współcześnie nie wyobrażamy sobie życia bez wygodnych usług umożliwiających szybkie załatwienie formalności. Na całym świecie chętnie korzystamy z różnego rodzaju aplikacji, zwłaszcza tych, za pośrednictwem których błyskawicznie opłacamy zamówienia online czy płacimy za zakupy w sklepach stacjonarnych. Z tego właśnie powodu opinie o Apple Pay są tak pozytywne wśród użytkowników urządzeń Apple na całym świecie. W Polsce usługa ta cieszy się wielką popularnością, gdyż za darmo ułatwia nam płacenie za usługi i towary. Nie musimy nawet zabierać ze sobą portfela, gotówki, czy karty płatniczej. Wystarczy smartfon z systemem iOS lub Apple Watch na ręku, aby po wieczornym bieganiu wstąpić do osiedlowego sklepu. Polacy chwalą sobie wielką wygodę płynącą z tej metody, ale też pełne bezpieczeństwo. Nie bez znaczenia są liczne zabezpieczenia stosowane przez firmę Apple, dzięki którym maksymalnie pozbywamy się ryzyka niebezpieczeństwa ze strony osób niepowołanych. Nowoczesne metody weryfikacji Face ID lub czytnik linii papilarnych Touch ID dają nam 100% bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych. 

5/5 - (1 oddanych głosów)