W sytuacji, gdy planujemy zakup auta, a nie mamy na to odpowiednich środków, warto sprawdzić ranking kredytów samochodowych. Tego typu zestawienie zdecydowanie ułatwi nam wybór najlepszego zobowiązania. Znajdziemy w nim wszelkie niezbędne informacje o aktualnych ofertach na rynku bankowym, między innymi propozycje pożyczkodawców wraz z wysokościami czekających nas kosztów. Wówczas dowiemy się, czym cechuje się najlepszy kredyt na auto i jakie oferty są obecnie najbardziej atrakcyjne. Pozwoli to nam uniknąć zbyt wysokich opłat i spłacić zaciągnięte zobowiązanie w terminie, bez zbędnych kłopotów w uiszczaniu rat. Jak sprawdzać ranking kredytów samochodowych, na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności i jakie parametry będzie miał najtańszy kredyt na samochód?

Kasa Stefczyka
RRSO7,23 %
Oprocentowanie 6,23 %
Kwotado 160 000 zł
Ocena9/10
Smartney
RRSO24,48 %
Oprocentowanie 15,75 %
Kwotado 60 000 zł
Ocena10/10
Santander
RRSO10,13 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 35 000 zł
Ocena9/10
Velobank
RRSO8,3%
Oprocentowanie 7,99%
Kwotado 200 000 zł
Ocena7/10
AliorBank
RRSO9,02 %
Oprocentowanie 7,19 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO13,75 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO10,88 %
Oprocentowanie 6 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena9/10
City Handlowy
RRSO9,65 %
Oprocentowanie 6,99 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena8/10
PKO miniratka
RRSO13,77 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 170 000 zł
Ocena8/10

najtańszy kredyt samochodowyRanking kredyt samochodowy 

Często zdarza się, że pilnie potrzebujemy zmiany starego auta na nowy, lepszy pojazd, jednak nie mamy zgromadzonej wystarczającej kwoty. Wówczas, większość z nas planuje wziąć kredyt na samochód, który znacznie ułatwi nam uzyskanie potrzebnego auta, bez zbędnych problemów. Tego typu zobowiązanie to kredyt celowy, z którego środki możemy przeznaczyć na konkretne wydatki. Jak sama nazwa wskazuje, kredyt na auto możemy zaciągnąć na zakup samochodu, jednak środki przeznaczymy nie tylko na uzyskanie nowego auta, ale również używanego. W tym przypadku przyda się nam umowa kupna-sprzedaży samochodu, którą możemy podpisać przedwstępnie przed otrzymaniem kredytu. Dzięki temu dokument dołączymy od razu do wniosku składanego w banku, co znacznie skróci cały proces oczekiwania na decyzję kredytową. Jednak, zanim przejdziemy do dopełnienia formalności, musimy znaleźć najlepszy kredyt samochodowy. Pomoże nam w tym ranking, w którym sprawdzimy wszystkie niezbędne parametry. 

Najlepszy kredyt na samochód

Ranking kredytów na samochód wyświetli nam najlepsze oferty na rynku bankowym, dopasowane do wprowadzonych przez nas kryteriów. Jednak takie narzędzie najczęściej podaje orientacyjne kwoty, oparte o dość zwięzłe informacje, jakie wpisujemy w formularzu. Warto więc zwrócić uwagę na konkretne kwestie, które mają wpływ na to, czy wybrane przez nas zobowiązanie to najtańszy kredyt samochodowy. 

Planując kredyt samochodowy, ranking pomoże nam w sprawdzeniu, które zobowiązanie będzie dla nas najbardziej opłacalne. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

  • RRSO — Jest to jeden z najważniejszych wskaźników, który musimy wziąć pod lupę. Determinuje on wysokość całkowitego kosztu, który poniesiemy w związku z zaciągnięciem kredytu na zakup samochodu. Jak sama nazwa wskazuje, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, wskazuje wartość procentową wszelkich opłat w skali roku, które kredytobiorca musi uiścić w ramach wzięcia finansowania. Jak można się domyślić, im mniej wynosi RRSO, tym lepiej dla dłużnika, gdyż rocznie poniesie on jak najmniejsze koszta. Jeśli więc interesują nas najtańsze kredyty samochodowe, w pierwszej kolejności sprawdzajmy, jakie oferty w rankingu mają najniższe RRSO
  • Oprocentowanie — Zaraz po RRSO to drugi bardzo istotny czynnik, który powinniśmy sprawdzić, chcąc zaciągnąć korzystny kredyt na auto. Ranking, podobnie jak w przypadku Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, zawiera ten wskaźnik w wartości procentowej. Również w tej sytuacji im mniejsze oprocentowanie, tym mniej zapłacimy, jednak pamiętajmy, że nie jest to parametr jednoznaczny z całkowitą kwotą do zapłaty. Oprocentowanie jest zawsze wliczone w RRSO, dlatego też jeśli zdarzy się, że będzie ono wyższe niż powyższy wskaźnik, taka oferta nie będzie najkorzystniejsza. 
  • Długość okresu kredytowania — Czyli inaczej liczba miesięcy, przez które będziemy spłacać zaciągnięte zobowiązanie, czy też liczba rat, które musimy uiścić. Najczęściej, gdy interesują nas kredyty na samochód, porównywarka umożliwia nam dowolnie wybrać czas spłaty zobowiązania, jaki nas interesuje. Pamiętajmy jednak, że możemy dowolnie manipulować parametrami, np. wydłużając kredytowanie i tym samym zmniejszając miesięczną ratę lub na odwrót. 
  • Wysokość miesięcznej raty — Jest to jeden z najważniejszych aspektów, które musimy przeanalizować, przeglądając kredyty na samochód. Ranking, podobnie jak powyżej, daje nam możliwość sprawdzania poszczególnych kosztów w zależności od wybranych parametrów. Możemy więc elastycznie dopasować miesięczną ratę do naszych możliwości finansowych, zmniejszając lub zwiększając jej wysokość. Oczywiście, to, jakie dokładnie warunki zaproponuje nam bank, jest też zależne od innych czynników. Jednak wstępnie w porównywarce sprawdzimy, jaka rata będzie dla nas najlepsza przy konkretnych zarobkach. Warto wiedzieć, że wydłużając czas spłaty kredytu, możemy uzyskać niższą ratę, jednak będzie wiązało się to prawdopodobnie z większym kosztem całkowitym. 
  • Prowizja — Zdarza się, że banki udzielając kredytów na zakup auta, pobierają od konsumentów prowizję. Często jednak na rynku pojawiają się swego rodzaju oferty promocyjne, w których znajdziemy zobowiązania z prowizją 0%. Tego typu propozycje zawsze zawiera ranking najlepszych ofert, który pomoże nam w szybkim znalezieniu najbardziej opłacalnego rozwiązania. 
  • Dodatkowe opłaty — W przypadku udzielania kredytów na auta, banki mogą pobierać również inne opłaty, np. związane z wyceną samochodu, który chcemy uzyskać. Koszty obejmują też przetwarzanie dokumentów. Nie wszyscy pożyczkodawcy korzystają z tego typu rozwiązań, więc warto sprawdzać tę kwestię w porównywarce. 
  • Ubezpieczenia — Kredytobiorca zaciągając kredyt na zakup auta, musi wykupić także dodatkowe ubezpieczenia, celem zabezpieczenia banku. Mowa o wykupieniu polisy Autocasco, OC i AC. Często konieczne okazuje się również sporządzenie cesji z polisy AC na rzecz banku. 

Kredyt na samochód używany ranking

Pomimo tego, że kredyty na samochody możemy zaciągać również celem pokrycia wydatków za pozyskanie auta używanego, obowiązują nas tu określone zasady. Przede wszystkim chodzi o okres użytkowania auta, bowiem banki raczej nie udzielają takich zobowiązań na zakup pojazdów starszych niż 8 lat. Owszem, może zdarzyć się, że bank, w którym złożymy wniosek, wykaże chęć przyznania takiego kredytu. Jednak w większości przypadków propozycja nie będzie dla nas korzystna, gdyż taka oferta najczęściej wiąże się z wysokimi opłatami dodatkowymi, np. za ubezpieczenia. Gdy chcemy kupić starsze auto, a bank zaproponuje nam niezbyt opłacalny kredyt na samochód, porównanie wskazuje, że warto rozejrzeć się za klasycznym kredytem gotówkowym. 

Kredyt na auto z ratą balonową

Na rynku znajdziemy również propozycję kredytów z ratą balonową, które mimo tego, że są udzielane na zakup auta, nieco różnią się od klasycznych zobowiązań na samochód. Kredyt z ratą balonową polega na spłaceniu przez kredytobiorcę w pierwszej kolejności wkładu własnego, a następnie regulowaniu bardzo niskich miesięcznych rat. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają zaoszczędzoną jakąś kwotę, jednak nie jest ona na tyle wysoka, aby pokryć całość wydatków na zakup pojazdu. Wówczas wnosimy wkład własny, a następnie przez określony czas kredytowania uiszczamy raty, które nie zaburzają znacznie naszego budżetu. Rata balonowa stanowi część wartości auta, często wynosi nawet 50% kwoty, jaką musimy ponieść za jego kupno. Nie jesteśmy jednak zobowiązani do spłacenia całości, możemy sprzedać pojazd dealerowi, a środki przeznaczyć na wkład własny innego kredytu balonowego. W przypadku chęci zatrzymania pojazdu, rozkładamy spłatę na korzystne raty. 

Przeczytaj również

5/5 - (2 oddanych głosów)