Po rozwodzie najczęściej matce są przyznawane alimenty na dzieci. Ich wysokość jest uzależniona od wielu czynników i ostatecznie to sąd ustala należną kwotę. Co, jeśli posiadamy alimenty, a komornik prowadzi przeciwko nam egzekucję? Obawa przed utratą wszystkich pieniędzy jest duża. Nie dość, że otrzymujemy tylko cząstkowe wynagrodzenie, ponieważ resztę zajął komornik, to jeszcze boimy się, że stracimy cenne alimenty. Czy komornik faktycznie może zająć alimenty? Sprawdź, co na ten temat mówi prawo.

Komornik nie może zająć świadczeń alimentacyjnych

Według prawa, a dokładnie artykułu 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego,świadczenia alimentacyjne nie podlegają egzekucji komorniczej. Możemy spać spokojnie, gdyż nie ma szans, żeby komornik zabrał nam alimenty. Prawo chroni osoby posiadające alimenty, nawet jeśli jest to jedyne źródło dochodu. Państwo polskie dba o nasze dzieci i nie pozwoli, aby zabrakło im podstawowych środków do życia, w tym przypadku zabezpieczając przyznane przez sąd pieniądze.

Komornik a alimenty

Na pytanie ,,czy komornik może zająć alimenty” już odpowiedzieliśmy. A co w przypadku, kiedy alimenty wpływają na konto, które przejął komornik i zabiera nam również wpływające na to konto alimenty? Takie sytuacje mogą się zdarzyć, ale oczywiście są one wynikiem pomyłki. Komornik często nie wie, z jakiego źródła pochodzą wpływy, a ma nakaz sądowy, zobowiązujący go do wyegzekwowania X kwoty, więc swoje czynności wykonuje w dobrej wierze. Jeśli zauważymy, że komornik zajmuje kwoty alimentów, wpływających na nasze konto, to musimy jak najszybciej złożyć pismo do komornika informujące, że przejął środki, których nie powinien. Komornik po otrzymaniu wniosku, zwróci wszystkie przejęte wcześniej pieniądze z alimentów.

Jeśli obawiamy się sytuacji, w której komornik zajmie nam alimenty, możemy wykonać jedno z 2 poniższych działań:

  1. Założenie osobnego konta bankowego, na które będą przelewane alimenty.
  2. Podczas egzekucji komorniczej możemy poinformować komornika, że otrzymujemy alimenty, które wpływają na zajęte przez niego  konto. Odnotuje sobie tę informację i przy egzekwowaniu środków będzie pomijał te, które pochodzą ze świadczenia alimentacyjnego.

Co jest chronione przed komornikiem?

Poza alimentami, istnieją jeszcze inne świadczenia, które nie są egzekwowane przez komornika. Należą do nich pieniądze z:

  • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej;
  • programu ,,Rodzina 500 plus”,
  • zasiłku rodzinnego i zasiłku wychowawczego;
  • dodatku dla sierot, 
  • świadczeń integracyjnych,
  • dodatku pielęgnacyjnego,
  • becikowego.

Posiadając dług u komornika warto wiedzieć co i na jakich zasadach może on zająć, przykładowo:

Jeśli jesteś osobą zadłużoną i potrzebujesz dodatkowego finansowania w postaci pożyczki czy kredytu, mogą zainteresować Cię: pożyczki dla zadłużonych z komornikiem lub Kredyty bez BIK.

5/5 - (4 oddanych głosów)