ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznegUbezpieczenie kredytu hipotecznego to element, z którym często spotykamy się przy wnioskowaniu o takie wsparcie finansowe. Zdarza się, że banki wymagają wykupienia dodatkowych polis. Są jednak też sytuacje, podczas których klient sam zastanawia się, co daje ubezpieczenie kredytu hipotecznego, jakie korzyści może przynieść, ile kosztuje i czy w ogóle opłaca się korzystać z tego typu opcji. Sprawdźmy wszystkie niezbędne informacje, warunki, wady i zalety takiego rozwiązania oraz wszelkie formy polis, z jakich możemy skorzystać. 

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego — na czym polega taka opcja?

Kredyt hipoteczny to jedno z najpopularniejszych zobowiązań bankowych, z których korzysta coraz większa liczba konsumentów. Dzięki tego typu pomocy finansowej możemy pokryć wszelkie wydatki nieruchomościowe, czyli np. kupić mieszkanie lub wybudować dom, zakupić działkę, a nawet wykończyć lub wyremontować lokal. Oprócz spełnienia podstawowych wymogów, stawianych klientom przez banki, warto zastanowić się nad istotnymi elementami, z którymi mamy do czynienia w czasie wnioskowania. Mowa między innymi o polisach, jakie możemy wykupić, zaciągając kredyt hipoteczny dla młodych. W sytuacji, gdy potencjalny kredytobiorca dopiero od niedawna aktywnie działa na rynku pracy, bank może wymagać od niego, aby wykupił ubezpieczenie kredytu gotówkowego czy hipotecznego. Stanowi to swoiste zabezpieczenie przed ewentualnymi problemami ze spłatą zobowiązania, np. przy utracie pracy. 

Jeśli interesuje nas kredyt hipoteczny, ubezpieczenie to często nieodzowny element, z jakim warto się zapoznać. Na czym dokładnie polega taka opcja i czy każdy musi z niej korzystać? Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie spłaty kredytu przed zdarzeniami losowymi, które skutecznie uniemożliwiają spłacanie rat. Nie jest to jednak korzystna opcja wyłącznie dla banku. Często zdarza się, że dzięki wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia możemy zyskać bardziej opłacalne warunki, np. niższe oprocentowanie kredytu, czy też wniesienie niższego wkładu własnego. 

Ubezpieczenie na życie a kredyt hipoteczny – czy jest konieczne?

Nie istnieją przepisy prawne, które wskazują na obowiązek wykupienia ubezpieczenia przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Jednak wewnętrzne wymogi banków ściśle regulują tę kwestię, co z kolei często powoduje powstanie warunku wykupienia polisy. Najczęściej mamy do czynienia z taką sytuacją, gdy zdolność kredytowa wnioskodawcy nie jest na pożądanym poziomie, czy też kredytobiorca nie ma do końca stabilnej sytuacji zawodowej. Pamiętajmy, że ubezpieczenie kredytu wcale nie musi wiązać się z negatywnymi skutkami, jak często przyjmują konsumenci. Takie rozwiązanie w wielu przypadkach nie tylko może zwiększyć nasze szanse na kredyt, ale także umożliwić nam uzyskanie lepszych warunków. 

Jak działa ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ubezpieczenia wybierzemy, zazwyczaj mamy do czynienia z takimi samymi zasadami ich działania. Najczęściej osoba ubezpieczona zobowiązana jest płacić określoną kwotę cyklicznie według ustalonego harmonogramu (np. co miesiąc). W przypadku kredytu hipotecznego, zwykle stawka ubezpieczenia jest doliczana do raty kredytowej, przez co nie musimy ponosić dwóch osobnych opłat, tylko robimy jeden przelew, z którego środki są pobierane na spłatę raty i uiszczenie miesięcznego kosztu polisy. Bardzo ważnym punktem jest umowa ubezpieczenia kredytu, w której znajdują się wszelkie zasady pokrycia kosztów w związku z zaistnieniem sytuacji losowych. Mogą to być np. takie wydarzenia jak utrata pracy, śmierć, choroba uniemożliwiająca wykonywanie pracy itp. Wówczas, jeśli w wyniku takich sytuacji kredytobiorca nie jest w stanie dalej spłacać kredytu hipotecznego, ubezpieczyciel wypłaca bankowi określoną kwotę, pozostałą do spłaty. Dzięki temu zyskują obie strony — bank, który nie musi interweniować w przypadku braku spłaty, a także kredytobiorca, który nie chce się zadłużać. 

Ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja, która będzie towarzyszyć nam przez wiele lat. Takie zobowiązania najczęściej bierzemy w wysokich kwotach, a ich spłata jest rozkładana na tyle rat, aby comiesięczne koszty nie były dla nas zbyt wysokie. Wówczas najczęściej zdarza się, że przy wysokich kredytach, decydujemy się na wzięcie ich nawet na 20 czy 30 lat. Z tego też powodu warto zastanowić się nad wykupieniem konkretnego ubezpieczenia lub całego pakietu polis. Taki wybór może zdecydowanie wyeliminować ryzyko kłopotów finansowych, które mogą powstać w związku z różnymi zdarzeniami losowymi. Obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym, np. ubezpieczenie kredytu hipotecznego od śmierci czy od utraty pracy. 

Kredyt hipoteczny ubezpieczenie na życie

Tego typu polisy obejmują przede wszystkim zgon kredytobiorcy. Jest to więc nic innego jak ubezpieczenie kredytu hipotecznego od śmierci. Taka opcja pozwala na uregulowanie przez firmę ubezpieczeniową pozostałej do spłaty kwoty kredytu w przypadku zgonu osoby, która zaciągnęła kredyt. 

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy

W takich sytuacjach, gdy kredytobiorca straci pracę, obowiązek spłaty kredytu spoczywa na ubezpieczycielu. Najczęściej dotyczy to nie całej pozostałej kwoty, a ustalonej i zawartej w umowie polisy liczby rat, np. 6 czy 12 miesięcy. Pamiętajmy, że musi zachodzić brak winy kredytobiorcy. 

Ubezpieczenie w przypadku utraty zdolności do pracy 

Możemy wybrać także polisę obejmującą sytuacje, gdy kredytobiorca w wyniku zdarzeń losowych stanie się inwalidą lub utracił pełną zdolność do pracy. Jeśli konsument uległ wypadkowi i nie może tym samym wykonywać obowiązków pracowniczych i osiągać dochodu, ubezpieczyciel pokrywa pozostałą do spłaty kwotę kredytu. Warunkiem jest złożenie stosownego wniosku i dołączenie do niego dokumentów typu zaświadczenie z ZUS lub KRUS, które potwierdzi niezdolność do pracy. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?

Wiemy już, czy ubezpieczenie kredytu jest konieczne i czy warto wybrać poszczególne polisy. Warto jednak sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym, co pozwoli nam orientacyjne określić, z jakimi kosztami musimy się liczyć w przypadku wnioskowania o takie zobowiązanie. Oczywiście kwestia, ile dokładnie będziemy płacić za polisy, jest uzależniona nie tylko od wysokości kredytu, ale także od tego, jakie rodzaje ubezpieczenia wybierzemy. Najczęściej jednak miesięczne stawki nie są duże i stanowią kilka lub kilkanaście zł miesięcznie. Takie opłaty są zwykle doliczone do raty kredytowej. Aktualnie korzystne warunki proponuje nam mBank. Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem w tym banku jest dostępny z polisą obejmująca takie zdarzenia jak: utrata pracy (również za porozumieniem stron), poważną chorobę, pobyt w szpitalu, śmierć. 

5/5 - (1 oddanych głosów)