2022 rok przyniósł wielu Polakom niemałe problemy finansowe. Wszystkiemu winna jest inflacja, która szczególnie dotknęła kredytobiorców. Jednak ucierpiały nie tylko osoby spłacające coraz wyższe raty. Kłopoty z budżetem miało sporo gospodarstw domowych, co spowodowane było coraz wyższymi kosztami życia. Zwłaszcza warto zwrócić uwagę na ceny opału, np. węgla, które pobiły rekordy. Rząd zaczął wprowadzać liczne programy, których celem jest wsparcie Polaków. Na uwagę zasługuje Program Czyste Powietrze, który ruszył ze zmienionymi warunkami już w styczniu 2023.

Kasa Stefczyka
RRSO7,23 %
Oprocentowanie 6,23 %
Kwotado 160 000 zł
Ocena9/10
Smartney
RRSO24,48 %
Oprocentowanie 15,75 %
Kwotado 60 000 zł
Ocena10/10
Santander
RRSO10,13 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 35 000 zł
Ocena9/10
Velobank
RRSO8,3%
Oprocentowanie 7,99%
Kwotado 200 000 zł
Ocena7/10
AliorBank
RRSO9,02 %
Oprocentowanie 7,19 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO13,75 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO10,88 %
Oprocentowanie 6 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena9/10
City Handlowy
RRSO9,65 %
Oprocentowanie 6,99 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena8/10
PKO miniratka
RRSO13,77 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 170 000 zł
Ocena8/10

W ramach tego typu pomocy możemy zaciągnąć kredyt na wymianę pieca na preferencyjnych warunkach z dofinansowaniem. Jest to nie tylko duże odciążenie finansowe, ale także sposób na zadbanie o ekologię. Jeśli zależy Ci na tym, aby skorzystać z wsparcia państwa i jednocześnie poprawić jakość powietrza, sprawdź, kto może wziąć kredyt na wymianę pieca. Jakie banki proponują tego typu zobowiązanie? Ile wynosi dofinansowanie do wymiany pieców? Wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika. 

Program Czyste PowietrzeKredyt na wymianę pieca – Program Czyste Powietrze

Nie tylko koszty utrzymania, ale też zakupu opału, spędzały sen z powiek coraz większej grupie osób żyjących w Polsce. Z tego też powodu rząd zaczął wprowadzać liczne programy pomocowe. Jednym z nich jest Program Czyste Powietrze, który ruszył w styczniu tego roku na dogodnych warunkach. Jego celem jest wsparcie finansowe w wymianie pieca na paliwo stałe, ale nie tylko. Jak wiemy, jest to niemały wydatek, na który nie stać większości z nas, zwłaszcza jeśli zaciągnęliśmy już jakieś zobowiązanie. Jak wskazują statystyki, zadłużonych w Polsce jest coraz więcej. Główny powód? Inflacja, która zwiększyła koszty życia nawet kilkukrotnie. Dotknęła zwłaszcza kredytobiorców, którzy muszą płacić o wiele wyższe raty niż pierwotnie. Niekiedy niezbędna okazała się pozabankowa pożyczka na 12 miesięcy bez zaświadczeń. Dzięki takiemu wsparciu Polacy mogli uporać się z dużymi wydatkami czy spłacić zaległe należności, aby pozbyć się ryzyka jeszcze większych kłopotów.

Od początku tego roku na tapecie jest Program Czyste Powietrze. Celów wprowadzenia go przez rząd jest kilka. Jednym z głównych jest finansowe odciążenie Polaków, którzy nie radzą sobie z kosztami opału i nie stać ich na wymianę pieca na paliwo stałe z własnych środków. Drugi to pozytywny wpływ na ekologię. Stare piece niestety w dużym stopniu zanieczyszczają powietrze. Odpowiedzią na powyższe bolączki jest właśnie pożyczka na wymianę pieca, którą w ramach programu zaciągniesz na korzystniejszych warunkach niż dotychczas. Co ważne, możesz skorzystać też z dofinansowania. Trzeba spełnić jednak określone wymogi. 

Na czym polega kredyt na wymianę pieca?

Program Czyste Powietrze tak naprawdę swój początek miał już w 2018 roku, kiedy to rząd zdecydował się na wprowadzenie pierwszej pomocy dla Polaków chcących wymienić piece. Jego celem jest przede wszystkim poprawa jakości powietrza w kraju i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Wymiany starego pieca na paliwo stałe z pewnością to umożliwiają. Od stycznia 2023 roku zmieniły się jednak zasady programu rządowego. Jeśli chodzi o kredyt na wymianę pieca, dofinansowanie również jest wyższe niż wcześniej.  

Zobowiązanie to nie tylko kredyt na wymianę pieca CO. Jak wskazują zasady programu, kredyt na wymianę pieca przeznaczysz też na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Nie jest to kredyt na remont domu, ale z pewnością z jego pomocą możesz przeprowadzić niektóre prace, np. wymianę instalacji. Finansowanie zakłada jednak przede wszystkim wymianę starych oraz nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy ekologiczne. 

W skrócie kredyt Czyste Powietrze pozwoli Ci sfinansować:

 • Wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowy i montaż nowoczesnego źrodła ciepła, np. pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego. 
 • Podłączenie do sieci ciepłowniczej. 
 • Ocieplenie budynku mieszkalnego.
 • Wymianę okien na nowe.
 • Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
 • Montaż instalacji fotowoltaicznej. 

Ile wynosi dofinansowanie do wymiany pieców?

Obecnie maksymalna kwota takiego wsparcia to:

 • Do 68 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania;
 • Do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania;
 • Max. 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania;
 • Dodatkowo: dla wszystkich poziomów poza wskazanymi limitami dotacja do 1200 zł na audyt energetyczny. 

Kto może wziąć kredyt na wymianę pieca w ramach programu? 

Kredyt w ramach Programu Czyste Powietrze jest przeznaczony dla:

 • Właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych;
 • Właścicieli lub współwłaścicieli wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębniona księgą wieczystą. 

Co ważne, o kredyt na wymianę pieca możesz wnioskować nawet wtedy, gdy już rozpoczęto prace termomodernizacyjne. Pamiętaj jednak, że nie może to być później niż 6 miesięcy od dnia, w którym je rozpoczęto. 

Dodatkowe warunki uzyskania kredytu na wymianę pieca — dochód gospodarstwa

Istotne są także kwoty dochodu na gospodarstwo domowe. Przy podstawowym poziomie dofinansowania dochód roczny nie może przekroczyć 135 000 zł. Z kolei przy podwyższonym dochód na członka rodziny miesięcznie nie może być wyższy niż 1894 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub 2651 zł (gospodarstwo jednoosobowe). 

Jak uzyskać kredyt na wymianę pieca w ramach Programu Czyste Powietrze? 

Podstawowe pytanie, jakie zadają sobie Polacy, to kwestia tego, gdzie wziąć kredyt na wymianę pieca i i jakie jest oprocentowanie kredytów na wymianę pieca? Do programu dołączyło wiele banków, dlatego warto przyjrzeć się temu, gdzie warto złożysz wniosek o kredyt. Pamiętaj, że musisz przygotować dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodu, a także zaświadczenie od gminy o wysokości dochodów gospodarstwa domowego (jest to niezbędne, gdy chcesz ubiegać się o dotację). Konieczne będą także informacje związane z budynkiem, który zamieszkujesz. Chodzi przede wszystkim o numer działki, na której się znajduje, i numer wyodrębnionej księgi wieczystej nieruchomości. 

Kredyt na wymianę pieca, w jakim banku wnioskować? 

Wniosek złożysz stacjonarnie z pomocą pracownika banku. Nie jest możliwe wnioskowanie o kredyt online lub telefonicznie. Doradca oceni wniosek i zawrze umowę.  O kredyt może się ubiegać maksymalnie 4 wnioskodawców. Przyszły beneficjent dotacji musi spełniać wszystkie warunki programu.

Warunki kredytu w BOŚ Banku:

Wysokość: od 1000 zł do 150 000 zł.

Okres spłaty: do 12 lat.

Oprocentowanie: zmienne (suma stopy bazowej WIBOR 6M i marży banku na poziomie 2,99%.

Opłaty i prowizje: prowizja przygotowawcza 1% kwoty przyznanego kredytu (nie mniej niż 100 zł.). 

Zabezpieczenia: gwarancja BGK, pełnomocnictwo do dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku w BOŚ Banku. Dodatkowe zabezpieczenie od kredytobiorców, którzy w okresie spłaty ukończą 70 lat. 

Karencje: karencja kapitału do 6 miesięcy. 

PKO BP umożliwia zaciągnięcie EkoPożyczki. Jej warunki to:

Kwota pożyczki: od 1500 zł do 50 000 zł.

Okres spłaty: od 2 do 20 miesięcy. 

Oprocentowanie: zmienne (obniżone do 8,99% do 14 dni w przypadku dostarczenia faktur obejmujących koszty zakupu eko-urządzeń. Warunkiem jest przeznaczenie co najmniej 85% otrzymanej kwoty na rozwiązania ekologiczne). 

W Alior Banku złożysz wniosek o kredyt i dotację w oddziale wraz z pracownikiem. Doradca pomoże w wypełnieniu wszystkich formularzy i zebraniu niezbędnej dokumentacji. W imieniu kredytobiorcy bank wysyła wniosek o dofinansowanie do WFOŚIGW. 

Warunki kredytu Czyste Powietrze w Alior Banku to:

Kwota kredytu: max. 100 000 zł. 

Okres spłaty: od 3 do 120 miesięcy. 

Opłaty i prowizje: 0%.

Oprocentowanie: zmienne 9,90%

Co ważne, minimum 95% przyznanej przez bank kwoty należy przeznaczyć na wydatki związane z przedsięwzięciem ekologicznym. 

Podobnie jak w powyższych, również w przypadku BNP Paribas musisz udać się do oddziału, aby złożyć wniosek o kredyt na wymianę pieca. Pracownik również pomoże Ci w przygotowaniu formularza o dotację. 

Warunki kredytu na wymianę pieca w Banku BNP Paribas:

Kwota kredytu: do 150 000 zł 

Okres spłaty: do 12 lat

Oprocentowanie: stałe 5% w skali roku. 

BNP Paribas dodatkowo przygotował Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów. Jest ona pomocna przy wyborze najlepszych rozwiązań ekologicznych, kwalifikujących kredytobiorcę do otrzymania dofinansowania. 

 • Kredyt na wymianę pieca w bankach spółdzielczych 

Również banki spółdzielcze dołączyły do Programu Czyste Powietrze, w ramach którego możesz zaciągnąć kredyt na wymianę pieca lub termomodernizację domu. Warunki takiego zobowiązania różnią się w zależności od oddziału. 

Maksymalna kwota kredytu w większości banków to 100 000 zł ze spłatą do 60, 84 lub 120 miesięcy. W niektórych bankach spotkasz się z prowizją 0%, inne z kolei pobiorą niewielką opłatę prowizyjną, np. na poziomie 1-2%. Różne jest również oprocentowanie: we wszystkich oddziałach jest jednak obliczane na podstawie aktualnej stawki WIBOR 12M. Z kolei marża może wynieść od 1,5% do 12,44%. Szczegółowe warunki kredytu znajdziesz na stronie lub w placówce swojego oddziału. 

Czy warto brać kredyt na wymianę pieca z programem rządowym Czyste Powietrze?

Wiesz już, kto może wnioskować o finansowanie z dotacją oraz jakie są warunki w poszczególnych bankach. Zostaje pytanie, czy warto brać kredyt na wymianę pieca w ramach rządowego programu? Z pewnością jest to pomocne rozwiązanie, jeśli w swoim domu masz stary i nieefektywny piec. Nie stać Cię na jego wymianę? A może planujesz termomodernizację domu, chcesz wymienić instalacje czy zamontować panele fotowoltaiczne? Wszystkie te rozwiązania ekologiczne możesz pokryć ze środków z kredytu na preferencyjnych warunkach. Warto ubiegać się o dofinansowanie, które może odciążyć Cię finansowo pod względem kosztów. Najważniejsze jest poszukiwanie takiego kredytu, który będzie miał najlepsze warunki spłaty. Możesz skorzystać z kalkulatora, aby sprawdzić aktualne parametry i porównać warunki w poszczególnych bankach. 

5/5 - (1 oddanych głosów)