We wcześniejszych latach Polacy mogli skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Projekt ten umożliwiał uzyskanie części środków potrzebnych do nabycia nieruchomości. Było to spore odciążenie, zwłaszcza dla młodych osób, które dopiero rozpoczynały swoje dorosłe życie i zakładały rodziny. Obecnie powstał nowy program mieszkaniowy 2023, który wchodzi w życie już niedługo. To swoista odpowiedź na potrzeby młodych Polaków, poszukujących wsparcia finansowego. Program pierwsze mieszkanie 2023 będzie występował w dwóch wariantach, jako kredyt lub konto oszczędnościowe. Kiedy ruszy program pierwsze mieszkanie 2023? Warunki i niezbędne informacje znajdziesz w poradniku. 

Program pierwsze mieszkanie 2023 dla młodych

Program pierwsze mieszkanie

Rząd już we wcześniejszych latach wspierał finansowo młodych Polaków, potrzebujących środków na start. Wprowadzano rozmaite programy, celem których było odciążenie osób chcących nabyć swoją pierwszą nieruchomość. Wówczas udzielane były zobowiązania z korzystnymi warunkami, np. kredyt hipoteczny dla młodych i dopłaty do zakupu mieszkania. Obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii opracowało założenia nowego projektu mieszkaniowego. Program mieszkaniowy 2023 skierowany jest do osób, których nie stać na zakup lokalu mieszkalnego z własnych środków. Ma być dostępny w dwóch różnych wariantach, dopasowanych do potrzeb i sytuacji zainteresowanych.

Kiedy ruszy program pierwsze mieszkanie?

Pierwsze mieszkanie 2023, jak wskazuje nazwa, ma obowiązywać wstępnie w 2023 roku. Być może projekt zostanie przedłużony, jednak póki co wskazuje się na to, że warto starać się o finansowanie do końca tego roku. Program wejdzie w życie jednak dopiero w lipcu. Do tego czasu dobrze jest dowiedzieć się, kto może wziąć udział w programie pierwsze mieszkanie i na czym dokładnie ma polegać wsparcie.

Na czym polega program pierwsze mieszkanie 2023?

Jak wspomniano, program pierwsze mieszkanie 2023 powstał z myślą o młodych Polakach, którzy chcą nabyć nieruchomość. Jednocześnie skierowany jest do osób, które nie mogą sobie pozwolić, aby pokryć cały wydatek z własnej kieszeni. Co ważne, nieruchomość musi być pierwszą nabytą przez wnioskującego. Nie może więc być właścicielem innego mieszkania. 

Program pierwsze mieszkanie 2023 będzie dostępny w dwóch wersjach. Pierwszy wariant to tani kredyt dla młodych. Drugi z kolei ma polegać na specjalnym koncie oszczędnościowym z atrakcyjnymi warunkami. Na nim młodzi mogą gromadzić środki, które w perspektywie kilku lat posłużą jako finansowanie nieruchomości. 

Dwa dostępne warianty programu to:

 1. Bezpieczny kredyt 2% 

Program Pierwsze Mieszkanie 2023 umożliwia zaciągnięcie przez młodych kredyt hipoteczny z korzystnymi warunkami. Przede wszystkim wiąże się z obniżeniem oprocentowania przez pierwsze 10 lat spłaty do 2%. Rząd wówczas dopłaca do odsetek, co umożliwia oszczędzanie przez kredytobiorcę. 

Warunki bezpiecznego kredytu zakładają, że może to być kredyt na mieszkanie dla singla lub dla małżeństwa. W pierwszym przypadku, zobowiązanie ma wynosić max. 500 tysięcy złotych. Małżonkowie mogą wnioskować o 600 tysięcy złotych kredytu. Wyższa kwota obowiązuje również przy rodzicach co najmniej jednego dziecka. Jeśli chodzi o wkład własny, program pierwsze mieszkanie 2023 w tej formie wymaga wkładu własnego nie wyższego niż 200 tysięcy. W związku z tym, single mogą kupić mieszkanie za max. 700 tysięcy złotych, a małżeństwa za 800. 

Jakie są pozostałe warunki do bezpiecznego kredytu?:

 • Kredyt udzielany będzie wyłącznie na zakup lokalu mieszkalnego i zakup lub budowę domu jednorodzinnego. Nie istnieją limity cen za metr kwadratowy. Nieruchomość może zostać nabyta zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. 
 • 10 lat spłaty kredytu będzie oprocentowane 2% stawką procentową. Raty kredytu mają być malejące. Po upływie tego okresu, obowiązywać będzie standardowe oprocentowanie i równe raty. 
 • Program pierwsze mieszkanie 2023 nie uwzględnia dopłat do marży banku i ewentualnej prowizji kredytowej. Koszty te będzie pokrywał kredytobiorca. Wsparcie polega głównie na finansowaniu części odsetek.

Na stronie rządowej można sprawdzić symulację takiego kredytu:

Małżeństwo z jednym dzieckiem wzięło kredyt na okres 30 lat na kwotę 550 tys. zł. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%. Dla ustalenia dopłaty jest ono pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%.

W okresie 10 lat dopłata od rządu pomniejszy ratę. Raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały.

Dla pierwszej raty różnica to prawie 2,6 tys. zł. Rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł.

Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na annuitet). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 3172,74 zł. Kwota ta może być niższa np. z uwagi na nadpłatę kredytu czy niższe stopy procentowe.

Dla porównania spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (annuitet dla całego okresu – 30 lat) bez dopłaty wynosiłaby 4213,44 zł.

 1. Konto oszczędnościowe – Konto Mieszkaniowe 

Program pierwsze mieszkanie 2023 dla młodych zakłada również możliwość skorzystania ze specjalnego konta oszczędnościowego. Te umożliwi odkładanie środków na atrakcyjniejszych warunkach niż w przypadku ofert aktualnie dostępnych w bankach komercyjnych. 

Warunki konta oszczędnościowego w ramach programu:

 • Konto można założyć na okres od 3 do 10 lat.
 • Oprocentowanie konta nie jest określone i będzie zależało od oferty poszczególnych banków biorących udział w programie.
 • Odsetki będą zwolnione z podatku Belki, który należy płacić za wypracowane oszczędności. 
 • Wpłaty na konto mogą wynieść od 500 zł do 2000 zł miesięcznie. Co za tym idzie: rocznie można wpłacić od 6000 zł do maksymalnie 24 000 złotych. 
 • Co najmniej 11 wpłat w roku w kwotach mieszczących się w powyższym przedziale umożliwi uzyskanie premii. Mieszkaniowa Premia od rządu będzie wynosić tyle, ile roczny wskaźnik inflacji lub wskaźnik zmiany wartości ceny za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Bonus będzie wypłacany raz w roku jako jednorazowa kwota.
 • Zwolnienie z podatku Belki i Premia Mieszkaniowa dotyczą osób, które w ciągu 5 lat od zakończenia odkładania oszczędności przeznaczą pieniądze na cele mieszkaniowe. Mogą to być zakup pierwszego mieszkania lub domu, budowa domu jednorodzinnego, nabycie spółdzielczego prawa do lokalu, wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej lub na zasadach kooperatywy mieszkaniowej oraz partycypacji SIM/TBS. 

Czy warto wziąć udział w programie pierwsze mieszkanie na powyższych zasadach, otwierając konto oszczędnościowe? Jeśli interesuje Cię program pierwsze mieszkanie, opinie ekspertów dotyczące konta oszczędnościowego pozwolą Ci sprawdzić, czy taki wariant jest opłacalny. Jak wskazują wyliczenia, rocznie można zyskać nawet ponad 2000 zł oszczędności. Dodatkowo, spełniając warunki bonusu, otrzymamy nawet ponad 1000 zł i więcej dopłaty w formie premii. 

Kto może wziąć udział w programie pierwsze mieszkanie?

To zależy od wariantu. Kredyt z niższym oprocentowaniem i dopłatami państwa jest skierowany do osób, które mają nie więcej niż 45 lat i nie posiadają lub w przeszłości nie miały prawa własności czy spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego/domu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy prawo własności dotyczy max. połowy nieruchomości, zostało odziedziczone, a zainteresowany nie zamieszkuje danego adresu. 

Konto Mieszkaniowe może założyć w ramach programu osoba, która nie posiada/nie posiadała prawa własności na wyżej wspomnianych zasadach lub ma jeden lokal mieszkalny, który jest zamieszkany z min. dwójką dzieci własnych czy przysposobionych. Dodatkowo, nieruchomość nie może mieć większej powierzchni niż 50 m2 przy dwójce dzieci, 75m2 przy trójce dzieci lub 90m2 przy 4 dzieci. Rodziny mające 5 dzieci i więcej nie będą obciążone limitami. 

Gdzie składać wnioski do programu pierwsze mieszkanie?

Program pierwsze mieszkanie 2023 ma wejść w życie 1 lipca. Jak wskazują wypowiedzi przedstawicieli resortu, wnioski będzie można składać już od maja 2023 roku. Nie jest jeszcze określone, gdzie powinien zostać złożony formularz i czy należy przygotować konkretne dokumenty do wniosku. Patrząc na poprzednie programy polegające na dopłatach do mieszkań, możliwe jest, że wniosek o udział w programie będzie mógł być złożony w bankach. Szczegóły zostaną ujawnione w najbliższym czasie.

Czy warto wziąć udział w programie pierwsze mieszkanie?

Jak wskazują opinie ekspertów, większość z nich zakłada, że założenia programu są bardzo atrakcyjne, a oferowane warunki mogą znacznie wspomóc rynek mieszkaniowy. Młodzi Polacy dzięki skorzystaniu z dopłat lub korzystnych warunków oszczędzania, mogą zgromadzić środki na cele mieszkaniowe, unikając ryzyka zbyt dużych opłat. Co ważne, przy udzielaniu kredytów w ramach programu, stosowane będą o wiele łagodniejsze zasady niż w przypadku standardowych zobowiązań. Oznacza to, że Polakom łatwiej będzie uzyskać finansowanie i nabyć nieruchomość niż dotychczas. 

5/5 - (1 oddanych głosów)