wniosek o wakacje kredytowe wzórPandemia koronawirusa powoduje zawieszenie wielu działalności, które mogłyby wywoływać niebezpieczeństwo dla społeczeństwa. Jednocześnie mamy do czynienia z udogodnieniami, które mają gwarantować nam pełną ochronę, nie tylko ze strony władz, ale również banków. Wielu konsumentów, którzy zaciągnęli zarówno kredyty, jak i pożyczki długoterminowe dla zadłużonych, zastanawia się, jak w takiej sytuacji przedstawia się spłata kredytu w czasie pandemii. Okazuje się, że instytucje bankowe wprowadziły tzw. wakacje kredytowe 2022. Na czym polega tego typu rozwiązanie i jakie daje korzyści kredytobiorcom?

Co ze spłatą kredytu w czasie koronawirusa?

Jeśli zastanawiamy się, jak wygląda spłata pożyczki w czasie pandemii koronawirusa, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, w jaki sposób kwestię tę reguluje polskie prawo. Jak wskazują obowiązujące przepisy, banki mają prawo zawieszenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych na maksymalnie 90 dni. Wiąże się to z wydłużeniem okresu spłaty kredytu. Inaczej sytuacja przedstawia się w obecnej sytuacji, gdy mamy do czynienia z pandemią.

Czym są wakacje kredytowe?

W związku z koronawirusem banki dostają prawo do odroczenia spłaty rat kredytów hipotecznych, gotówkowych, a także pożyczek na okres do 6 miesięcy. Nie musimy obawiać się, że jeśli w ciągu ustalonego terminu nie będziemy uiszczać opłat z tytułu rat, nastąpi wypowiedzenie umowy kredytu przez bank. Niektóre polskie banki już umożliwiły kredytobiorcom spłatę zobowiązania w późniejszym czasie. Oznacza to zawieszenie uiszczania rat na określony przez instytucję okres nazywany wakacjami kredytowymi. Dotyczy ono jednak wyłącznie odroczenie części kapitałowej, która później zostanie wliczona do pozostałych rat. Nadal w terminie będziemy musieli spłacać część odsetkową. 

Kredyt a koronawirus — wcześniejsza spłata

Warto także wiedzieć, że konsumenci podczas tego typu działań nie mogą skorzystać z możliwości, jaką jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji musimy poczekać aż ustalony okres minie i dopiero wtedy uregulować wszelkie zobowiązania z instytucją bankową.

Wakacje kredytowe wzór wniosku

Wiele osób się zastanawia jak powinien wyglądać wzór wniosku o wakacje kredytowe 2022. W Internecie możemy znaleźć wiele firm, które pomogą nam w napisaniu owego dokumentu. Jednak to wszystko możemy napisać sami. Stworzyliśmy uniwersalny dokument, który możesz wysłać do każdej instytucje, w której chcesz zawiesić raty kredytu. Należy pamiętać, o tym że każdy wzór wniosku wakacje kredytowe powinien zawierać:

  • Dane osobowe – na samej górze powinny się znajdować dane osoby składającej wniosek jak: Imię, Nazwisko, PESEL oraz aktualny adres zamieszkania.
  • Dane banku – na środku pisma o wakacje kredytowe powinniśmy umieścić nazwę banku, do którego kierujemy dokument.
  • Szczegóły umowy kredytowej – kolejnym punktem, o którym musimy pamiętać są szczegółowe dane dotyczące naszego zobowiązania. Im więcej szczegółów o jaki kredyt nam chodzi umieścimy tym mniej problemów będzie w jakichkolwiek nieporozumieniach. Jeśli staramy się o wakacje kredytowe na kilka naszych kredytów to należy o tym wszystkim napisać w tym punkcie. Nie zapomnijmy o numerze umowy, którą zawarliśmy z bankiem.
  • Uzasadnienie wniosku o wakacje kredytowe – ten element jest również istotny. Jeśli z uwagi na koronawirusa nie jesteśmy w stanie w danym momencie spłacić rat to należy opisać całą naszą sytuację. Tutaj też im więcej tym korzystniej dla nas. Nie wystarczy jedno zdanie. Możemy dodatkowo dodać załączniki, które potwierdzą nasze uzasadnienie.
  • Podpis – mały element, ale niezwykle ważny. W momencie kiedy zapomnimy o podpisie może się okazać, że nasz dokument nie jest ważny

POBIERZ DARMOWY WZÓR

Możesz skorzystać z naszego wzoru wniosku o wakacje kredytowe lub wejść na bezpośrednią stronę banku i tam go pobrać. Pamiętaj, że każdy bank może wymagać inne dane niż podaliśmy we wzorze. Przed wysłaniem warto sprawdzić jakie są wymagania kredytodawcy.

Jakie banki zawiesiły raty?

Poniżej przedstawiamy listę banków,  u których jest możliwe zawieszenie spłaty kredytu z uwagi na koronawirusa.

AKTUALIZACJA – 21.03.2020

Wakacje kredytowe PKO BP

PKO BP ogłosił, że konsumenci mogą skorzystać z opcji odroczenia maksymalnie do trzech rat kredytu hipotecznego oraz pożyczki gotówkowej. Tego typu rozwiązanie skierowane jest do każdego klienta, niezależnie od tego, czy korzystał wcześniej z wakacji kredytowych. Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu możemy składać internetowo na stronie banku, warto jednak, aby został on wysłany najpóźniej trzy dni przed terminem spłaty kolejnej raty. 

Kredyt hipoteczny w czasie koronawirusa w PKO BP może być zawieszony na 3 miesiące. Musimy jednak pamiętać, aby każdego miesiąca składać nowy wniosek do banku. Pojedynczy formularz zawiesza bowiem jedną ratę. Jeśli chcemy skorzystać z wakacji kredytowych od pożyczki gotówkowej, wystarczy wysłać jeden wniosek o odroczenie. 

Jeśli skorzystamy z możliwości zawieszenia spłaty kredytu, musimy być świadomi, że nie unikniemy uiszczenia w późniejszym czasie rat, z których chwilowo zrezygnowaliśmy. Okres kredytowania wydłuży się. Zmieni się także harmonogram spłat kredytu lub pożyczki. 

MBank kredyt a koronawirus

Klienci MBanku również mogą skorzystać z odroczenia rat, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z dłuższym okresem zawieszenia. Możemy wnioskować maksymalnie o 6 miesięcy bez spłaty kredytu. Aby tego dokonać, konieczne jest zalogowanie się do serwisu, wejść w zakładkę „moje finanse”, następnie w „kredyty” oraz wybrać zobowiązanie, które chcemy odroczyć. Może to być kredyt lub pożyczka a koronawirus. Następnie wypełniamy stosowny wniosek i zaznaczamy liczbę miesięcy, podczas których chcemy skorzystać z wakacji kredytowych. Oznacza to jednak, że zawieszając kredyt w MBanku, przez dany okres nadal będziemy musieli uiszczać część odsetkową, a unikniemy jedynie spłaty części kapitałowej. Zostanie ona bowiem rozłożona równomiernie na pozostałe raty. 

Nest Bank – trzy miesięczne wakacje kredytowe

Kilka dni temu Nest Bank poinformował swoich kredytobiorców o możliwości skorzystania z 3 miesięcznych wakacji od kredytu. Tak jak w większości ofert przedstawionych w artykule, część odsetkowa kredytu pozostaje bez zmian. Dalej trzeba ją spłacać w takiej wartości jaką otrzymaliśmy w tabeli spłaty zobowiązania. Jeśli chodzi o część kapitałową to możemy wstrzymać się od jej spłaty, jeśli wypełnimy stosowny wniosek dostępny na stronie www.

Zarówno klienci indywidualni jak i firmy mogą skorzystać z opcji odroczenia spłaty.

Alior Bank – zawieszenie spłaty kredytu

Klienci Alior Banku będą mogli zawiesić spłatę kredytu na 3 lub 6 miesięcy. Oferta dotyczy klientów indywidualny jak i również przedsiębiorców. Każdy kto chcę skorzystać z wakacji kredytowych w Alior Banku może wybrać jeden z dwóch dostępnych wariantów:

  • wstrzymanie rat kapitałowych na okres sześciu miesięcy;
  • wstrzymanie rat odsetkowo-kapitałowych na okres trzech miesięcy.

Wybranie jednej z powyższych opcji równa się z wydłużeniem okresu spłaty kredytu. Aby uzyskać powyższą ofertę należy wejść bezpośrednio na stronę banku i skorzystać z formularza kontaktowego. Nie trzeba odwiedzać placówki bankowej. Decyzja jest wydawana zdalnie.

Wakacje kredytowe w Raiffeisen Bank

W banku Raiffeisen kredyt hipoteczny w czasie koronawirusa możemy zawiesić na maksymalnie 3 miesiące. Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w Raiffeisen Bank jest dostępny na stronie Internetowej. Tam również możemy znaleźć jego wzór, jak poprawnie go wypełnić. Instytucja nie pobiera żadnych prowizji za wysłanie formularza, musimy jednak pamiętać, aby zrobić to maksymalnie 3 dni przed terminem kolejnej spłaty. 

Zawieszenie kredytu w Credit Agricole

Credit Agricole oferuje zawieszenie kredytu konsumenckiego na max. 3 miesiące. Jeśli chcemy złożyć wniosek o wakacje kredytowe, wzór znajdziemy na stronie www instytucji. Możemy wysłać go zarówno online, jak i listem poleconym. Instytucja z powodu panującej epidemii, nie wymaga dokumentowania ciężkiej sytuacji, tak jak mamy do czynienia w przypadku standardowych wakacji kredytowych. 

Zawieszenie spłaty rat kredytu w BNP Paribas

W związku z panującą epidemią w Polsce BNP Paribas dla swoich klientów umożliwił zawieszenie spłaty rat kredytu do 3 miesięcy – dotyczy to rolników, przedsiębiorców jak i również klientów indywidualnych. Odłożenie będzie dotyczyło kredytów gotówkowych, firmowych, samochodowych oraz hipotecznych.

Każdy wniosek składa się indywidualnie na stronie banku. Nie jest wymagana osobista wizyta w placówce. W prosty sposób każdy może wypełnić elektronicznie formularz i czekać na decyzję.

Idea Bank – karencja spłaty kredytu

Kolejnym bankiem, który w czasie pandemii chcę pomóc swoim klientom jest Idea bank. Udostępniają oni możliwość karencji kredytu do 6 miesięcy. Od poniedziałku (23 marca) klienci banku będą mogli wypełniać formularze na bezpośredniej stronie kredytodawcy. Bank podkreśla, że wakacje kredytowe nie dotyczą odsetek, tylko części kapitałowej.

Dla osób, które mają kredyt Fair gdzie płaci się wyłącznie część kapitałową, raty zostaną obniżone o 80%. Warto pamiętać, że skorzystanie z oferty wakacji kredytowych przedłuża zobowiązanie na okres, na który był złożony wniosek. Karencja nie likwiduje nam kilku miesięcy do spłaty, a wydłuża okres.

Wakacje od kredytu w ING Bank Śląski

Osoby, które posiadają kredyt konsumencki, leasing, hipoteczny czy firmowy będą mogły skorzystać z wakacji od kredytu w ING Bank Śląski. Bank daje 6 miesięcy ,,odetchnięcia” od spłaty zobowiązania. Ci, którzy przez epidemie koronariwusa mają problemy finansowe mogą skorzystać z oferty. ING Bank Śląski nie pozostawia klientów samych z tym problemem i na wszelki sposób chce im pomóc w trudnej sytuacji

Komornik a koronawirus

Osoby, których dotyczy zajęcie komornicze rachunku bankowego, również zastanawiają się, czy firmy komornicze w czasie epidemii nadal będą pobierały nasze środki. Krajowa Rada Komornicza ogłosiła bowiem, że ogranicza swoją działalność terenową. Nie oznacza to jednak, że postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone. Wstrzymane zostały: sprzedaż mieszkania z kredytem, licytacje ruchomości, wydania nieruchomości, eksmisje oraz dostarczenia pozwów. Nie możemy jednak skorzystać z możliwości zawieszenia egzekucji, nawet jeśli epidemia powoduje cięższą sytuację finansową. 

Jeśli brakuje nam środków do życia z powodu chwilowej lub długotrwałej utraty pracy, możemy skorzystać z ofert parabanków. Tego typu instytucje udzielają zobowiązań takich jak pożyczka dla zadłużonych nawet osobom ze złą historią w BIK oraz wpisem w KRD. Taka pomoc finansowa może znacznie wspomóc nas w trudnej sytuacji. 

4.7/5 - (3 oddanych głosów)