Korzystanie z karty debetowej stało się elementem codzienności większości z nas. Dziś nie wyobrażamy sobie już nosić w portfelu większej gotówki, a wolimy komfortowo płacić za zakupy zbliżeniowo. Zabranie ze sobą karty często staje się też wygodniejsze, np. w sytuacji gdy wybieramy się na poranny jogging lub na wycieczkę rowerową. Problem powstaje jednak, gdy okaże się, że zgubiliśmy kartę płatniczą lub ktoś nam ją ukradł. Co zrobić w takim wypadku? Zastrzec czy zablokować kartę? Wbrew pozorom, te dwa rozwiązania znacznie się od siebie różnią. Na czym dokładnie polega blokada karty płatniczej, co daje zablokowanie karty, a kiedy warto zastrzec kartę?
SPIS TREŚCI
- Co oznacza zastrzeżenie karty?
- Kiedy warto zastrzec kartę?
- Jak cofnąć zastrzeżenie karty?
- Czy zastrzeżenie karty anuluje subskrypcje?
- Jak zastrzec kartę?
- Jak zastrzec kartę bankomatową najszybciej?
- Zastrzeżenie karty a opłaty. Ile kosztuje zastrzeżenie karty?
- Na czym polega blokada karty płatniczej?
- Zablokowanie a zastrzeżenie karty — różnice
- Jak zablokować kartę do bankomatu?
- Czy blokada kart płatniczych chroni nas w 100%?
Co oznacza zastrzeżenie karty?
Przede wszystkim, każdy posiadać karty debetowej powinien na stałe zapoznać się z kwestią, jaką jest zastrzeżenie karty a zablokowanie oraz z różnicami wynikającymi z takich opcji. Dzięki temu w przyszłości w razie problemów ze znalezieniem karty, doskonale będziemy wiedzieli, jakie kroki podjąć. Pozwoli to nam na zaoszczędzenie czasu i dokonanie właściwego wyboru w poszczególnych sytuacjach. Bowiem, jak się okazuje, nie zawsze trwałe zastrzeżenie karty płatniczej jest konieczne. Przejdźmy jednak do tego, na czym dokładnie polega zastrzeżenie karty i kiedy warto przeprowadzić taki proces.
Zastrzeżenie karty. Co to znaczy? Jest to trwałe zablokowanie możliwości dokonywania różnego rodzaju transakcji płatniczych (online i stacjonarnie) na stałe. Decydując się na tego typu kroki, musimy być świadomi, że proces jest zupełnie nieodwracalny. Oznacza to, że nie będzie już możliwości przywrócenia działania naszej karty debetowej. Zastrzeżenie karty bankomatowej powoduje konieczność zamówienia nowej karty, którą bank wyda na nasz wniosek.
Kiedy warto zastrzec kartę?
Wiemy już, co daje zastrzeżenie karty. Jeśli dokonamy takiego procesu, będzie to czynność nieodwracalna i wówczas konieczne jest wyrobienie nowej karty. Taki krok przede wszystkim daje nam pełne bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko, że nasza zgubiona czy skradziona karta zostanie użyta przez osobę niepowołaną. Właśnie z tego powodu w sytuacjach kradzieży lub zgubienia karty, warto zdecydować się na jej zastrzeżenie. Nie zawsze jednak jest to najlepszy sposób, zwłaszcza jeśli dotyczą nas inne sytuacje. Jednak, gdy zdarzy się nam zapodzianie karty, warto poinformować o zaistniałym fakcie bank, czego wynikiem będzie karta zastrzeżona.
Jak cofnąć zastrzeżenie karty?
Jak wspomniano, karta zastrzeżona nie jest już możliwa do ponownego użytku. Nawet, jeśli okaże się, że znaleźliśmy kartę w koncie pokoju, nie możemy już z niej korzystać w celu płatności. W takich sytuacjach należy zwrócić się do naszego banku, aby dowiedzieć się, czy zachodzi konieczność jej zwrócenia. Niektóre banki wymagają, aby klient przyniósł do oddziału zastrzeżoną kartę po jej znalezieniu. Z kolei, w niektórych sytuacjach zdarza się, że instytucja prosi nas o jej zniszczenie. Wówczas należy pociąć kartę na małe kawałki i wyrzucić.
Czy zastrzeżenie karty anuluje subskrypcje?
Wiele osób zastanawia się, czy zastrzeżenie karty anuluje subskrypcje. Jest to częste zwłaszcza w sytuacjach, gdy zdecydowaliśmy się na wykupienie jakiejś subskrypcji na nieznanej stronie, a aktualnie nie potrafimy jej wycofać. Niektóre serwisy posiadają bardzo zagmatwane warunki anulowania subskrypcji, co sprawia kłopot większości osób z nich korzystających. Jeśli dotyczy nas taka sytuacja, warto wiedzieć, że jednym ze sposobów na pozbycie się automatycznego ściągania płatności za subskrypcję jest właśnie zastrzeżenie karty. Pamiętajmy, że pozwala to nam na uniknięcie płacenia kosztów korzystania z danego serwisu, jednak jesteśmy wówczas zmuszeni do wyrobienia nowej karty płatniczej.
Możemy jednak sprawdzić, czy bank nie umożliwia anulowani subskrypcji w aplikacji mobilnej. Coraz więcej firm udostępnia tego typu możliwość w specjalnej zakładce „subskrypcje”. Wówczas wystarczy wybrać tę opcję, z której nie chcemy już skorzystać, kliknąć „anuluj” i potwierdzić decyzję PIN-em lub za pomocą innego sposobu weryfikacyjnego.
Jak zastrzec kartę?
Zastrzeżenie karty jest możliwe do zrealizowania na kilka różnych sposobów, z czego w większości wszystkie są dostępne w niemal każdym banku. Pierwszą opcją, na którą najczęściej decydują się klienci, chcący szybko załatwić sprawę, jest skontaktowanie się z bankiem. Tego typu rozwiązanie pozwala nam na ekspresowe załatwienie sprawy, a więc maksymalnie zmniejszenie ryzyka, że ktoś obcy będzie korzystał z naszej karty i wydawał pieniądze. Jakie są inne sposoby zastrzeżenia karty?
Jak zastrzec kartę? Mamy do wyboru kilka metod. Są to:
— Skontaktowanie się z infolinią — Zazwyczaj infolinie banków są czynne całą dobę, więc nawet jeśli zgubimy kartę na nocnej imprezie, możemy szybko zapobiec utracie środków z konta. Zazwyczaj wystarczy po prostu telefon do banku, podanie danych osobowych i złożenie prośby o zastrzeżenie karty płatniczej, aby bank podjął szybkie kroki. W ciągu kilku sekund od przeprowadzenia rozmowy, karta zastrzeżona przestaje działać, a osoba, która ją znalazła lub ukradła, nie będzie mogła z niej korzystać.
— Elektronicznie — Niektóre banki korzystają z coraz nowoczesnych metod, które nie tylko przyspieszają cały proces, ale też zwiększają bezpieczeństwo. Wówczas możliwe jest zastrzeżenie karty bankomatowej w aplikacji mobilnej. Zazwyczaj wystarczy kilka kliknięć, aby karta zastrzeżona utraciła swoje funkcje. Zdarza się też, że niektóre banki pozwalają na podjęcie szybkich kroków w serwisie transakcyjnym, czyli na stronie www. Taka opcja jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają aplikacji w telefonie, ale mogą zalogować się na konto w bankowości elektronicznej. Po przejściu procesu, karta automatycznie zostaje wyłączona na stałe, a my zapobiegniemy utracie pieniędzy. Niestety, nie wszystkie banki umożliwiają taką metodę. Wśród tych, w których nie zastrzeżemy karty mobilnie, są np. BOŚ Bank, Citi Handlowy, czy też Bank Pocztowy. Warto wspomnieć, że w Pekao SA zastrzeżemy kartę online tylko w przypadku Mastercard Debit FX.
— Stacjonarnie w banku — Jest to sposób wymagający największej ilości czasu, dlatego nie zawsze się sprawdzi. Jeśli jednak znajdujemy się w pobliżu oddziału naszego banku, udanie się do punktu i zastrzeżenie karty w ten sposób będzie lepszym rozwiązaniem niż dzwonienie na infolinię. Taka metoda wymaga potwierdzenia danych za pomocą okazania dowodu osobistego, aby pracownik musiał zweryfikować naszą tożsamość. Jest to jednak niemożliwe, jeśli chcemy zastrzec kartę, która znajdowała się w zgubionym portfelu. Wówczas utraciliśmy także nasze dokumenty. W takiej sytuacji możemy jednak poprosić pracownika o szybki kontakt z infolinią. Podczas rozmowy szybciej zastrzeżemy kartę, gdyż wystarczy podanie danych z dowodu, a konsultant ekspresowo doprowadzi do tego, że karta zastrzeżona nie trafi już do użytku.
Może Cię zainteresować:
- Zastrzeżenie karty w Citi Handlowy
- Zastrzeżenie karty w Credit Agricole
- Zastrzeżenie karty w Getin Bank
- Zastrzeżenie karty w Nest Bank
- Zastrzeżenie karty w Santander
- Zastrzeżenie karty w PKO
- Zastrzeżenie karty w ING
- Zastrzeżenie karty w Alior Bank
- Zastrzeżenie karty w Millennium
- Zastrzeżenie karty w PEKAO
- Zastrzeżenie karty w mBank
- Zastrzeżenie karty w BNP Paribas
Jak zastrzec kartę bankomatową najszybciej?
— Dzwoniąc na infolinię banku. W tym przypadku musimy jednak znać numer. Niektóre banki umożliwiają szybki kontakt poprzez aplikację mobilną. Warto sprawdzić, czy nasza firma nie daje takiej możliwości. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i zapobiegniemy utracie pieniędzy z konta.
LUB
— Dzwoniąc na ogólny numer 828 828 828 na infolinię Zintegrowanego Systemu Zastrzegania Kart Płatniczych. Jeśli często wychodzimy do miasta i nosimy ze sobą kartę podczas korzystania z rozmaitych rozrywek, warto dodać ten numer do książki telefonicznej. Wówczas nawet jeśli zaskoczy nas sytuacja, gdy ktoś nas okradnie, będziemy mogli szybko zareagować i uniemożliwić złodziejowi pobranie pieniędzy. Numer jest dostępny całą dobę przez 7 dni w tygodniu na terenie całego świata. Ważne! Nie wszystkie banki współpracują z tym systemem. Zastrzeżenie karty w ten sposób nie jest możliwe w: mBanku, Nest Banku, Banku Pocztowym, Toyota Banku i Idea Banku.
Zastrzeżenie karty a opłaty. Ile kosztuje zastrzeżenie karty?
W sytuacji, gdy zgubimy kartę lub ktoś nam ją ukradnie, zastanawiamy się, czy zastrzeżenie karty jest płatne. Boimy się zapłaty zbyt wysokiej kwoty, zwłaszcza jeśli na koncie nie mamy zbyt wielu pieniędzy. Wówczas rozważamy to, czy lepszym wyborem nie jest po prostu zamknięcie konta, co automatycznie wycofa kartę z użytku, i założenie nowego. Takie kroki chodzą po głowie również tym, którzy mają zablokowane konto przez komornika. Ile kosztuje zastrzeżenie karty? Czy płacimy cokolwiek? Zazwyczaj banki nie pobierają od nas żadnych opłat z tego tytułu. Możemy więc spokojnie zadzwonić na infolinię i od ręki przejść szybki proces, aby zastrzec kartę.
Wyjątkiem jest BOŚ Bank, który w przypadku zgubienia lub kradzieży naszej karty, za zastrzeżenie karty bankomatowej pobiera opłatę. Koszt takiej usługi wynosi aż 50 zł., ale tylko wtedy, kiedy zgłaszający się klient nie przestrzegał regulaminu. W innych wypadkach również ten bank pomoże nam zastrzec kartę, by osoba niepowołana z niej nie korzystała.
Na czym polega blokada karty płatniczej?
Wiemy już, co daje zastrzeżenie karty i kiedy warto zastrzec kartę. Czym jednak różni się tego typu sposób od jej zablokowania? Przede wszystkim, podstawową różnicą jest fakt, że wybierając blokowanie, przeprowadzamy proces, który jest aktywny czasowo. A jak wspomniano wyżej, zastrzeżenie karty jest nieodwracalne i wymaga wyrobienia nowego plastiku. Na to musimy jednak poczekać, najpierw składając stosowny wniosek, a potem oczekując na wydanie nowej karty i dostarczenie jej do oddziału lub przysłanie pocztą na nasz adres. W tym czasie nie będziemy mogli płacić za zakupy, ani wypłacić pieniędzy z bankomatu. Jedyną możliwością korzystania z pieniędzy na koncie będzie wypłata środków w oddziale banku lub opłacanie zamówień online w aplikacji, np. BLIK-iem.
Blokada karty bankowej jest bardzo dobrą alternatywą dla jej zastrzeżenia, ale sprawdza się wyłącznie w konkretnych sytuacjach. Co to oznacza? Zdarza się, że zostawimy naszą kartę u znajomych lub dalszej rodziny. Wówczas mamy pewność, że nie została ona skradziona, ani nie zgubiliśmy jej gdzieś na zewnątrz. Wiemy, że nie będzie korzystał z niej nikt obcy, kto znalazł ją np. na chodniku. Jednak możemy obawiać się korzystania z naszych środków przez znajomych, co do których nie mamy pełnego zaufania. Możemy również zawieruszyć kartę w domu, doskonale wiedząc, że gdzieś się podziewa, bo przed chwilą mieliśmy ją w ręku. Właśnie w takich sytuacjach możemy jasno odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy należy zablokować kartę zamiast jej zastrzegać.
Zablokowanie a zastrzeżenie karty — różnice
- Blokada kart płatniczych jest ustawiana na jakiś czas i możliwe jest przywrócenie jej aktywności. W ten sposób blokujemy możliwość dokonywania transakcji za jej pośrednictwem, a gdy znajdziemy już kartę pod fotelem lub odbierzemy u znajomego, możemy skontaktować się z bankiem w celu jej odblokowania.
- Zastrzeżenie karty jest procesem nieodwracalnym i całkowicie pozbawia nas możliwości ponownego korzystania z niej. Jeśli zdecydujemy się zastrzec kartę, konieczne będzie wyrobienie nowej. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie pomocne, gdy zgubiliśmy kartę na zewnątrz, nie wiemy, gdzie ona jest lub wydaje na się, że ktoś nam ja ukradł.
Jak zablokować kartę do bankomatu?
— Infolinia blokada karty — Podobnie jak w przypadku zastrzeżenia, również blokowanie kart bankomatowych w większości banków jest możliwe do zrealizowania przez telefon. Wystarczy skontaktować się z infolinią banku, w którym mamy konto, i poprosić o przeprowadzenie takiego procesu. Trwa to zaledwie kilka minut, a my zyskamy pewność, że nikt nie wykorzysta zgromadzonych środków.
— Online — Niektóre banki, np. Millennium, BNP Paribas, czy ING Bank Śląski umożliwiają blokowanie karty przez internet. Większość z opcji łączy się z możliwością blokady poprzez aplikację mobilną. Pozostałe za pomocą bankowości internetowej, czyli logowania na stronie www. Blokada kart płatniczych w ten sposób trwa zaledwie kilka sekund i jest aktywna do czasu, kiedy jej nie wycofamy. Niektóre banki jednak narzucają max. okres blokady, np. 30 dni. Po tym czasie musimy dokonać odblokowania karty, lub jej zastrzeżenia, jeśli okaże się, że jej nie znaleźliśmy.
Czy blokada kart płatniczych chroni nas w 100%?
Pomimo tego, że blokowanie kart bankomatowych to doskonały sposób na uniemożliwienie wydawania środków, to nie zawsze opcja ta będzie w pełni bezpieczną. Jeśli np. zostawiliśmy przez przypadek kartę u dalszego znajomego, musimy wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania naszych danych po jej odblokowaniu. Wówczas, np. po tym, jak odzyskaliśmy kartę, odblokowujemy ją, a osoba postronna znająca numer naszej karty, może skorzystać z niego do opłacenia zamówień online. Jeśli obawiamy się tego typu sytuacji, pamiętajmy, aby dopilnować konieczności autoryzacji transakcji internetowych przez bank. W wielu firmach możemy wybrać weryfikację SMS-em, który przychodzi na nasz numer telefonu, czy też odciskiem palca. Wówczas niemożliwe będzie wydanie środków z karty przez osoby niepowołane, a my zwiększymy nasze bezpieczeństwo.