Zakupy na raty stały się naszą codziennością. Taka forma pożyczki umożliwia nam łatwiejsze zarządzanie budżetem bez konieczności wydawania jednorazowo dużej kwoty. Wiele osób jednak pochopnie podejmuje decyzję o wzięciu na raty jakiegoś sprzętu, albo też po prostu po jakimś czasie chce wymienić go na inny. Co w sytuacji, gdy jeszcze spłacamy raty? Wówczas powstaje pytanie, czy mogę sprzedać telefon wzięty na raty i jeśli tak, to po jakim czasie?

Czy można sprzedać telefon na raty?

sprzedaż telefonu na ratyZanim wyjaśnimy szczegóły dotyczące kwestii, czy możliwa jest sprzedaż telefonu wziętego na raty, warto dowiedzieć się, czym takie raty właściwie są. Zakupy na raty, wbrew pozorom, to nie tylko forma zakupów różnych towarów, ale swego rodzaju pożyczka. Jest ona udzielana przez banki, które w porozumieniu ze sklepami oferują taką możliwość dla osób ze zdolnością kredytową. Sklep realizuje dane zamówienie z opcją „Kupuj w ratach” na podstawie decyzji wydanej przez bank. Jeśli jest ona pozytywna, możesz mieć pewność, że wybrane przedmioty trafią do Ciebie w wyznaczonym terminie. Bank z kolei ustala harmonogram spłaty i podpisuje z Tobą umowę pożyczkową. Na tej podstawie to właśnie on jest właścicielem sprzętu, a Ty z niego korzystasz. Sytuacja zmienia się, kiedy już całkowicie spłacisz kredyt. W tym momencie to Ty stajesz się pełnoprawnym właścicielem towaru – w tym przypadku telefonu.

W związku z tym, czy można sprzedać telefon, który jest na raty? Prawnie nie jest to możliwe. Wszystko wynika z faktu, że dopóki nie spłacisz kredytu na zakup telefonu, wziętego na raty, to bank jest właścicielem urządzenia. 

Jednak to, czy można sprzedać telefon na raty, zależy od przypadku. Oczywiście, analizując powyższe informacje, możesz zauważyć, że po dokonaniu całkowitej spłaty, taka sprzedaż jest w pełni możliwa i legalna. Wówczas jako właściciel z powodzeniem możesz przeprowadzić transakcję, na podstawie której ktoś zdecyduje się na kupno telefonu wziętego na raty od Ciebie jako pełnoprawnego właściciela. 

Czy mogę sprzedać telefon na abonament?

Wiesz już jak wygląda sytuacja ze sprzedażą telefonu, który kupiłeś w sklepie na raty. Wówczas dopóki nie spłacisz pożyczki, nie możesz zarządzać nim w takim zakresie. Co jednak w sytuacji, gdy decydujesz się na umowę z operatorem? Jeśli zastanawiasz się, czy mogę sprzedać telefon na abonament, teoretycznie jest to możliwe. Wiele osób decyduje się w ten sposób zarobić na sprzęcie, którego nie musi lub nie chce używać, bo ma inny smartfon. Musisz jednak pamiętać, że abonament będziesz spłacać cały czas. Operator podpisuje z Tobą umowę, której warunków musisz dotrzymywać. Możesz więc korzystać z karty i numeru w ramach abonamentu na innym sprzęcie. 

Co ważne, aby sprzedaż telefonu wziętego na raty w ramach abonamentu była możliwa, musisz całkowicie spłacić koszt sprzętu. Chodzi o to, aby suma wszystkich wpłaconych przez Ciebie kwot była równoznaczna z kosztem danego modelu telefonu.

Jeśli chcesz kupić telefon, który ktoś spłacał w ramach abonamentu, możesz sprawdzić, kto jest jego właścicielem na dany moment. W tym celu potrzebny jest numer IMEI, który wpiszesz na stronie operatora sieci, np. T-mobile czy Orange, a nawet na stronach międzynarodowych baz danych numerów. 

Zakup telefonu wziętego na raty

Wiele osób staje przed dylematem, czy zakup telefonu wziętego na raty jest możliwy. Niekiedy spotykamy się z podobnymi ofertami na różnych portalach ogłoszeniowych i platformach sprzedażowych, a bardzo często są one niezwykle atrakcyjne cenowo.

Musisz jednak wiedzieć, że zdecydowanie się na taką transakcję jest bardzo ryzykowne. Wszystko dlatego, że sprzedaż telefonu wziętego na raty podczas spłaty jest nielegalna. Sprzedawca, który wystawia taką ofertę, robi to niezgodnie z prawem, gdyż to nie on jest właścicielem sprzętu, a bank lub operator, który takich rat udzielił. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy raty już zostały spłacone, a sprzedawca udokumentuje ten fakt. Wtedy, jako właściciel telefonu, będzie mógł sprzedać go komuś innemu, np. właśnie Tobie.

Czy można zastawić telefon wzięty na raty?

Teoretycznie zastawienie telefonu na raty, które jeszcze spłacasz, nie jest możliwe. W praktyce jednak wiele lombardów przyjmuje taki sprzęt w zastaw. Co więcej, w wielu miejscach nie sprawdza się szczegółowo dokumentacji dotyczącej własności, albo jest ona weryfikowana powierzchownie. Możesz więc liczyć na to, że zastawisz telefon na raty. Pamiętaj, aby spisać umowę lombardową, w której zostaną zawarte warunki wykupu czy sprzedaży telefonu. Ponadto, raty za sprzęt nadal będziesz musiał spłacać na podstawie harmonogramu.

W tym miejscu powstaje też pytanie, czy telefon na abonament można zastawić w lombardzie? Abonament jest pewną formą leasingu sprzętu, która w wielu przypadkach upoważnia do zarządzania nim w szerokim zakresie. Nie możesz zdecydować się na sprzedaż telefonu wziętego na raty w abonamencie, ale niekiedy będziesz mógł zastawić go w lombardzie na jakiś czas. Nie każdy punkt zgadza się na podpisanie umowy zastawu takiego urządzenia, jednak w wielu oddziałach nie powinieneś mieć z tym problemu, bo przyjmują one telefony bez względu na ich historię. 

Jak widać, sprzedaż, zakup czy zastaw telefonu na raty to nie taka prosta sprawa. W wielu przypadkach możliwe jest „pozbycie się” urządzenia, z którego nie korzystasz, i choćby niewielki zarobek dzięki takiej transakcji. Nie zawsze jednak takie działania będą zgodne z prawem. Jeśli stoisz przed decyzję zakupu lub sprzedaży takiego telefonu, pamiętaj aby dokładnie sprawdzić wszystkie kwestie. 

5/5 - (1 oddanych głosów)