dofinansowanie do dekoderaJuż w marcu 2022 roku ruszył proces związany z przełączeniem pasma na nowy sygnał HEVC. W związku z tym wielu Polaków musiało zaopatrzyć się w specjalny dekoder odbierający tego typu sygnał telewizyjny. Dla wybranych grup rząd przewidział specjalny program, dzięki któremu możliwe jest dofinansowanie do dekodera. Kto może skorzystać z takiego rozwiązania? Sprawdź warunki uzyskania takiego wsparcia i do kiedy dofinansowanie na dekoder jest udzielane. 

Czym jest rządowe dofinansowanie do dekodera?

Zakup dekodera DVB-T2 jest konieczny, jeśli mamy w domach stare telewizory niedobierające nowego sygnału telewizyjnego. Tego typu wydatek nie jest duży. Dekoder kosztuje z reguły około 100 zł. Niestety, nie każdy z nas może sobie pozwolić na nowy zakup, zwłaszcza gdy mamy dość ograniczony budżet domowy. Nie wszędzie też możliwy jest zakup na raty. Wówczas warto sprawdzić, kto dostanie dofinansowanie na dekoder. 

Nowy dekoder ma umożliwić odbieranie lepszej jakości sygnału, zwłaszcza obrazu i dźwięku, co z kolei jest możliwe dzięki zakodowanego sygnałowi HEVC. Dodatkowo, zapewnione będziemy mieli w ramach tego większą liczbę kanałów. Odbieranie takiego sygnału wymaga jednak albo posiadania telewizora nowej generacji, albo właśnie wspomnianego dekodera. Wymiana jest konieczna. W przeciwnym razie kanały naziemne przestaną odbierać.

Proces zmiany sygnału dotyczył po kolei poszczególnych województw:

  • 28 marca: województwa dolnośląskie, lubuskie i opolskie,
  • 25 kwietnia: województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, zachodniopomorskie i wielkopolskie,
  • 23 maja: województwa śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, łódzkie, podkarpackie,
  • 27 czerwca: województwa mazowieckie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Rząd wprowadza specjalne programy dofinansowań. Możliwe było uzyskanie wsparcia na zakup nowego telewizora. Popularniejszym było jednak dofinansowanie na dekoder, o które wnioskowała duża grupa osób. Kto może liczyć na takie finansowanie?

Dla kogo dofinansowanie na dekoder?

Kto dostanie dofinansowanie na dekoder? Przede wszystkim osoby, które nie mogą sobie pozwolić na pokrycie takiego wydatku z domowego budżetu. Konieczne jest wówczas udowodnienie dochodów i wydatków, a więc potwierdzenie, że nie stać nas na zakup dekodera czy nowy telewizor na raty. Wniosek może złożyć jedna osoba zamieszkująca gospodarstwo domowego. Co ważne, nie ustalono żadnego kryterium dochodowego, wedle którego przyznawano świadczenie. Dofinansowanie na dekoder jednak nie jest przyznawane każdemu, a tym, którzy potwierdzą, że nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek.

Dofinansowanie na dekoder a abonament

Wiele osób zastanawia się, czy dofinansowanie to umożliwi sfinansowanie zakup dekodera odbierającego telewizję cyfrową czy kablową. Warto wiedzieć, że nowy dekoder jest niezbędny, aby odbierać obecny sygnał telewizji naziemnej. Co ważne, dopłata taka nie obejmuje wydatkowania urządzeń w pakietach z abonamentem na telewizję kablową i satelitarną.

Dofinansowanie na dekoder – wniosek

Wniosek o dofinansowanie do dekodera może złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Jeśli w danym domu mieszka więcej osób, nie wszyscy muszą ubiegać się o dopłatę, gdyż każdemu gospodarstwu przysługuje tylko jedno finansowanie.

Jak złożyć wniosek? Jest to możliwe elektronicznie na platformie internetowej gov.pl, czy też za pośrednictwem Poczty Polskiej. 

Dofinansowanie na dekoder – wniosek przez internet 

Złożenie wniosku online zajmuje zaledwie kilka minut i nie wymaga wielu formalności. Niezbędny jest profil zaufany, który posłuży nam przy potwierdzeniu tożsamości i podpisaniu dokumentu elektronicznego. Można wykorzystać w tym celu także e-dowód lub podpis kwalifikowany.

Aby złożyć wniosek o dofinansowanie do dekodera przez internet, należy zalogować się za pomocą wybranej metry na gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz. Konieczne jest podpisane wniosku profilem zaufanym, dowodem z warstwą elektroniczną lub podpisem kwalifikowanym. We wniosku należy podać również numer telefonu czy adres e-mail, na który otrzymasz potwierdzenie złożenia prośby o dofinansowanie na dekoder. W ten sposób zostanie przesłany także kod dofinansowania. 

Składając wniosek o dofinansowanie do dekodera, należy oświadczyć, że gospodarstwo ma trudną sytuację materialną i nie może z domowego budżetu pokryć zakupu nowego urządzenia. Co ważne, rząd zaznaczył, że realizacja świadczenia przy zakupie bardzo drogich odbiorników bez uzasadnienia, będzie traktowana w świetle prawa jako nadużycie.

Ile wynosi dofinansowanie na dekoder?

Zakup urządzenia niezbędnego do odbioru nowego sygnału to wydatek rzędu 100 zł. Pomimo tego, że nie jest to wielka kwota, nie każdy może sobie pozwolić na pokrycie go z własnej kieszeni. Z racji, że dofinansowanie na zakup dekodera ma finansować właśnie tego typu cel, możemy liczyć na otrzymanie kwoty pokrywającej ten wydatek. Z kolei osoby, które wnioskowały o dofinansowanie na zakup telewizora z tunerem DVB-T2, mogły otrzymać nawet 250 zł dopłaty. 

Do kiedy trwa program: dofinansowanie na dekoder?

Dofinansowanie do dekodera było aktualne do końca 2022 roku. Oznacza to, że obecnie nie złożymy już wniosku o tego typu wsparcie. Być może rząd przygotuje innego rodzaju wsparcie dla osób, które nie zaopatrzyły się w wymagany dekoder. Nie jest to jednak planowane i prawdopodobnie obecnie konieczne będzie zakupienie urządzenia na własną rękę. 

5/5 - (1 oddanych głosów)