Chciałbyś wziąć kredyt hipoteczny na 15 lat? Nie wiesz, jak wybrać najkorzystniejszą opcję finansowania dla siebie? Ranking kredytodawców przedstawiony poniżej pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję. Wybierz najrozsądniejszą formę pokrycia kosztów zakupu nieruchomości i podpisz umowę.

PKO
RRSO9,48 %
Oprocentowanie 7,66 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
CityHandlowy
RRSO9,25 %
Oprocentowanie 8,88 %
Kwotado 3 000 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO9,61 %
Oprocentowanie 8,84 %
Kwotado 300 000 zł
Ocena8/10
Expander
RRSOod 9 %
Oprocentowanie od 7 %
Kwotado 1 000 000 zł
Ocena7/10

Kredyt hipoteczny na 15 latKredyt hipoteczny na 15 lat – czym dokładnie jest?

Jak wskazuje ranking kredytów hipotecznych, takie zobowiązania celowe od wielu lat cieszą się wysoką popularnością. Jest to spowodowane stale rosnącym zapotrzebowaniem na nieruchomości oraz faktem, że konsumenci nie chcą czekać na samodzielne zgromadzenie środków. Nie ulega też wątpliwości, że mało kto jest w stanie oszczędzić wystarczającą kwotę, by za gotówkę kupić mieszkanie czy wybudować dom. Właśnie z tego powodu zaciągamy kredyt hipoteczny dla firm czy dla osób fizycznych na dogodnych warunkach z 15-letnim okresem spłaty.

Hipoteka na 15 lat cechuje się przede wszystkim optymalnym czasem kredytowania. Zobowiązanie zostaje podzielone na 180 rat miesięcznych, równych lub malejących, w zależności od poszczególnych ofert. Taka liczba pozwala nam terminowo spłacać kredyt i zminimalizować ryzyko problemów wynikających z długów. Jednak kredyt hipoteczny na 15 lat nie jest dostępny dla każdego.

Hipoteka 15 lat – warunki

Jeśli chcemy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny na 15 lat, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Najważniejszą z nich jest zdolność kredytowa. To, czy bank udzieli nam takiego zobowiązania, jest zależne od naszej sytuacji finansowej, która z kolei jest weryfikowana właśnie na podstawie zdolności kredytowej. Jej poziom determinuje też wysokość kredytu, o jaki możemy się ubiegać.

Dla większości najprostszym sposobem na sprawdzenie wszystkich kosztów jest kalkulator kredytu hipotecznego, który wskaże nam przykładowo:

— Wysokość miesięcznej raty — Jest to bardzo istotne, gdyż na tej podstawie możemy określić, czy rata nie zaburzy znacznie naszego miesięcznego budżetu.

— RRSO — Jest to wskaźnik zawierający wszystkie opłaty pobierane przez bank w związku z udzieleniem kredytu. Wlicza się w nie np. oprocentowanie, marże, prowizje. Im mniej wynosi RRSO, tym mniejsze wydatki mamy biorąc kredyt hipoteczny na 15 lat.

— Oprocentowanie — Równie ważny czynnik, który warto sprawdzać przy wyborze kredytu. Wiele banków umożliwia zaciągnięcie zobowiązania z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Jest ono zależne od aktualnej stopy WIBOR(R).

— Prowizje — To z kolei koszt pobierany jednorazowo przez bank, np. za przygotowanie dokumentacji, udzielenie kredytu, czy inne tego typu kwestie. Wiele instytucji całkowicie rezygnuje z prowizji.

Jakie warunki spełnić, by dostać kredyt hipoteczny na 15 lat?

Jak wspomniano, najistotniejsza jest zdolność kredytowa. To właśnie na jej podstawie bank ocenia, czy potencjalny kredytobiorca jest wiarygodny i zdolny do terminowej spłaty kredytu. Jest ona obliczana na podstawie takich kwestii jak: wysokość dochodów i wydatków, liczba osób w gospodarstwie domowym, źródło dochodów, rodzaj zatrudnienia, historia kredytowa w BIK, wpisy do rejestrów dłużników, wkład własny, inne aktywne zobowiązania.

Najistotniejsze są:

— Dochody — Zwłaszcza ich źródło. Kredyt hipoteczny na 15 lat jest udzielany nawet osobom pracującym na umowy cywilnoprawne. Ważne jednak, by zlecenia z nich wynikające były wykonywane od dłuższego czasu. To dobra informacja dla tych, którzy od lat współpracują w ten sposób z klientami. Największe szanse na zobowiązanie mają osoby na umowie o pracę czy przedsiębiorcy. Banki nie wykluczają jednak udzielenia hipoteki emerytom czy rencistom. Nie bez znaczenia jest także wkład własny.

— Wkład własny — Obecnie minimalny wkład własny wynosi 20% lub 10% przy wykupienia ubezpieczenia. Jednak, jeśli nasza zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka np. z powodu braku umowy o pracę, możemy ją poprawić. Im wyżej zgromadzimy środków na wkład, tym lepiej wypadamy w oczach banku. W związku z tym, osoby pracujące na umowę zlecenie mogą podnieść swoją zdolność wpłacając wyższa kwotę w ramach wkładu własnego.

— Dobra historia w BIK — Możemy samodzielnie sprawdzić scoring, pobierając raport ze strony www BIK-u. Jeśli spłaciliśmy już zobowiązania, możemy wziąć pod uwagę także czyszczenie BIK.

Kredyt hipoteczny na 15 lat – najlepsze oferty

Warunki kredytowe mogą różnić się w zależności od kwoty, o którą się ubiegamy. Inaczej będą wyglądały wymogi stawiane przez banki w przypadku kwoty 50 tys. zł., a zupełnie inaczej, gdy np. wnioskujemy o 200 tys. zł. Wiąże się to też z różnicami w związku z kosztami, jakie poniesiemy.

Przykładowe, najlepsze na rynku oferty to:

  • Kredyt hipoteczny 200 tys na 15 lat

  1. Bank Pekao S.A.

RRSO: 5,77%

Prowizja: 0%

Rata miesięczna: 1646,93 zł

Oprocentowanie: 5,77%.

  1. BNP Paribas

RRSO: 5,78%

Prowizja: 0%

Rata miesięczna: 1648 zł

Oprocentowanie: 5,63%

  1. mBank 

RRSO: 5,79%

Prowizja: 0%

Rata miesięczna: 1649,06 zł

Oprocentowanie: 5,64%.

5/5 - (1 oddanych głosów)