Egzekucja komornicza często spędza nam sen z powiek, a wiele zadłużonych osób zastanawia się, jakie są godziny pracy komornika. Szczególnie nurtuje nas to pytanie, np. gdy otrzymaliśmy wypłatę w piątek i spodziewamy się zajęcia środków w najbliższym czasie. Wówczas może pozostać zbyt mało pieniędzy, które potrzebujemy podczas nadchodzących dni wolnych. Warto sprawdzić, czy komornik w weekend prowadzi postępowanie i jednocześnie: czy komornik może przyjść w nocy. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w poradniku. 

w jakich godzinach pracuje komornikEgzekucja – komornik godziny pracy 

Jak wskazują statystyki, coraz więcej Polaków posiada dług u komornika. Zadłużenia są związane z różnymi wierzytelnościami. Niezależnie od ich rodzaju, spora liczba osób nie jest w stanie spłacać wszystkich swoich należności. W sytuacji, gdy prowadzona jest już egzekucja, z miesiąca na miesiąc spodziewamy się przejęcia naszych środków, nie wiedząc, jak dogadać się z komornikiem

Jednak, jeśli jesteś na początku drogi spłaty długów w ten sposób, z pewnością zastanawiasz się, jak przebiega egzekucja komornicza – jak się przed nią uchronić. Pamiętaj, że zanim zostanie uruchomiona cała procedura, musisz otrzymać zawiadomienie. Komornik może poinformować Cię w nim również o tym, ile wynoszą koszty komornicze

Dopiero później przebiegają kolejne etapy, np. ustalenie Twojego majątku i zajęcie jego części na rzecz spłaty długu. Najczęściej egzekucja toczy się na rachunku bankowym. Co może zająć komornik? Na przykład Twoje wynagrodzenie za pracę lub Twoją emeryturę. Warto sprawdzić też, czy komornik może zająć alimenty i w jakich godzinach pracuje komornik. Pozwoli Ci to przygotować się na ewentualną egzekucję w przypadku wypłaty przed weekendem. 

Kiedy pracuje komornik? Godziny pracy komornika

Godziny pracy komornika mogą różnić się w zależności od rejonu, na którym prowadzi postępowanie. Z reguły jednak większość komorników pracuje tak samo. Najważniejsze pytanie dotyczy kwestii, czy komornik w niedzielę również zajmuje się pobieraniem Twoich pieniędzy. Podobnie jest z sytuacją, gdy obawiasz się, że komornik w święta zabierze Twoją wypłatę, której potrzebujesz na przygotowanie ważnej uroczystości.

A jak sprawdzić dług u komornika? Możesz na etapie postępowania egzekucyjnego złożyć pisemny wniosek o wskazanie stanu Twojego zadłużenia. Dobrym sposobem jest też sprawdzenie siebie w rejestrach zadłużonych, np. BIG, KRD czy ERIF BIG. 

Kiedy pracuje komornik w weekend?

Komornicy pracują nie tylko w dni powszednie. Większość z nich prowadzi swoje egzekucje nawet w weekend. Kwestia ta związana jest z pracą nie tylko w soboty, ale niekiedy również w niedzielę. Czy komornik może przyjść w nocy? Komornik w nocy czy w święta może zająć majątek wyłącznie za zezwoleniem Prezesa Sądu Rejonowego. 

Standardowe godziny pracy komornika to od poniedziałku do soboty od 07:00 rano do 21:00. Jak wskazuje prawo, właśnie w te dni i w tych godzinach komornik może podejmować czynności egzekucyjne. W szczególnych przypadkach w porach nocnych może prowadzić egzekucję po uzyskaniu pisemnej zgody. Pamiętaj, że jako dłużnik możesz żądać okazania przez komornika takiej zgody na piśmie, jeśli np. odwiedzi Cię w nocy w domu. 

Pamiętaj, że komornik może zająć Twoje konto, z którego automatycznie będzie pobierana ustalona kwota na spłatę długu. Kwota ta będzie powiększona o koszty komornicze. Bank zostanie więc zaangażowany w cały proces, aby w ciągu 7 dni od wpływu środków trafiły one na konto komornika. Jest to najczęściej stosowany rodzaj egzekucji w obecnych czasach. 

5/5 - (2 oddanych głosów)