Kupno mieszkania przez biuro nieruchomościZakup mieszkania na własną rękę bywa mocno problematyczny, szczególnie jeśli chodzi o poszukiwanie ofert oraz weryfikację statusu prawnego lokum wystawionego na sprzedaż. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup mieszkania przez biuro nieruchomości. Dowiedz się, na czym polega taka współpraca i ile to kosztuje.

Jak wygląda kupno mieszkania przez biuro nieruchomości?

Nim przejdziemy do wyjaśnienia tego zagadnienia, warto określić czym jest tak naprawdę agencja nieruchomości. Krótko mówiąc, jest to firma specjalizująca się w obrocie nieruchomościami, czyli w sprzedaży, kupnie, wynajmie, najmie mieszkań. Z dokonanych transakcji pobiera prowizję od klientów, którzy korzystają z usług szeroko pojmowanego obrotu nieruchomościami. Co do zasady, firma reprezentuje klienta w kontaktach ze sprzedawcami, będąc niejako pośrednikiem w sprzedaży, kupnie, wynajmie lub najmie nieruchomości. Dlatego też osobę z biura, która zajmuje się sprawami zakupu nieruchomości czy innymi wyżej wymienionymi usługami, nazywa się pośrednikiem. Warto zaznaczyć, że usługi biura nieruchomości może świadczyć każda firma, nie musi ona posiadać żadnej specjalnej licencji.

Za co odpowiada biuro nieruchomości podczas transakcji i jakie obowiązki posiada biuro nieruchomości po podpisaniu umowy z klientem? Pośrednik musi między wyszukiwać i wybierać odpowiednie oferty mieszkań, prezentować je klientowi, przeprowadzać oględziny mieszkania wspólnie z klientem, pośredniczyć w kontaktach między właściwym sprzedawcą a kupującym, zadbać o dopełnienie wszystkich formalności oraz sprawdzić zgodność i prawdziwość dokumentacji. Pośrednik udziela także pomocy w negocjacjach ze sprzedającym, aby uzyskać jak najkorzystniejszą ofertę dla klienta. Pamiętajmy, że nawet sprzedając mieszkanie za pośrednictwem agencji, musimy pokryć podatek od sprzedaży nieruchomości.

W skrócie pośrednik nieruchomości pomoże nam wybrać odpowiednie mieszkania, a następnie dopełnić wszystkich formalności, które wiążą się z jego kupnem.

Co powinna zawierać umowa z pośrednikiem?

Decydując się na kupno mieszkania przez biuro nieruchomości, należy podpisać umowę z agencją. Umowa pośrednictwa przy zakupie mieszkania powinna mieć formę pisemną pod rygorem nieważności. Może to być umowa otwarta lub umowa na wyłączność. Ten pierwszy wariant umożliwia nam korzystanie z usług kilku biur nieruchomości, a także na zakup mieszkania na własną rękę w ostatecznym rozrachunku. Z kolei umowa na wyłączność oznacza, że tylko pośrednik, z którym zawarliśmy umowę, ma wyłączne prawo do reprezentowania naszych interesów.

Zakup mieszkania przez biuro nieruchomości – umowa zawiera:

 • Dane stron umowy (biura pośrednictwa i klienta);
 • Datę i miejsce zawarcia umowy;
 • Przedmiot umowy – w tym wypadku świadczenie usług pośrednictwa, które zmierzają nabycia mieszkania o określonych parametrach;
 • Przedstawienie zakresu usług w ramach zawartej umowy;
 • Informację o odpowiedzialności cywilnej z tytułu niewywiązania się z postanowień umowy;
 • Wysokość prowizji i sposób jej zapłaty;
 • Czas trwania umowy i warunki jej wypowiedzenia.

Ile wynosi prowizja za kupno mieszkania przez biuro nieruchomości?

Jeśli interesuje nas kupno mieszkania przez biuro nieruchomości, prowizja to podstawowa opłata, jaką będziemy musieli uiścić za pośrednictwo. Każda firma ma swój własny cennik, a cena zależy w dużej części od rodzaju umowy. Z reguły większa prowizja jest za umowę na wyłączność, a mniejsza w przypadku umów otwartych.

W biurach nieruchomości stosowany jest system prowizyjny, co oznacza, że wysokość prowizji zależy od wartości zakupionej przez klienta nieruchomości. Zazwyczaj pośrednicy pobierają prowizję od 1,5% do nawet 6% wartości nieruchomości (plus 23% podatku VAT od prowizji). Z reguły biura nieruchomości nie podają dokładnej wysokości na prowizji na stronie internetowej. Są one ustalane indywidualnie z klientem na drodze negocjacji.

Jak to przedstawia się w praktyce? Przykładowo, kupujemy mieszkanie za 800 000 zł, a prowizja biura wynosi 3%. W tym wypadku, za samą prowizję zapłacimy  24 000 zł, a za podatek 5 520 zł. W ostatecznym rozrachunku daje to aż 29 520 zł. Z tego też względu warto dobrze przemyśleć z decyzji o skorzystaniu z pomocy biura nieruchomości.

Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości krok po kroku

Często decydujemy się na kupno mieszkania przez biuro nieruchomości, ale nie wiemy od czego zacząć. W pierwszej kolejności warto wybrać interesującą agencję nieruchomości, której usługi są korzystne cenowo oraz posiada w swojej ofercie duży wybór mieszkań. Następnie umówmy się z pośrednikiem i przedstawmy swoje oczekiwania względem mieszkania i warunków współpracy. Warto tutaj określić jak najdokładniejsze parametry nieruchomości, takie jak jej lokalizację, usytuowanie względem innych budynków, metraż, standard wykończenia, liczbę pokoi itp. Dobrze też jest określić widełki cenowe, czyli orientacyjną cenę, za którą możemy nabyć nieruchomość. Dopiero po określeniu dokładnych wymagań i po podpisaniu umowy, pośrednik będzie mógł przedsięwziąć odpowiednie kroki w celu nabycia przez nas wymarzonego lokum. Jak wyglądają dokładne czynności pośrednika nieruchomości od podpisania umowy aż do zakupu mieszkania przez klienta?

Wybór oferty i umówienie się z agentem nieruchomości

Najpierw agent nieruchomości poszukuje mieszkań na sprzedaż, które w jak największym stopniu spełniają oczekiwania klienta. Dlatego też tak bardzo ważne jest określenie dokładnych wymagań dotyczących cech mieszkania już na etapie pierwszych rozmów z pośrednikiem.

Po dokładnym zbadaniu ogłoszeń na rynku nieruchomości, pośrednik przedstawia listę ofert, które w jak największym stopniu pasują do wymagań klienta. Jeśli żadna zaproponowana oferta nie będzie nam odpowiadać, biuro rozpocznie dalsze poszukiwania lokum. Najczęściej agencje korzystają nie tylko ze swoich baz, ale także mają dostęp do systemów innych pośredników oraz przeszukują oferty sprzedaży mieszkań w różnych portalach branżowych. Dzięki doskonałym umiejętnościom poszukiwania ofert, pośrednicy potrafią szybko znaleźć oferty dopasowane pod nasze wytyczne. Pozwoli nam to zaoszczędzić wiele czasu, który stracilibyśmy na żmudne, często bezowocne poszukiwania dobrych ofert. Dodatkowo pośrednicy umówią za nas spotkania ze sprzedającym w dogodnym terminie w celu obejrzenia nieruchomości.

Wspólne oglądanie mieszkania

Pośrednik będzie nam towarzyszyć podczas oględzin nieruchomości i negocjacji ze sprzedającym. Agent nieruchomości to doświadczona osoba, która wie, na jakie aspekty warto zwracać uwagę podczas oglądania mieszkania oraz jakie pytania zadawać podczas rozmów ze sprzedającym. Dzięki temu możemy uzyskać lepszą cenowo ofertę lub dodatkowe profity, np. bardziej preferowane miejsce w garażu, lokum znajdujące się po bardziej nasłonecznionej części, czy mieszkanie z mniejszą liczbą sąsiadów za ścianą.

Agent powinien zwrócić uwagę nie tylko na zalety mieszkania, ale także na jego wady. Dzięki temu po zakupie mieszkania unikniemy niewykrytych wcześniej usterek czy niedociągnięć. Na przykład agent może sprawdzić grunt, pod którym została zabudowana nieruchomość – często nowe mieszkania są budowane na bagnistym podłożu, co powoduje, że za kilka lat budynek ulega zapadaniu. Niesamowicie istotne są planowane inwestycje w najbliższych latach, takie jak usunięcie terenów zielonych w okolicy na poczet nowej galerii handlowej. Może to być minus dla osób, które szukają cichego i spokojnego miejsca na uboczu. Wykrycie wad może pomóc przy negocjacji ze sprzedającym, który może zdecydować się na obniżenie ceny jako rekompensatę za wady. Dzięki temu zaciągniemy niższe zobowiązanie, a zatem może zmniejszyć się koszt kredytu hipotecznego.

Pośrednik nieruchomości pomoże przede wszystkim ocenić sytuację na chłodno, dzięki czemu dokonamy rozważnego zakupu. Możemy też często liczyć na niższą cenę nabycia mieszkania.

Załatwienie wszystkich formalności

Zakup mieszkania przez biuro nieruchomości to także pomoc w formalnościach przy nabywaniu lokum. Agencja może pomóc nam w złożeniu wniosku o Mieszkanie Plus.

Do obowiązków pośrednika należy weryfikacja stanu prawnego nieruchomości, czyli sprawdzenie księgi wieczystej, zaległości w opłacie czynszu, ustanowionej hipoteki itp.

Gdy już zdecydujemy się na konkretną ofertę, biuro nieruchomości sporządza umowę przedwstępną ze sprzedawcą. Dostaniemy również pomoc prawną w zawarciu aktu notarialnego, który przenosi własność mieszkania na kupującego. Biuro nieruchomości wskaże, jakie dokumenty musimy przygotować oraz poleci godną zaufaną kancelarię notarialną. Niektórzy pośrednicy współpracują z instytucjami finansowymi i mogą przedstawić ranking kredytów hipotecznych, które umożliwią sfinansowanie zakupu na dogodnych warunkach.

Jak nie dać się oszukać przy kupnie mieszkania przez biuro nieruchomości?

Na co warto uważać przy kupnie mieszkania z pomocą biura nieruchomości? Korzystanie z pośredników jest bezpieczne, gdyż przepisy dokładnie określają ich zakres obowiązków i odpowiedzialności. Powinni oni dbać o właściwy przebieg transakcji oraz zadbać o interesy klienta. W razie niewywiązania się z tych obowiązków, pośrednikom grozi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę. Poszkodowany klient może żądać zwrotu prowizji lub odszkodowania. Warto pamiętać, że każde biuro nieruchomości powinno posiadać ubezpieczenie OC.

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed niekorzystną współpracą z biurem nieruchomości, należy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z treścią umowy pośrednictwa. To właśnie w niej określone są warunki współpracy z biurem oraz opłaty za usługi. Ważne są zasady dotyczące prowizji. Prowizja powinna być pobierana dopiero po zakończeniu transakcji zakupu mieszkania lub po wygaśnięciu umowy pośrednictwa. Warto sprawdzić, czy agencja nie nalicza innych dodatkowych opłat np. za samo znalezienie ofert.

Przed zdecydowaniem się na kupno mieszkania przez biuro nieruchomości, forum pomoże nam zapoznać się z opiniami klientów korzystających z usług danej agencji.

Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości – zalety i wady

Poniżej przedstawiamy wady i zalety kupna mieszkania przez biuro nieruchomości. Dzięki temu sprawdzimy, na co uważać przy kupnie mieszkania z pomocą biuro nieruchomości.

Zakup mieszkania przez biuro nieruchomości – zalety:

 • oszczędność czasu – nie marnujemy czasu na poszukiwanie ofert przez portale internetowe oraz lokalną prasę, a także na umawianie się ze sprzedawcami,
 • właściwy przebieg transakcji – pośrednik sprawdza, czy sprzedawana nieruchomość ma czysty stan prawny (np. czy nie jest obciążona hipoteką, kto jest jej właścicielem),
 • szybsze znalezienie wymarzonego lokum – pośrednik ma szeroki dostęp do ogłoszeń sprzedaży mieszkań i potrafi umiejętnie szukać dopasowanych ofert pod wytyczne klienta,
 • negocjacje ze sprzedającym,
 • wykrycie niedoskonałości i usterek nieruchomości,
 • pomoc w dopełnieniu wszystkich formalności.

Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości – wady:

 • wysokie prowizje za usługę,
 • dodatkowe opłaty,
 • ryzyko znalezienia profesjonalnego agenta nieruchomości,
 • brak gwarancji nabycia odpowiedniego mieszkania.

Zakup nieruchomości przez biuro nieruchomości posiada wiele zalet. Może okazać się nawet, że wydamy tyle samo jak w przypadku kupna mieszkania na własną rękę. Często pośrednicy wynegocjują niższą cenę za nieruchomość, dzięki czemu wydatki poniesione na prowizję zwracają się w całości lub w części. My zyskujemy natomiast gwarancję, że nabywamy mieszkanie w bezpiecznym stanie prawnym, a także że nie posiada ono istotnych usterek. Ponadto, zaoszczędzimy mnóstwo czasu i nerwów na samodzielne poszukiwanie ofert i umawianie spotkań.

5/5 - (1 oddanych głosów)