Rozliczenia z Urzędem Skarbowym bywają problematyczne, szczególnie jeśli nie znasz się dobrze na przepisach podatkowych. Przejrzyj poniższy artykuł, a dowiesz się, czym jest podatek progresywny, kto musi go opłacić i ile wynosi taka danina na poczet Urzędu Skarbowego. Sprawdź, jak obliczyć wysokość podatku progresywnego dla działalności gospodarczej.

Podatek progresywnyPodatek progresywny – co to i na czym polega?

Niemalże we wszystkich sferach naszego życia mamy do czynienia z różnego rodzaju podatkami. Nawet na co dzień robiąc zakupy spożywcze, do ich ceny doliczany jest podatek VAT, podobnie w przypadku korzystania z różnych usług. Dodatkowo, każdy zatrudniony jest zobowiązany do uiszczania podatków, np. Dochodowego. Z kolei nabywając nieruchomość musimy uiścić określony przepisami podatek od kupna mieszkania, a sprzedający pokrywa podatek od sprzedaży nieruchomości.

Podobnie bywa w przypadku zakładania własnej działalności, z której dochód będziemy musieli rozliczać z Urzędem Skarbowym. Wówczas przy starcie biznesu każdy przedsiębiorca musi wybrać, w jaki sposób chce się rozliczać. Niezbędna jest tu skala podatkowa, która może przyjmować różne formy, np. w zależności od wysokości naszych przychodów.

Przedsiębiorcy zastanawiający się, czy podatek progresywny w Polsce to dobry pomysł, powinni zapoznać się ze szczegółami dot. tej kwestii. Przede wszystkim istotny jest element, co dokładnie oznacza taki sposób opodatkowania, jak go obliczać i czy jest to opłacalne w naszym przypadku. Warto wiedzieć, że progresywny podatek dochodowy towarzyszy nam już od dawna, a często nawet nie wiemy, że słyszeliśmy o takiej metodzie rozliczania się, np. w przypadku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Przy progresywnym systemie opodatkowania wysokość podatku, który musimy rozliczyć, rośnie wraz ze wzrostem naszego dochodu. Oznacza to, że podatnik o wyższych dochodach musi pokryć wyższą część podatku progresywnego niż przedsiębiorca, który zarobił mniej. Patrząc na ogólny przykład, łatwo zauważyć, że taka metoda opodatkowania znacznie różni się np. od równie powszechnego podatku liniowego, gdy każdy płatnik uiszcza taką samą część procentową.

Podatek progresywny w Polsce

Jak wspomniano, skala podatkowa progresywna w naszym kraju jest wykorzystywana w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych. Tego typu opodatkowanie jest uregulowane prawnie ustawą z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ramach tego typu świadczenia mamy do czynienia z trzema przedziałami dochodowymi.

Podatek progresywny stawki

— Podatek od wartości kwoty wolnej od podatku do 85 528 zł (stawka opodatkowania 17%-kwota obniżająca podatek);

— Podatek od 85 528 zł (stawka opodatkowania wynosi 32%-kwota obniżająca podatek);

— Kwota wolna od podatku.

Ważne!

W przypadku podatku progresywnego wraz ze wzrostem podstawy opodatkowania zmniejsza się kwota obniżająca podatek dochodowy. Może wynieść ona nawet 0 zł, w przypadku przekroczenia wysokości podstawy opodatkowania na poziomie 127 000 zł. 

Podatek progresywny 2024 – jak liczyć?

Pierwszym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest określenie przedziałów dochodowych skali podatkowej, w której znajduje się podstawa opodatkowania. Następnie musimy obliczyć podatek za każdy z przedziałów, z których przekroczono górny próg. Kolejnym krokiem jest wyliczenie iloczynu pozostałej części podstawy opodatkowania powyżej ostatniego progu podatkowego, który został przekroczony. Wszystkie wyniki, jakie otrzymaliśmy, musimy zsumować, w wyniku czego otrzymamy wartość, od której odejmujemy kwotę zmniejszającą podatek progresywny.

W przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku, kwotę zmniejszającą nasz podatek od osób fizycznych, obliczymy następująco, wedle wysokości podstawy opodatkowania:

— Od 8000 zł do 13 000 zł. Zasada obliczania: 734,88 zł * (podstawa opodatkowania – 8000 zł)/5000 zł.

— Od 13 000 zł do 85 528 zł: 525,12 zł.

— Od 85 528 zł do 127 000 zł: 525 zł-525,12 zł * (podstawa opodatkowania – 85 528 zł)/41 427 zł.

Podatek progresywny przykłady – jak obliczyć wysokość?

Gdy wiemy, jaka skala podatkowa obowiązuje w Polsce i zastanowimy się, czy podatek progresywny będzie dobrym rozwiązaniem, warto sprawdzić przykłady wyliczeń jego wysokości. Dzięki dokładnej analizie dowiemy się, czy podatek progresywny, stawki i wysokość sumy do uiszczania nie zaburzy znacznie naszego budżetu i będzie się zwyczajnie opłacać.

Przykład: Podatnik A w danym roku uzyskał dochód na poziomie 30 000 zł. W takim przypadku podatek progresywny będzie posiadał stawkę 17%. Wówczas możemy obliczyć jego wysokość następująco: 30 000 zł * 17% = 5100 zł.

Wiemy też, że kwota wolna od podatku przy takim przedziale wynosi 525,12 zł. Biorąc to pod uwagę, musimy pamiętać, że od otrzymanego wyżej wyniku należy odjąć tę wartość.

5100 zł – 525,12 zł = 4575,88 zł.

Przykład 2: Podatnik B w danym roku uzyskał dochód na poziomie 40 000 zł. Tym samym przekroczył próg podatkowy i musi zastosować różne stawki opodatkowania. 30 000 zł dochodu zostanie opodatkowane stawką 20%, a pozostałe 10 000 zł stawką 50%.

W związku z tym:

30 000 zł * 20% = 6000 zł.

10 000 zł * 50% = 5000 zł.

Podatnik uiści 11 000 zł podatku, jednak może zastosować kwotę wolną od podatku, która w przypadku danego przedziału wynosi 525,12 zł. Oznacza to, że podatek progresywny w tym przypadku wyniesie 10 474,88 zł.

Pamiętajmy, że podatek progresywny wiąże się z uiszczaniem wpłat co miesiąc lub co kwartał i to od nas przedsiębiorcy zależy, jaką metodę wybierze. Jak w pozostałych przypadkach, również wybierając podatek progresywny 2024, pod koniec roku musimy złożyć zeznanie podatkowe.

Czy progresywne podatki się opłacają?

Jak każde rodzaju metoda opodatkowania, także również podatek progresywny posiada swoje plusy i minusy. Zakładając działalność, czy też chcąc zmienić metodę rozliczania się, warto wziąć pod uwagę nasz indywidualny przypadek i wykonać obliczenia, by sprawdzić, czy taka opcja sprawdzi się w naszym biznesie. Ważne są też ogólne wady i zalety tego typu opodatkowania.

Podatek progresywny wady: 

— Ryzyko przekroczenia progu podatkowego;

— Konieczność pokrycia większego podatku w przypadku progu 32%;

— Obowiązek prowadzenia księgi przychodów i rozchodów oraz ksiąg rachunkowych.

Podatek progresywny zalety:

— 18% podatek dochodowy do kwoty 85 528 zł dochodu wynosi mniej niż w przypadku wyboru podatku liniowego na poziomie 19%;

— Korzystne rozwiązanie przy dochodach niższych;

— Duża pula ulg podatkowych, z których może skorzystać podatnik. Są to np.: ulga na internet, prorodzinna, ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci, ulgi rehabilitacyjne, zdrowotne;

— Możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku;

— Wybór metody wpłacania zaliczek na podatek: miesięcznie lub kwartalnie;

— Istnieje możliwość rozliczania się wspólnie z współmałżonkiem.

5/5 - (1 oddanych głosów)