Już w marcu 2022 roku ruszył proces związany z przełączeniem pasma na nowy sygnał HEVC. W związku z tym wielu Polaków musiało zaopatrzyć się w specjalny dekoder odbierający tego typu sygnał telewizyjny. Dla wybranych grup rząd przewidział specjalny program, dzięki któremu możliwe jest dofinansowanie do dekodera. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania? Sprawdź warunki uzyskania takiego wsparcia i do kiedy dofinansowanie na dekoder jest udzielane. 

Czym jest rządowe dofinansowanie do dekodera?

dofinansowanie do dekodera

Zakup dekodera DVB-T2 jest konieczny, jeśli mamy w domach stare telewizory niedobierające nowego sygnału telewizyjnego. Tego typu wydatek nie jest duży. Dekoder kosztuje z reguły około 100 zł. Niestety, nie każdy z nas może sobie pozwolić na nowy zakup, zwłaszcza gdy mamy dość ograniczony budżet domowy. Nie wszędzie też możliwy jest zakup na raty. Wówczas warto sprawdzić, kto dostanie dofinansowanie na dekoder. 

Nowy dekoder ma umożliwić odbieranie lepszej jakości sygnału, zwłaszcza obrazu i dźwięku, co z kolei jest możliwe dzięki zakodowanego sygnałowi HEVC. Dodatkowo, zapewnione będziemy mieli w ramach tego większą liczbę kanałów. Odbieranie takiego sygnału wymaga jednak albo posiadania telewizora nowej generacji, albo właśnie wspomnianego dekodera. Wymiana jest konieczna. W przeciwnym razie kanały naziemne przestaną odbierać.

Proces zmiany sygnału dotyczył po kolei poszczególnych województw:

 • 28 marca: województwa dolnośląskie, lubuskie i opolskie,
 • 25 kwietnia: województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie i wielkopolskie,
 • 23 maja: województwa śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, łódzkie, podkarpackie,
 • 27 czerwca: województwa mazowieckie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Rząd wprowadza specjalne programy dofinansowań. Możliwe było uzyskanie wsparcia na zakup nowego telewizora. Popularniejszym było jednak dofinansowanie na dekoder, o które wnioskowała duża grupa osób. Kto może liczyć na takie finansowanie?

Dla kogo dofinansowanie na dekoder?

Kto dostanie dofinansowanie na dekoder? Przede wszystkim osoby, które nie mogą sobie pozwolić na pokrycie takiego wydatku z domowego budżetu. Konieczne jest wówczas udowodnienie dochodów i wydatków, a więc potwierdzenie, że nie stać nas na zakup dekodera czy nowy telewizor na raty. Wniosek może złożyć jedna osoba zamieszkująca gospodarstwo domowego. Co ważne, nie ustalono żadnego kryterium dochodowego, wedle którego przyznawano świadczenie. Dofinansowanie na dekoder jednak nie jest przyznawane każdemu, a tym, którzy potwierdzą, że nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek.

Dofinansowanie na dekoder a abonament

Wiele osób zastanawia się, czy dofinansowanie to umożliwi sfinansowanie zakup dekodera odbierającego telewizję cyfrową czy kablową. Warto wiedzieć, że nowy dekoder jest niezbędny, aby odbierać obecny sygnał telewizji naziemnej. Co ważne, dopłata taka nie obejmuje wydatkowania urządzeń w pakietach z abonamentem na telewizję kablową i satelitarną.

Dofinansowanie na dekoder – wniosek

Wniosek o dofinansowanie do dekodera może złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Jeśli w danym domu mieszka więcej osób, nie wszyscy muszą ubiegać się o dopłatę, gdyż każdemu gospodarstwu przysługuje tylko jedno finansowanie.

Jak złożyć wniosek? Jest to możliwe elektronicznie na platformie internetowej gov.pl, czy też za pośrednictwem Poczty Polskiej. 

Dofinansowanie na dekoder – wniosek przez internet 

Złożenie wniosku online zajmuje zaledwie kilka minut i nie wymaga wielu formalności. Niezbędny jest profil zaufany, który posłuży nam przy potwierdzeniu tożsamości i podpisaniu dokumentu elektronicznego. Można wykorzystać w tym celu także e-dowód lub podpis kwalifikowany.

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie do dekodera przez internet, należy zalogować się za pomocą wybranej metry na gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz. Konieczne jest podpisane wniosku profilem zaufanym, dowodem z warstwą elektroniczną lub podpisem kwalifikowanym. We wniosku należy podać również numer telefonu czy adres e-mail, na który otrzymasz potwierdzenie złożenia prośby o dofinansowanie na dekoder. W ten sposób zostanie przesłany także kod dofinansowania. 

Składając wniosek o dofinansowanie do dekodera, należy oświadczyć, że gospodarstwo ma trudną sytuację materialną i nie może z domowego budżetu pokryć zakupu nowego urządzenia. Co ważne, rząd zaznaczył, że realizacja świadczenia przy zakupie bardzo drogich odbiorników bez uzasadnienia, będzie traktowana w świetle prawa jako nadużycie.

Ile wynosi dofinansowanie na dekoder?

Zakup urządzenia niezbędnego do odbioru nowego sygnału to wydatek rzędu 100 zł. Pomimo tego, że nie jest to wielka kwota, nie każdy może sobie pozwolić na pokrycie go z własnej kieszeni. Z racji, że dofinansowanie na zakup dekodera ma finansować właśnie tego typu cel, możemy liczyć na otrzymanie kwoty pokrywającej ten wydatek. Z kolei osoby, które wnioskowały o dofinansowanie na zakup telewizora z tunerem DVB-T2, mogły otrzymać nawet 250 zł dopłaty. 

Do kiedy trwa program: dofinansowanie na dekoder?

Dofinansowanie do dekodera było aktualne do końca 2022 roku. Oznacza to, że obecnie nie złożymy już wniosku o tego typu wsparcie. Być może rząd przygotuje innego rodzaju wsparcie dla osób, które nie zaopatrzyły się w wymagany dekoder. Nie jest to jednak planowane i prawdopodobnie obecnie konieczne będzie zakupienie urządzenia na własną rękę. 

Co zrobić, jeśli wniosłem o dofinansowanie do dekodera, ale nie otrzymałem kodu?

Dofinansowanie do dekodera TV to wsparcie od państwa, w ramach którego można otrzymać dodatkowe pieniądze na zakup dekodera telewizyjnego. Jeśli chodzi o dofinansowanie do dekodera 2023 odpowiedni kod uprawniający do skorzystania ze zniżki 100 zł na dekoder jest przesyłany beneficjentom na adres e-mail lub w formie wydruku pocztowego. Taki bon można wykorzystać na zakup dekodera w sklepie stacjonarnym lub internetowym.

Należy Ci się dofinansowanie do dekodera telewizji naziemnej, ale nie otrzymałeś odpowiedniego kodu? W takim razie możesz skontaktować się z pomocą odnośnie do programu. Aby wykorzystać bon na dekoder, trzeba otrzymać kod. W razie problemów z jego wykorzystaniem skontaktuj się z infolinią pod numerem +42 253 54 30 lub napisz na adres e-mail: [email protected]. Po rozpatrzeniu sprawy o dofinansowanie dekodera dvb t2 prawdopodobnie otrzymasz nowy kod, który wykorzystasz w dowolnie wybranym sklepie.

Co zrobić, jeśli zakupiłem dekoder przed złożeniem wniosku o dofinansowanie?

Niestety, ale bon na dekoder dvb t2 działa tylko wtedy, kiedy zakup zostanie zrealizowany po otrzymaniu kodu do zrealizowania w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Jeśli wcześniej kupiłeś już telewizor lub dekoder, niestety nie ma możliwości skorzystania z programu bon na dekoder. Wniosek złożony ponownie w niczym nie pomoże, gdyż pomoc przyznawana jest na zakup urządzeń dopiero po złożeniu formularza.

Pamiętaj, że dofinansowanie dvbt2 jest przyznawane gospodarstwom domowym, które mogą korzystać z telewizji naziemnej, ale potrzebują do tego zmiany odbiornika na taki zgodny z aktualnie stosowaną technologią. Niestety nie ma innej możliwości, aby zrealizować dofinansowanie do odbiornika cyfrowego. To podstawowy warunek, który musi spełnić każdy beneficjent, chcący otrzymać dofinansowanie na dekoder dvb t2.

Dofinansowanie do dekodera DVB-T2 – kto może skorzystać?

Osoby, które mogą skorzystać z dofinansowania do zakupu dekodera DVB-T2, muszą spełniać pewne kryteria. A zatem komu przysługuje dopłata do dekodera? Dla kogo stworzony został program, który umożliwia korzystanie z telewizji naziemnej bez żadnych ograniczeń? Poniżej znajdziesz kilka warunków.

 • Wiek: Musisz mieć ukończone 18 lat.
 • Meldunek: Musisz być zameldowany(a) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni.
 • Środki finansowe: Nie możesz mieć środków na zakup odbiornika cyfrowego w nowym standardzie.
 • Poprzednie wnioski: Żaden członek Twojego gospodarstwa domowego nie mógł wcześniej występować o dofinansowanie. Na jedno gospodarstwo domowe może być przyznane tylko jedno dofinansowanie.

Warto również zaznaczyć, że dofinansowanie jest dostępne dla osób, które nie mają środków na zakup odbiornika cyfrowego w nowym standardzie. W ramach programu osoby, które mają niedostosowany sprzęt, mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 100 zł do dekodera telewizyjnego lub w wysokości 250 zł do telewizora obsługującego nowy standard telewizji.

Gdzie mogę kupić dekoder DVB-T2 na dofinansowanie?

Dofinansowanie do dekodera dvb t2 można otrzymać na zakup nowego urządzenia umożliwiającego odbiór telewizji naziemnej. Bon otrzymany na adres e-mail lub do odebrania w placówce Poczty Polskiej można realizować w każdym sklepie, który bierze udział w programie. Na dekoder dvb t2 dofinansowanie jest dostępne w takich sklepach, jak np. RTV EURO AGD.

Jak dostać 100 zł na dekoder?

Chcesz dowiedzieć się, jak otrzymać 100 zł na dekoder. Wniosek musisz złożyć przez internet. Cała procedura jest bezpłatna, a dofinansowanie do zakupu dekodera możesz otrzymać po spełnieniu podstawowych warunków programu oraz złożeniu wniosku w kilku krokach.

 1. Wejdź na rządową stronę do składania wniosku do dopłaty do dekoderów telewizji naziemnej.
 2. Zaloguj się na stronę poprzez wybraną formę, np. konto bankowe.
 3. Uzupełnij formularz i wyślij zgłoszenie.

Warto dodać, że gotowy wniosek trzeba podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym albo elektronicznym dowodem. Dzięki temu na podany we wniosku adres e-mail lub na skrzynkę e-PUAP otrzymasz kod, który można zrealizować w sklepie i kupić taniej dekoder dvb t2.

Jak ubiegać się o dofinansowanie do dekodera?

Wchodząc na stronę gov dofinansowanie do dekodera można złożyć wygodnie wniosek bez potrzeby wychodzenia z domu. To naprawdę wygodna forma wnioskowania, która umożliwia uzyskanie dopłaty do dekodera praktycznie od ręki, po prawidłowej weryfikacji wniosku oraz wiarygodności beneficjenta. Co ciekawe, potwierdzenie otrzymania kodu bonusowego otrzymasz od razu po złożeniu wniosku.

Cała procedura, jak ubiegać się o dofinansowanie do odbioru tv jest naprawdę prosta. Sprawę załatwisz w kilka lub kilkanaście minut, a do otrzymania bonu wystarczy uzupełnienie prostego formularza. Jeśli spełniasz podstawowe warunki programu, bez problemu otrzymasz wsparcie, jakim jest dopłata do dekodera dvbt.

Jak zrealizować dofinansowanie do dekodera?

Składając wniosek o dopłatę do dekodera, otrzymasz stosowny kod do zrealizowania w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Warto dodać, że dopłata na dekoder jest dostępna tylko dla gospodarstw domowych, które mogą odbierać telewizję naziemną i nie posiadają jeszcze urządzeń potrzebnych do odbioru telewizji w nowej technologii transmisyjnej.

Aby zrealizować kod z rządowej dopłaty do dekoderów, musisz przede wszystkim:

 • wybrać sklep, który uczestniczy w programie,
 • zdecydować się na urządzenie, które umożliwia odbiór nowoczesnej telewizji naziemnej,
 • kupić dekoder, realizując jednocześnie bon otrzymany od rządu,
 • zachować potwierdzenie zakupu na wypadek kontroli.

Procedura realizacji otrzymanego bonu jest prosta. Warto dodać, że dofinansowanie do telewizji naziemnej można zrealizować także przez internet. To oznacza, że nie musisz wychodzić z domu, aby dopłata do dekodera telewizji naziemnej została zrealizowana prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem.

Jakie są warunki techniczne dofinansowania do dekodera?

Dopłata do dekodera dvb t2 wymaga, aby kupione urządzenie z dopłatą od rządu obsługiwało standard telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. To jedyny wymóg techniczny, jaki trzeba spełnić, ubiegając się o dofinansowanie do dekodera dvb t2. Wniosek składany przez internet jest prosty, a na etapie wnioskowania nie musisz mieć jeszcze wybranego urządzenia. 

Dopiero po otrzymaniu kodu rabatowego na 100 złotych możesz wybrać w sklepie internetowym lub stacjonarnym dekoder. Dopłata zostanie zrealizowana praktycznie od ręki w trakcie zakupu. Jeśli chodzi o dekoder dvb t2 hevc dofinansowanie wymaga, tylko aby urządzenie spełniało najnowocześniejsze normy odbioru telewizji cyfrowej. To wystarczy, aby legalnie skorzystać ze wsparcia i wykorzystać w sklepie pieniądze, które przyznaje dopłata do zakupu telewizora oraz dekodera telewizyjnego.

W jakich sklepach można zrealizować bon na dekoder?

Niestety rząd nie przedstawia dokładnych informacji, w jakich sklepach można zrealizować dofinansowanie do dekodera. Do kiedy obowiązuje ten program wsparcia? Ostateczny termin na korzystanie z programu obowiązywał do 31 grudnia 2022 roku. Składając wniosek o dofinansowanie dekodera dvb t2, koniecznie skontaktuj się z przedstawicielem rządu lub osobami odpowiedzialnymi za wsparcie, a dowiesz się, w jakich sklepach honorowana jest dopłata do dekodera.

Pytania i odpowiedzi

Wniosek na dekoder dvb t2 z dopłatą od rządu warto złożyć niezależnie od ceny urządzenia. Średnio przyjmuje się, że nowoczesny sprzęt umożliwiający odbiór telewizji w tej technologii jest dostępny w cenach od 200 złotych w górę.

Wniosek o dekoder dvb t2, a dokładniej wniosek o bon na dekoder można było składać tylko do 31 grudnia 2022 roku. Obecnie nie ma informacji czy rząd planuje kontynuację programu wsparcia.

Składając wniosek na zakup dekodera dvb t2 hevc potrzebujesz przede wszystkim: danych osobowych, numeru PESEL, adresu gospodarstwa domowego, adresu e-mail, numeru telefonu. Niezbędny jest także podpis kwalifikowany, e-dowód lub login z hasłem do profilu zaufanego na strony rządowe. Podobne dokumenty są potrzebne, jeśli składasz wniosek o dodatek do drewna.

4.5/5 - (2 oddanych głosów)