Kiedy zapomnimy o spłacie raty za kredyt dla zadłużonych lub mandatu za przekroczenie prędkości, możemy doprowadzić do sytuacji kiedy urzędnik państwowy zajmie nasz rachunek bankowy. Komornik na koncie bankowym nie napawa do radości, wręcz przeciwnie. Wiele osób czuje się zagubionych, bo nie wie co mają zrobić. Dowiedz się co możesz w przypadku kiedy Twoje konto zostanie zablokowane.

Jak komornik może zająć nasz rachunek bankowy?

Wierzyciel czyli osoba lub firma u której mamy dług, nawet za niewielkie zobowiązania może złożyć wniosek do sądu o wszczęcie egzekucji należności. Po pozytywnym wyroku najczęściej komornik na koncie bankowym, egzekwuje to co mamy oddać. Jego głównym celem jest szybkie odzyskanie zaległych pieniędzy, o które wniósł wierzyciel. Komornik ma wiele sposobów na to, między innymi:

  • przejęcie: mieszkania, samochodu, komputera, telewizora;
  • zajęcie wpływów: z tytułu umowy o pracę, zlecenia, renty lub emerytury;
  • zajęcie rachunku bankowego.

Dowiedz się więcej → Co może zająć komornik? 

Najłatwiejszy sposób na wyegzekwowanie należności jest właśnie przejęcie konta bankowego, na który dłużnik dostaje wpływy. Komornik, który w ręku posiada tytuł wykonawczy (wyrok sądu) zaczyna egzekucję komorniczą. 

Nic przed komornikiem się nie ukryje

W tym momencie może nasunąć się pytanie: Skąd komornik będzie wiedział w jakim banku mam konto? Komornik nie musi tego wiedzieć. Jeśli nie posiada informacji o konkretnym rachunku bankowym, który ma zająć to najczęściej zajęte są wszystkie rachunki z danego banku. To może powodować wiele problemów, gdyż nie tylko teraźniejsze wpływy będą zajęte, ale równie przyszłe do momentu wyegzekwowania całego długu. 

W praktyce komornik często na początku rozpoczęcia czynności ustala w jakim banku dłużnik ma konto, jest na to kilka sposobów:

  • we wniosku od wierzyciela jest podany rachunek bankowy;
  • urzędnik państwowy odpytuje przez specjalny system banki i czeka na informację o tym czy dana osoba posiada konto w tejże instytucji finansowej;
  • komornik może bezpośrednio skierować pytanie do danego banku.

Po ustaleniu rachunku, komornik na koncie bankowym pobiera taką sumę, która przekracza kwotę wolną od zajęcia komorniczego. Po zapłacie całego długu, konto jest odblokowywane i dłużnik może już spać spokojnie. W większości przypadków zadłużenia są za dużą kwotę, a osoba zadłużona ma bardzo małą wypłatę. Komornik pobiera z niej małą kwotę, więc całe zajęcie komornicze konta trwa wiele miesięcy. 

Komornik, który jest na naszym koncie bankowym wykonuje swoją pracę. Wszystkie czynności wykonywane podczas zajęcia rachunku są ściśle regulowane przez prawo. Może nam się wydawać, że praca komornika jest czymś strasznym, ale w gruncie rzeczy on nie wnika dlaczego ktoś nie spłaca zadłużenia i dlaczego sąd wydał wyrok. Tak samo jak pracą policjanta jest pilnowanie porządku publicznego, tak samo praca komornika polega na przekazaniu pieniędzy wierzycielowi, których dłużnik nie oddał.

Zajęcie komornicze konta – co mam zrobić?

Jeśmy mamy komornika na koncie bankowym, to jest to sytuacja, w której mamy małe pole manewru. Bank nie zabiera Ci pieniędzy! To komornik wysyła pismo do instytucji finansowej, która musi się do niego ustosunkować. Dużo osób ma komornika na koncie bankowym, na którym jest egzekucja komornicza, lecz mało z nich wie co należy w tej sytuacji zrobić. Poniżej opisaliśmy parę elementów, które mogą wspomóc osoby w ciężkiej sytuacji materialnej:

komornik na koncie bankowymSpłać swój dług

Najlepszym rozwiązaniem jest na uniknięcie komornika jest spłacenie długu w całości. Wierzycielowi i komornikowi zależy na odzyskaniu wszystkich należności. Jeśli to zrobimy wszystkie nasze problemy finansowe znikną. Kolejną rzeczą jest dopilnowanie aby bank odblokował nasze konto. Jeśli zapłacimy to z czym zalegamy możemy spotkać się z sytuacją, że dalej nasze środki są pobierane z konta. W takim przypadku najlepiej zwrócić się bezpośrednio do komornika w celu zapytania, czemu nasze pieniądze znikają jak już pozbyliśmy się długu. Po wyjaśnieniu sytuacji komornik wysyła pismo do banku o zakończeniu egzekucji, a ten zwalnia nasze konto z obciążeń.

Zapłać dług w ratach

Jeśli nie płaciliśmy w terminie, to oznaczało że byliśmy w trudnej sytuacji. Ciężko więc nam jest oddanie wszystkich pieniędzy w krótkim czasie. Jednym ze sposobów na pomoc takim osobom jest rozłożenie długu na raty. 

Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty?  – Pobierz bezpłatnie wzór wraz z uzasadnieniem.  

Możesz również napisać pismo o umorzenie całości lub części długu ze względu na naszą sytuację. W tym celu należy kontaktować się bezpośrednio z komornikiem sądowym lub wierzycielem. 

Dogadaj się z komornikiem

Jak już wspominaliśmy wcześniej, komornik tylko wykonuje swoje zadanie jak każdy z nas podczas pracy. Dla niego też jest ważne aby zajęcie komornicze konta odbyło się bez utrudnień i w miarę szybko. Z każdym człowiekiem należy rozmawiać, bo to jest najważniejsze. Jak dogadać się z komornikiem sądowym? Pamiętaj żeby podejść do rozmowy ze spokojem. Jednak to Ty jesteś na przegranej sytuacji, gdyż jest już wyrok sądu, który nakazał egzekucję długów. 

Wiele zajęć komorniczych – jak sobie poradzić?

Co się dzieje w przypadku kiedy komornik jednocześnie jest na koncie bankowych oraz środki zabierane są z umowy o pracę? Może być taka sytuacja, że wierzyciel we wniosku napisał o egzekucję zarówno wypłaty jak i rachunku bankowego. Nie dość, że dostajemy mniejsze wynagrodzenie (bo część z niego komornik zabiera) to również inne wpływy na konto są nam zabierane. W takim wypadku najlepiej zgłosić się do komornika, aby ten ograniczył egzekucję tylko do konta bankowego. Wiele form egzekucyjnych to większy problem. Także najlepiej je ograniczyć tylko do jednej formy.

Może lepiej zmienić bank?

Niestety zmiana banku kiedy komornik jest na naszym rachunku bankowym nie pomoże, ponieważ komornik o tym się dowie prędzej czy później. Lepiej nie unikać odpowiedzialności, gdyż tylko utrudniamy pracę komornika, a za wszystkie utajone rzeczy grozi nam grzywna.

Zamiast kombinować lepiej skorzystać z jednej z wyżej opisanych opcji, które mogą pomóc w sytuacji kiedy komornik jest na koncie bankowym.