Po rozwodzie najczęściej matce są przyznawane alimenty na dzieci. Wysokość ich jest uzależniona od wielu czynników i ostatecznie to sąd ustala kwotę. Co jeśli posiadając alimenty mamy komornika na sobie? Obawa przed utratą wszystkich pieniędzy jest duża. Nie dość, że otrzymujemy tylko cząstkowe wynagrodzenie, ponieważ komornik je zajął to jeszcze boimy się, że stracimy cenne alimenty. Czy komornik może zająć alimenty? Sprawdź co mówi prawo.

Komornik nie może zająć świadczeń alimentacyjnych

Według prawa, a dokładnie artykułu 833 Kodeksu Postępowania Cywilnego § 6, świadczenia alimentacyjne nie podlegają egzekucji komorniczej. Możemy spać spokojnie, gdyż nie ma szans, że komornik zabierze nam alimenty. Prawo chroni osoby posiadające alimenty, nawet jeśli jest to jedyne nasze źródło dochodu. Państwo polskie dba o nasze dzieci i nie pozwoli, aby zabrakło im podstawowych środków do życia, w tym przypadku przyznanych przez sąd pieniędzy.

czy komornik może zabrać alimenty?Komornik a alimenty

Na pytanie ,,czy komornik może zająć alimenty” już odpowiedzieliśmy, a co w przypadku kiedy aliment wpływają na konto, które przejął komornik i zabiera on również nam alimenty? Takie sytuacje mogą się zdarzyć, ale oczywiście nie są one robione umyślnie. Komornik często nie wiem z jakiego źródła mamy wpływy, a ma nakaz sądowy o przejęcie X kwoty z konta, więc swoje czynności wykonuje w dobrzej wierze. Jeśli to zauważymy to naszym musimy jak najszybciej złożyć pismo do komornika, że przejął środki których nie powinien. Komornik po otrzymaniu wniosku, zwraca wszystkie przejęte wcześniej pieniądze z alimentów.

Jeśli obawiamy się takiej sytuacji, że komornik zajmie nam alimenty to możemy wykonać 2 poniższe rzeczy:

  1. Założenie osobnego konta bankowego, na które będą przelewane alimenty.
  2. Podczas egzekucji komorniczej możemy poinformować komornika, że otrzymujemy alimenty na dane konto. On odnotuje sobie tę informację i przy zajmowaniu środków, będzie pomijał te, które pochodzą ze świadczenia alimentacyjnego.

Co jest chronione przed komornikiem?

Poza alimentami, istnieją jeszcze inne świadczenia, które nie są egzekwowane przez komornika. Należą do nich pieniądze z:

  • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej;
  • programu ,,Rodzina 500 plus”,
  • rodzinnego i wychowawczego;
  • dodatku dla sierot, 
  • świadczeń integracyjnych.
  • dodatku pielęgnacyjnego,
  • becikowego.

Posiadając dług u komornika warto wiedzieć co może on zająć:

Jeśli jesteś osobą zadłużoną i potrzebujesz dodatkowego finansowania w postaci pożyczki czy kredytu, mogą zainteresować Cię: pożyczki dla zadłużonych z komornikiem lub Kredyty bez BIK.