Podatek od kupna mieszkaniaPlanujesz zakup nowego mieszkania i zastanawiasz się, czy będziesz zobowiązany do opłacenia podatku PCC? Przejrzyj nasz artykuł i dowiedz się, w jakich sytuacjach musisz zapłacić podatek PCC do Urzędu Skarbowego. Jako kupujący zrobisz to tylko wtedy, kiedy nabywasz nieruchomość z rynku wtórnego. Sprawdź, na czym to polega i ile wynosi podatek od zakupu mieszkania.

Zakup mieszkania – Podatek VAT

Bardzo często podczas zakupu mieszkania orientujemy się, że w związku z transakcją musimy pokryć podatek VAT. Jest on koniecznością dla kupującego w sytuacji, gdy nabywamy nieruchomość z rynku pierwotnego, czyli od firmy deweloperskiej. W takim przypadku podatek przy zakupie mieszkania jest obliczany na podstawie jego powierzchni. Obowiązująca stawka VAT wynosi 23%, gdy nieruchomość posiada powierzchnię do 150 m2 oraz 8% gdy mieszkanie nie przekracza 150 m2.

Podatek od kupna nieruchomości — PCC

Niezależnie od tego, jaki rodzaj nieruchomości kupujemy, w niektórych sytuacjach musimy dodatkowo uiścić PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych do urzędu skarbowego. Taki podatek od kupna domu czy mieszkania wynosi 2% od wartości rynkowej nieruchomości i jest obliczany na podstawie ustalonej ceny, zapisanej w akcie notarialnym. Podatek PCC jest odprowadzany przez kancelarię notarialną do właściwego urzędu skarbowego. Pamiętajmy, że obowiązuje on wyłącznie, gdy nabywamy nieruchomość z rynku wtórnego. Jednak w przypadku, gdy sprzedawca jest przedsiębiorcą i czynnym płatnikiem podatku VAT, a mieszkanie jest nabywane ze stawką podatku ZW, nie musimy pokrywać opłat w związku z podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Kupno mieszkania – podatek od wzbogacenia

Często interesując się elementem, jakim jest podatek od zakupu mieszkania, słyszymy o dodatkowej konieczności pokrycia kolejnych kosztów. Mowa tutaj o podatku od wzbogacenia, który stanowi nic innego, jak wspomniany wcześniej podatek PCC. Jest to potoczna nazwa podatku od czynności cywilnoprawnych, wynoszącego 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Z podatku od wzbogacenia zwolnione są osoby, które:

— Wykupują mieszkanie komunalne na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami;

— Kupują nieruchomość od spółdzielni mieszkaniowej na podstawie prawa spółdzielczego własnościowego;

— Wykupują mieszkanie na mocy przepisów o ochronie i kształtowaniu;

— Kupują mieszkanie ze środków z odszkodowania, które otrzymały od skarbu państwa z tytułu wywłaszczenia.

Podatek od kupna mieszkania 2024 a kredyt hipoteczny

Jeśli w związku z chęcią nabycia nieruchomości zaciągamy kredyt na mieszkanie,  koniecznym okazuje się pokrycie podatku PCC, niezależnie czy mieszkanie kupujemy z rynku wtórnego, czy z pierwotnego. Podatek od kupna mieszkania PCC w chwili ustanowienia hipoteki zwykłej wynosi 0,01%, z kolei przy hipotece kaucyjnej stawka jest stała i wynosi zawsze 19 zł. Taki podatek obowiązuje również, gdy bierzemy kredyt i korzystamy z programu mieszkanie dla młodych.

Zakupienie nieruchomości a dodatkowe opłaty

Podatek od zakupu nieruchomości nie jest jedynym kosztem, jaki przyjdzie nam ponieść w związku z pozyskaniem mieszkania czy domu. Konieczne będzie uiszczenie opłat notarialnych, które zazwyczaj ponosi kupujący. Dodatkowo zapłacimy także koszty sądowe w związku z założeniem księgi wieczystej. Jeśli korzystamy z usług agenta nieruchomości, będziemy musieli pokryć także opłaty związane z obsługą firmy, których wysokość jest umieszczona w podpisanej umowie. Najczęściej pobierana prowizja wynosi ok. 2,5% wartości nieruchomości, jednak stawka może być ustalona indywidualnie.

5/5 - (1 oddanych głosów)