Na samym początku należy wiedzieć, że jedynym organem uprawniającym do eksmisji z mieszkania jest komornik. Na podstawie wyroku sądowego ma on prawo do usunięcia dłużnika z mieszkania lub całej grupy lokatorów z danego budynku. Zaległości w czynszu mogą spowodować, że lokatorzy będą zmuszeni wyprowadzić się z budynku, w którym zamieszkiwali. Jak dochodzi do eksmisji z mieszkania i jak jej uniknąć?
Eksmisja z mieszkania – powody
Najczęstszym powodem, w którym dochodzi do eksmisji z mieszkania są zaległości w czynszu. Osoby te najczęściej są w spirali zadłużenia i probują się ratować pożyczkami z komornikiem, które mogą jeszcze bardziej zadłużać. Wiele lokatorów myśli, że jak wynajmują mieszkanie to nie musi za nie płacić, albo będą płacić nieregularnie, bo i tak ich nikt nie wyrzuci. Jest to błędne myślenie, gdyż właściciel lokalu lub budynku, może w każdej chwili złożyć wniosek o eksmisję, jeśli nie otrzyma przez pewien czas należności z tytułu umowy najmu.
Kolejną przyczyną, której skutkiem jest eksmisja mieszkania jest skandaliczne zachowanie lokatora/lokatorów. Jeśli z mieszkania robimy miejsce do wielotygodniowych zakrapianych zabaw, którym towarzyszy hałas przeszkadzającym innym, to znaczy że nie umiemy pożytkować mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem. Częste libacje alkoholowe również mogą zaniedbać wizerunek mieszkania i uszkodzić wiele elementów z niego.
Pozew o eksmisję z mieszkania
Zanim komornik przejdzie do czynności, najpierw sąd wysyła do wszystkich lokatorów, których dotyczy sprawa, pozew o wykazanie czy należy im się mieszkanie socjalne po eksmisji. W tym momencie każdy kto otrzymał takie pismo powinien ustosunkować się do niego i niezwłocznie napisać odpowiedź. Jest to bardzo ważne, gdyż brak odpowiedzi może działać na nasza niekorzyść, co w rezultacie może skutkować brakiem mieszkania socjalnego.
Eksmisja mieszkania wiąże się z wieloma procedurami i tak jak było wspomniane wyżej, sąd musi ustalić czy dłużnikowi należy się inne mieszkanie. Decyzję otrzymamy w głównym pozwie o eksmisji z mieszkania, gdzie będzie napisane (bądź nie) czy lokal socjalny należy się danej osobie.
Eksmisja z mieszkania – komu przysługuje lokal socjalny?
Gmina ma obowiązek zapewnienia mieszkania socjalnego. Owe lokum przysługuje:
- kobietom, które spodziewają się dziecka;
- bardzo chorym,
- wszystkim tym, którzy mają status bezrobotnych;
- osobom małoletnim bądź ubezwłasnowolnionym;
- rencistom i emerytom.
Mimo, że dłużnik, który jest objęty eksmisją z mieszkania należy do jednej z wymienionych wyżej grup, sąd może nie przyznać mieszkania zastępczego jeśli powodem eksmisji jest przemoc w rodzinie lub rażące zachowanie lokatorów, które zakłócało porządek mieszkaniowy. Również gmina może nie przyznać lokalu socjalnego, w momencie kiedy dłużnik ma własne mieszkanie, w którym nie mieszkał i tak naprawdę może się do niego wprowadzić bez problemu, gdy nastąpi eksmisja z mieszkania aktualnego.
W momencie gdy sąd orzeknie, że lokatorowi należy się lokal socjalny, to eksmisja z mieszkania zostaje wstrzymana do momentu, aż gmina złoży ofertę wynajmu lokalu mieszkaniowego.
Lokal tymczasowy na czas eksmisji
Jeśli lokator nie dostanie zgody na otrzymanie lokalu socjalnego, przysługuje mu mieszkanie tymczasowe. Komornik nikogo nie wyrzuca pod most. Kiedy rozpoczyna się eksmisja z mieszkania to lokatorzy muszą się z niego wyprowadzić. Jeśli tego nie robią w tym momencie urzędnik państwowy zgłasza się do gminy o przyznanie tym osobom lokalu tymczasowego, gdyż ich zachowanie opóźnia eksmisję z mieszkania. Jeśli gmina w terminie 6 miesięcy nie znajdzie lokalu, do którego dłużnicy mogą się przenieść, komornik ma prawo przenieść lokatorów do placówki noclegowej lub schroniska.
Zażalenie na czynności komornicze
Właściciel mieszkania lub budynku, który ma w ręku wyrok sądu o eksmisji z mieszkania, zawiadamia komornika o wszczęciu działań. Ten zaś informuje lokatorów o terminie, w którym mają dobrowolnie opuścić dany lokal. Jeśli po rozpoczęciu egzekucji komorniczej, dłużnicy dalej zamieszkują w mieszkaniu, które mieli opuścić, komornik przechodzi do dalszych czynności. Wszystko jest uzależnione go tego, czy sąd przyznał lokal socjalny oraz czy gmina wskazała jego adres.
Każdy kto ma do czynienia z egzekucja komorniczą może zgłosić skargę na pracę komornika sądowego. Trzeba jednak pamiętać o terminie złożenia wniosku oraz o kosztach które musimy ponieść w związku ze złożeniem pisma sądowego. Jeśli faktycznie zauważymy, że urzędnik państwowy, który wykonuje egzekucję mieszkania, nadużywa swoich praw, to możemy złożyć stosowne zawiadomienie.
Jak uniknąć egzekucji mieszkania?
Mamy 2 główne zasady, które jeśli będziemy przestrzegali to z pewnością unikniemy egzekucji mieszkania. Po pierwsze terminowa płatność. O płaceniu w terminie wspominaliśmy już w wielu artykułach i podkreślaliśmy jak to jest ważne. Nie tylko pożyczki należy spłacać w terminie, ale również każde zobowiązanie – również czynsz. Brak terminowości może powodować wiele przykrych konsekwencji. Dlatego warto wydawać pieniądze z rozwagą i nawet jeśli wydaje nam się, że spokojnie starczy z wypłaty na czynsz, a później okazuje się że wydaliśmy te pieniądze, to lepiej te pieniądze za czynsz odłożyć i w ogóle nie dotykać.
Po drugie szanowanie mienia i sąsiadów. Musimy wiedzieć, że jeśli wynajmujemy mieszkanie to nie należy ono do nas i musimy o nie dbać. Musimy też szanować ludzi mieszkających za ścianą jak i również w całym budynku. Nasza zbyt głośne imprezowanie może przeszkadzać innym, a często dochodzi nawet do agresji , gdzie podczas ,,spotkania ze znajomymi” jest alkohol. Oczywiście za jeden głośny wybryk nikt nas nie wyrzuci, jednak jeśli będzie się to powtarzała i na dodatek będzie dochodziło do przemocy w rodzinie, to skutkiem tego może być eksmisja z mieszkania.
Może zainteresować Cię również:
A co jesli po eksmisji dostalo sie lokum tym czasowe tj.na miesiac co dalej mam robic?!bo jak natazie to chodze od znajomych do znajomych!!!
Pani Ewo w takim przypadku prosimy głosić się bezpośrednio do komornika i z nim porozmawiać o tej sytuacji. Urzędnik zna lepiej sprawę niż my i z pewności wspólnie dojdziecie do porozumienia.