Przelewy bankowe towarzyszą w życiu codziennym większości z nas. To za ich pośrednictwem możemy wygodnie płacić różnego rodzaju rachunki, czy też zamówienia online, a także wypłacać wynagrodzenie pracownikom lub pożyczać pieniądze bliskim. Zdarza się jednak, że zgłaszając zlecenie przelewu, popełnimy jakąś pomyłkę, np. w numerze rachunku. Co w takiej sytuacji? Czy nasze pieniądze przepadają i nie damy rady już ich odzyskać? Warto wówczas sprawdzić, czy da się anulować przelew w naszym banku i w jaki sposób to zrobić. Ile kosztuje cofnięcie przelewu w poszczególnych instytucjach i jaki jest najszybszy sposób?

cofnięcie przelewuCzy można cofnąć przelew?

Jeśli zastanawiamy się, jak wycofać przelew, z pewnością popełniliśmy błąd w trakcie zlecania takiej operacji w naszej bankowości online. Zdarza się, że źle wpiszemy numer konta lub pomyliliśmy się z kwotą i jest ona zbyt wysoka. W niektórych sytuacjach po chwili rezygnujemy z wykonania przelewu i chcemy anulować transakcję, ale obawiamy się, że jest już za późno. Warto wówczas dowiedzieć się, czy można cofnąć przelew w naszym banku i jak najszybciej to zrobić. W zależności od rodzaju zlecenia, kwoty, a także tego, czy przelew już „wyszedł” z naszego konta, czy jest nadal oczekujący, mamy do wyboru różnego rodzaju metody. Jeśli sesje elixir w naszym banku są o takich porach, że zlecenie jeszcze nie zostało zrealizowanie, wycofanie przelewu nie sprawi trudności. Z kolei w przypadku, gdy operacja została już przyjęta przez firmę, a pieniądze są w drodze do odbiorcy, musimy działać jak najszybciej, aby odzyskać nasze środki. Jak można cofnąć przelew internetowy?

Dlaczego potrzebne jest cofnięcie przelewu?

Jak wspomniano, jeśli szukamy sposobu na to, jak anulować przelew, prawdopodobnie powodem jest pomyłka. Najczęściej dotyczy ona numeru rachunku, który wystarczy, że różni się o jedną cyfrę od właściwego, a wysłane przez nas środki trafią nie tam, gdzie zamierzaliśmy. Zdarza się też, że wpiszemy nieodpowiednią kwotę, np. zbyt niską, myląc się o jedno zero za mało. Wówczas chcemy wycofać zlecenie i jeszcze raz wykonać przelew w odpowiedniej wartości. 

Najczęstsze powodu anulowania przelewów to:

— Podanie złej kwoty;

— Nieodpowiedni numer rachunku bankowego;

— Rzadkie sesje elixir;

— Zmiana decyzji o realizacji płatności;

— Chęć zmodyfikowania zamówienia, np. w sklepie online;

— Złe zatytułowanie przelewu, np. pomyłka w numerze faktury do zapłaty itp.

Bardzo często niezwykle istotne w całym procesie jest księgowanie przelewów. Santander, mBank, Alior Bank, ING i wiele innych najpopularniejszych banków w Polsce posiada zazwyczaj 3 pory, o których odbywają się sesje przychodzące i wychodzące. Warto sprawdzić godziny sesji, aby zyskać pewność, że zlecony przez nas omyłkowy przelew jeszcze nie wyszedł. Możemy zweryfikować to również w większości systemów bankowości online, klikając w zakładkę „Przelewy oczekujące”. Jeśli operacja nadal się tam znajduje, oznacza to, że łatwo ją wycofamy i środki automatycznie zostaną nam zwrócone. Godziny sesji są także ważne w przypadku, gdy jednak zechcemy, aby przelew dotarł do odbiorcy jak najszybciej. Często zdarza się, że zastanawiamy się, czy można anulować przelew, aby wykonać express elixir. Wówczas pieniądze natychmiast trafią na konto, a odbiorca nie będzie musiał oczekiwać na kolejną sesję przychodzącą. Jest to niezwykle ważne, gdy zależy nam na czasie. 

Czy bank może cofnąć przelew?

Czasami zdarza się, że bank nie zrealizuje naszej dyspozycji przelewu. Najczęściej powodem takich sytuacji jest konieczność uzyskania przez instytucję dodatkowych zabezpieczeń. Wówczas cała procedura polega na skontaktowaniu się z posiadaczem rachunku telefonicznie celem potwierdzenia operacji online. Z takimi sytuacjami możemy się spotkać np. gdy w ostatnim czasie wykonywaliśmy z naszego konta sporo przelewów opiewających na wysokie kwoty. W związku ze zwiększeniem częstotliwości wykonywania takich dyspozycji, bank jest zobowiązany do sprawdzenia wiarygodności transakcji i wykluczenia ryzyka oszustwa. Tego typu formalności mogą nas dotyczyć np. w Alior Banku. Jeśli w najbliższym czasie od chwili, w której nasz przelew został wstrzymany, nie skontaktuje się z nami pracownik banku, możemy potwierdzić szczegóły operacji stawiając się w stacjonarnym oddziale lub dzwoniąc na infolinię. 

Czy można anulować przelew oczekujący?

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czy można cofnąć przelew internetowy, który nadal znajduje się w operacjach oczekujących. Następująca sytuacja jest dla nas najmniej problematyczna, gdyż zazwyczaj anulowanie zlecenia w takich przypadkach nie wymaga wielu kroków. Najczęściej w systemie bankowości online lub w aplikacji mobilnej wystarczy wejść w przelew oczekujący, który przed chwilą zleciliśmy, i wybrać „anuluj” lub „cofnij”. Następnie taką czynność potwierdzamy pinem, odciskiem palca, lub kodem SMS w zależności od metod, jakie posiadamy w danym banku. Jednak co w sytuacji, gdy nie wiemy, czy można cofnąć przelew bankowy, który trafił do realizacji przez bank?

Jak cofnąć przelew w szybki sposób?

Cofnięcie przelewu jest możliwe nie tylko w przypadku, gdy transakcja nadal znajduje się w oczekujących. Zdarza się, że środki już zostały pobrane z naszego rachunku, a operacja jest realizowana przez bank. W takich sytuacjach to, jak wycofać przelew, aby jak najszybciej zwrócono nam pieniądze, jest bardzo istotne. Warto wiedzieć, że nie wszystkie banki umożliwiają cofnięcie przelewu online. Czasami konieczne będzie stawienie się w placówce stacjonarnej, zwłaszcza jeśli chcemy anulować zlecenie po jakimś czasie lub opiewało ono na wyższą kwotę. Ważny jest również fakt, że niektóre banki wcale nie dają nam możliwości cofnięcia przelewów. 

Czy można cofnąć przelew pko?

Anulowanie przelewu pko możemy bardzo łatwo przeprowadzić za pomocą bankowości elektronicznej iPKO. Jest to najszybszy sposób, który umożliwi nam sprawne przejście całej operacji i ekspresowe odzyskanie naszych środków. Jak anulować przelew ipko?

Jak cofnąć przelew ipko?

  1. Zaloguj się do swojego konta w bankowości iPKO.
  2. Wybierz z Menu w aplikacji zakładkę „rachunki”.
  3. Wejdź w sekcję „operacje” i wybierz „oczekujące”.
  4. Kliknij przelew, który chcesz wycofać i wybierz „anuluj”. 
  5. Potwierdź decyzję za pomocą sposobu autoryzacji, który wykorzystujesz, np. kodu SMS lub potwierdzenia w aplikacji IKO.

Jak cofnąć przelew w pko za pomocą aplikacji?

Cofnięcie przelewu pko w aplikacji mobilnej IKO przeprowadzamy podobnie, jak w przypadku bankowości elektronicznej. Należy zalogować się na konto w aplikacji, wejść w przelewy oczekujące, wybrać przelew, który chcemy wycofać i kliknąć „anuluj”. Konieczne jest również potwierdzenie czynności za pomocą metody autoryzacji. 

Jak cofnąć przelew pko, gdy zlecenie jest w realizacji?

Jak cofnąć przelew pko bp, gdy jest już realizowany? W aplikacji ipko anulowanie przelewu jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy zlecenie nadal widnieje w oczekujących. Podobnie kwestia ta wygląda, gdy korzystamy z systemu bankowości online na stronie www. Jak mówi sam prezes banku, w sytuacji, gdy instytucja pobrała już środki z naszego konta, a zlecenie przelewu zostało zrealizowane, czyli pieniądze są w drodze do odbiorcy, anulowanie przelewu ipko jest niemożliwe. 

Pamiętajmy, że wówczas gdy zleciliśmy przelew przed obowiązywaniem kolejnej sesji rozliczeniowej, nie zniknie on z oczekujących aż do czasu jej rozpoczęcia. Warto wówczas sprawdzać na bieżąco, kiedy są sesje wychodzące i przelewy przychodzące PKO. 

Jak anulować przelew na telefon iko?

W PKO BP nie możemy anulować przelewy na telefon BLIK, ani za pośrednictwem aplikacji, ani za pomocą bankowości online na stronie www. Niemożliwe jest również wycofanie takiego zlecenia przelewu poprzez kontakt telefoniczny z konsultantem lub podczas wizyty w banku. Jeśli więc podczas zlecania takiej operacji źle wpiszemy numer telefonu, na który mają trafić środki, pieniądze przepadną, a my nie otrzymamy zwrotu w wyniku cofnięcia przelewu. 

Jak anulować przelew mbank?

Czy można cofnąć przelew mbank? Jest to możliwe do przeprowadzenia w szybki sposób, jednak pamiętajmy, że jest to uzależnione od tego, do jakiego banku kierujemy dyspozycję. Jeśli przelew wykonujemy na konto w mBanku, warto wiedzieć, że takie zlecenia są realizowane natychmiast. W związku z tym, jeśli zastanawiamy się, jak cofnąć przelew mbank, wiedzmy, że jest to możliwe, gdy został on zlecony na konto w innym banku. Konieczne jest także, aby operacja nadal widniała w oczekujących lub przelew jest zaplanowany do realizacji za jakiś czas. W przeciwnym razie anulowanie jej nie będzie możliwe. 

Jak cofnąć przelew w mbank?

  1. Zaloguj się na konto w bankowości online.
  2. Wybierz zakładkę „nachodzące płatności”, a następnie „operacje zaplanowane”. 
  3. Kliknij przelew, który chcesz anulować.
  4. Wybierz przycisk „usuń” i potwierdź decyzję metodą autoryzacji. 
  5. Środki ekspresowo wrócą na Twoje konto. 

MBank — czy przelew można cofnąć w inny sposób?

Anulowanie przelewu mBank jest możliwe również poprzez kontakt telefoniczny z infolinią lub podczas wizyty w oddziale stacjonarnym banku. Pamiętajmy, że operacja musi widnieć w oczekujących lub być zaplanowana na dalszy czas. Najszybszym sposobem jest jednak zalogowanie się do bankowości elektronicznej i wykonanie powyższych kroków. 

Czy można cofnąć przelew santander?

Anulowanie przelewu santander jest możliwe do realizacji jedynie telefonicznie, kontaktując się z infolinią banku. Możemy również osobiście odwiedzić oddział w celu anulowania zlecenia.

Jak anulować przelew santander najszybciej?

Najlepszym sposobem na cofnięcie przelewu w Santanderze jest skontaktowanie się z pracownikiem infolinii i złożenie ustnego wniosku o anulowanie zlecenia oczekującego. Tego typu opcja dotyczy także operacji zaplanowanych na późniejszy czas. Pamiętajmy, że w przypadku chęci wycofania przelewu, konieczne jest poniesienie kosztów w wysokości 25 zł.

Jak anulować przelew alior bank?

Czy można cofnąć przelew internetowy alior bank?  Jest to możliwe, jeśli zlecenie nadal widnieje w oczekujących. Wówczas należy zalogować się do konta online, wybrać „przelewy oczekujące” i kliknąć „anuluj”. W przypadku operacji, która jest już realizowana, bank nie przewiduje możliwości realizacji anulowania przelewu. 

Czy można cofnąć przelew ING?

Anulowanie przelewu ing jest możliwe w bankowości elektronicznej, co jest najszybszym i najczęściej polecanym sposobem. Wystarczy wówczas zalogować się do konta i wykonać następujące kroki:

  1. Kliknąć „przelewy oczekujące” lub „zaplanowane”.
  2. Wejść w zakładkę „nadchodzące”.
  3. Kliknąć „anuluj” i potwierdzić operację sposobem autoryzacji. 

Jak cofnąć przelew w aplikacji Moje ING?

Cofnięcie przelewu ing w aplikacji wymaga od nas jeszcze mniej czasu i wysiłku. Aby anulować zlecenie oczekujące lub zaplanowane, należy:

  1. Zalogować się do aplikacji Moje ING.
  2. Kliknąć „Usługi”. 
  3. Wejść w „Zaplanowane płatności”.
  4. Wybrać zlecenie przelewu, które chcemy anulować.
  5. Kliknąć „Odwołaj ten przelew” i potwierdzić metodą autoryzacji. 

Jak anulować przelew millenium?

Jeśli zastanawiamy się, jak cofnąć przelew millenium, warto wiedzieć, że bank umożliwia nam anulowanie jedynie zleceń zaplanowanych. Nie możemy wycofać przelewu, który już został zrealizowany, a środki są w drodze do odbiorcy, ani też tych bieżących, nawet jeśli nadal są w oczekujących. 

Mamy do wyboru kilka sposobów wycofania przelewu w Millennium. Są to:

— Anulowanie przelewu w serwisie internetowym Millenet;

— Cofnięcie przelewu w oddziale banku;

— Wycofanie przelewu poprzez serwis telefoniczny TeleMillennium. 

Najszybszym sposobem będzie zalogowanie się do bankowości elektronicznej Millenet, wybranie zakładki z przelewami zaplanowanymi i edycja danych lub całkowite anulowanie przelewu oraz potwierdzenie operacji sposobem autoryzacji, np. kodem SMS. 

Jak anulować przelew w banku spółdzielczym?

Banki Spółdzielcze zazwyczaj umożliwiają anulowanie przelewu zleconego z przyszłą datą. Wówczas, aby tego dokonać, należy zalogować się na konto w bankowości elektronicznej i wybrać zakładkę „Zaplanowane”. Następnie klikamy „Anuluj” i potwierdzamy decyzję kodem autoryzacyjnym, który otrzymujemy SMS-em na nasz numer telefonu. 

Czy można cofnąć przelew paypal?

Na koncie PayPal jest możliwe anulowanie wyłącznie płatności nieodebranej. Wówczas musimy zalogować się do konta, wybrać płatność i kliknąć „Anuluj płatność”. Tego typu sytuacja najczęściej ma miejsce, gdy odbiorca zlecenia nie założył jeszcze konta PayPal lub wysłaliśmy płatność na nieprawidłowy adres e-mail. 

Jeśli po zalogowaniu do konta i wejściu w zakładkę „Działania” nie widzimy możliwości anulowania płatności, musimy odczekać wymagane 30 dni. Po upłynięciu tego czasu, system automatycznie anuluje transakcję i zwróci środki na nasze konto. 

Co jeśli transakcja została już zrealizowana? Warto skontaktować się z jej odbiorcą, aby znaleźć dogodne rozwiązanie. Np. w przypadku, gdy przez przypadek wpisaliśmy inny adres e-mail niż założyliśmy, możemy spróbować ubiegać się o zwrot pieniędzy bezpośrednio u odbiorcy. Jeśli nie uda nam się rozwiązać sytuacji, możliwe jest założenie sporu. 

Jak anulować płatność blik?

Czy można cofnąć przelew blik? Niestety wykonując przelew BLIK-iem nie możemy w żaden sposób go cofnąć, jeśli autoryzacja została już dokonana. Jest to przelew natychmiastowy, który wiąże się z ekspresowym pobraniem środków i wysłanie ich do odbiorcy. Możemy jedynie próbować złożyć pismo z prośbą o odesłanie pieniędzy lub skontaktować się z odbiorcą przelewu i poprosić o zwrot. 

Czy można cofnąć przelew natychmiastowy?

W większości banków całkowicie niemożliwe jest cofnięcie przelewu natychmiastowego. Jest to spowodowane faktem, iż realizacja takiej operacji odbywa się automatycznie od razu po potwierdzeniu zlecenia. Niektóre banki nie umożliwiają nawet anulowania przelewu bieżącego, nawet jeśli widnieje nadal w oczekujących. Warto wówczas sprawdzić, czy bank, w którym mamy konto, daje możliwość wycofania przelewu, a także w przypadku przelewania wyższych kwot, zachować szczególną ostrożność. 

Na czym polega zwrot przelewu?

Zwrot przelewu a jego cofnięcie to dwie zupełnie różne kwestie, które są często mylone przez posiadaczy rachunków bankowych. Przed wszystkim, jak wskazano wcześniej, anulowanie przelewów dotyczy głównie sytuacji, gdy zaistniała jakaś pomyłka w trakcie tworzenia zlecenia, a my zauważyliśmy ją po fakcie. Wówczas niektóre banki umożliwiają nam wycofanie przelewu oczekującego lub zaplanowanego z przyszłą datą. Zdarza się, że nawet jeśli minęło kilka minut, a środki juz zostały pobrane i są w drodze do odbiorcy, niektóre banki umożliwiają pomoc w ich odzyskaniu. W takich sytuacjach warto skontaktować się z pracownikiem, dzwoniąc na infolinię i pytając o szczegóły dotyczące kroków, jakie należy zrobić w takim przypadku. 

Z kolei zwrot przelewu to operacja dostępna w bankach dla wszystkich posiadaczy rachunków. Polega ona na szybkiej możliwości zwrócenia otrzymanych środków odbiorcy. Przykładowo, dostaliśmy omyłkowy przelew od osoby, której nie znamy. Jeśli chcemy się zachować uczciwie w takiej sytuacji, możemy wykonać przelew zwrotny. Nie musimy jednak przepisywać danych osobowych i numeru rachunku, co wiąże się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu. Możemy nieco przyspieszyć operację, klikając w aplikacji lub w bankowości elektronicznej „Zwróć przelew”. 

Zazwyczaj wystarczy zalogować się do konta, kliknąć na przelew, który otrzymaliśmy i wybrać „Zwrot” lub „Zwróć przelew”. Taka transakcja automatycznie zostaje uzupełniona o dane i kwotę, która do nas dotarła, a my musimy jedynie potwierdzić ją metodą autoryzacyjną, np. przepisując kod otrzymany SMS-em. Tego typu możliwość sprawdza się także, gdy ktoś pożyczył nam pieniądze i chcemy szybko mu je oddać. 

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Gdy interesuje nas anulowanie przelewu, zazwyczaj działamy szybko i nie zawsze zastanawiamy się nad ewentualnymi kosztami, jakie może pobrać od nas bank. Jak wspomniano wcześniej, niektóre instytucje w związku z taką czynnością, mogą wymagać poniesienia niemałych kosztów. Np. Santander Bank Polska za anulowanie przelewu życzy sobie aż 25 zł., jednak w sytuacji, gdy wykonaliśmy transakcję na dużą kwotę i zależy nam na odzyskaniu pieniędzy, warto poświęcić ich część. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie banki pobierają opłaty za takie operacje. W niektórych firmach są one całkowicie darmowe, ale czasem wymaga się spełnienia konkretnych warunków. 

Ile kosztuje cofnięcie przelewu w poszczególnych bankach?

  • BOŚ Bank — 0 zł dla klientów indywidualnych, 10 zł w przypadku przedsiębiorców;
  • Citi Handlowy — 0 zł dla wszystkich klientów;
  • Credit Agricole — 0 zł dla wszystkich klientów;
  • Getin Bank — 0 zł dla wszystkich klientów;
  • ING Bank Śląski — od marca 2021 roku anulowanie przelewu kosztuje 0 zł.;
  • Millennium — Cofnięcie przelewu oczekującego lub zaplanowanego kosztuje 0 zł;
  • mBank — 0 zł dla wszystkich klientów;
  • Nest Bank — 0 zł dla wszystkich klientów;
  • Bank Pekao SA — Nie umożliwia anulowania przelewu;
  • BNP Paribas — 25 zł dla klientów indywidualnych i 10 zł dla klientów firmowych;
  • PKO BP — 0 zł dla wszystkich klientów;
  • Santander Bank Polska — 25 zł niezależnie od wybranej metody (infolinia, oddział).

Ile kosztuje pomoc w odzyskaniu zrealizowanego przelewu?

Wiemy już, że w sytuacji, gdy przelew trafił już do realizacji i zniknął z oczekujących, niemożliwe jest cofnięcie zlecenia w żadnym banku. Warto jednak wspomnieć, że w takich przypadkach najczęściej możemy liczyć na wsparcie ze strony pracowników, które zazwyczaj obiera formę pomocy w odzyskaniu pieniędzy. Taka usługa w poszczególnych bankach kosztuje:

— Millennium — 0 zł w przypadku odbiorców posiadających konto w Millennium i 30 zł w pozostałych sytuacjach;

— BNP Paribas — min. 25 zł, nie więcej niż 50% kwoty przelewu (klienci indywidualni) lub min. 50 zł, ale nie więcej niż 50% kwoty transakcji w przypadku klientów firmowych;

— Nest Bank — 50 zł/ 10 EUR/ 13 USD/ 8 GBP i ewentualne koszty innych banków;

— Santander Bank Polska — 25 zł;

Pomoc w odzyskaniu pieniędzy za 0 zł otrzymamy w takich bankach jak:

— Bank PEKAO SA;

— Millennium w przypadku klientów tego samego banku;

— BOŚ Bank;

— Citi Handlowy;

— Credit Agricole;

— Getin Bank;

— mBank;

— ING Bank Śląski;

— PKO Bank Polski.

5/5 - (1 oddanych głosów)